Czerwiec 22, 2018, 15:23:57 pm

Autor Wątek: Problem z elektryką w Proxxon DSH  (Przeczytany 561 razy)

Offline Gre

• Jr. Member
  • **
Problem z elektryką w Proxxon DSH
« dnia: Luty 07, 2017, 20:53:26 pm »
Witajcie.
Mam problem z wyrzynarką Proxxon. Silnik pracuje (obraca się) tylko na pierwszym biegu, natomiast nie pracuje, nie obraca się (ale brzęczy) na drugim biegu.
Co może być tego powodem?
Wyrzynarkę kupiłem bardzo mało używaną właściwie nową.
Proszę o pomoc.

Offline MarekET

• Sr. Member
Odp: Problem z elektryką w Proxxon DSH
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 09, 2017, 00:13:16 am »
To że silnik brzęczy to nie znaczy że to tylko elektryka , sprawdź mechaniczną stronę tej wyrzynarki .
Jak coś się blokuje to silnik może mieć problem to uruchomić .
Bez otwarcie maszynki się nie obejdzie , zobacz czy nie ma gdzieś opiłków metalu w środku , czy coś się nie zatarło lub przetarło i się blokuje .

Jeśli lubisz i nie boisz się grzebać przy takich "zabawka" rozkręć mechanizm na tyle aby silnik chodził na luzie i sprawdź oba biegi o ile ta wyrzynarka ma elektryczną regulację bo nie wiem dokładnie czy tam jest jakieś mechaniczne przełożenie szybkości czy elektryczne .

W najgorszym scenariuszu jest podwędzony silnik lub coś nie tak z szczotkami w silniku i nie dociskają z odpowiednią siłą na komutator .

Marek .

Offline DM

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2017, 14:08:43 pm »
Jeśli dobrze pamiętam to przełącznik przełącza tylko miedzy uzwojeniami na silniku.
Trzeba silnik oddać do sprawdzenia, prawdopodobnie uzwojenie się przepaliło.

Offline Gre

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 09, 2017, 15:07:13 pm »
Dziękuję panowie za podpowiedzi. Będę próbował sprawdzić dokładnie maszynkę i silnik.
Zastanawiam się jednak też trochę nad oddaniem wyrzynarki do sprzedającego (maszynka miała być w 100% sprawna i prawie nie używana).