Czerwiec 22, 2018, 20:41:58 pm

Autor Wątek: Proxxon DS230e - problemy  (Przeczytany 1403 razy)

Offline shady

• Newbie
  • *
Proxxon DS230e - problemy
« dnia: Luty 11, 2017, 18:51:33 pm »
Witam,

Z racji że to pierwszy mój post na tym forum pragnę się przywitać;)
Kupiłem kilka dni temu używaną wyrzynarkę włosową proxxon DS 230e i puki co jestem załamany.
Zakupiłem brzeszczoty tej samej firmy dedykowane do tej wyrzynarki z drobnym zębem oraz spiralne i zrywają się strasznie szybko. Nie ważne czy naciągnę mocno lub słabo.
Muszę wyciąć pewien kształt w sklejce o grubości 12mm i po 2-3cm brzeszczot pęka. Nawet gdy bardzo powoli i delikatnie przesuwam materiał. Zastanawiam się czy urządzenie działa poprawnie czy nie jest zbyt wyeksploatowane. Czy to kółko prowadzące brzeszczot powinno być ruchome czy nie? Czy ten element w którym jest zamocowane owe kółko po zablokowaniu powinno się ruszać bo u mnie ono jest ruchome co powoduje że brzeszczot strasznie się wygina na boki przy obracaniu sklejki. Na pewno moja nieumiejętność odgrywa tutaj dużą rolę ale czy aż tak? Zastanawia mnie to że bardzo mocno muszę popychać sklejkę aby ją cięło tak jakby ten brzeszczot nie dawał rady sobie z nią. Może za drobne zęby?? Brzeszczot założyłem tak aby cięcie następowało w dół.

Przedstawiam dwa zdjęcia może ktoś coś zauważy.
https://www.dropbox.com/s/isvgxd7nk0kxzga/IMG_6036.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/gtfd2mo0ybyfjt6/IMG_6039.JPG?dl=0

Offline shady

• Newbie
  • *
Odp: Proxxon DS230e - problemy
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 11, 2017, 20:45:18 pm »
moja hipoteza jest taka: to kółko prowadzące u mnie stoi w miejscu wiec brzeszczot szoruje o nie, przegrzewa się i pęka. Dodatkowo ten element w którym jest kółko ma luzy na połączeniu z tą rurką i kręci się na boki mimo zablokowania wyżej przez śrubę.

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 11, 2017, 23:41:44 pm »
Na moje oko nie po to te kółko o które opiera się brzeszczot ma oś żeby stało nieruchomo , a i samo mocowanie owej rolki ma być nieruchome , coś z tym układem jest nie tak .
To że brzeszczot trze o nieruchomą rolkę i się nagrzewa a później pęka to bardzo prawdopodobne .
Na You Tube można znaleźć dużo filmów z tą wyrzynarką i po oglądnięciu kilku nie widzę aby kręcił się ten element z rolką , a sama rolka widać że się kręci , sprawdź czy wszystko dobrze blokujesz jeśli chodzi o ten element na którym jest zamocowana owa rolka na górze widzę śrubę pewnie do blokowania tej osi na którym jest zamocowana rolka pełniąca też rolę stopki trzymającej materiał który jest cięty .

Marek .
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2017, 23:51:02 pm wysłana przez MarekET »

bobbobson

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 12, 2017, 09:03:36 am »
Pewnie jak w zwykłych wyrzynarkach, rolka powinna się obracać, a cały mechanizm ma być sztywny i nie wychylać się na boki. Stopka podniesiona na tyle, żeby materiał mógł się pod nią przesuwać, nie więcej.

Offline shady

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 12, 2017, 13:32:14 pm »
Udało się tą rolkę po wybiciu ośki i przeszlifowaniu delikatnie uruchomić. Teraz obraca się w miarę luźno ale mimo to nadal podczas pracy stoi w miejscu sporadycznie się poruszając. Niestety brzeszczoty nadal pękają. Kurcze może ja za szybko chcę ciąć i za mocno napieram do przodu...
Wiem że ciężko będzie podpowiedzieć z jaką prędkością bezpiecznie można ciąć ale może ktoś mi udzieli pewnych wskazówek. Skąd mam wiedzieć czy brzeszczot jest wystarczająco naciągnięty??

Może nagram jakiś krótki filmik to zobaczycie co mogę robić nie tak.

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 12, 2017, 15:34:04 pm »
Na jednym z tych filmów z YT co podałem link widać jak gościu przecina deskę chyba o grubości około 2cm i idzie to powoli , wyrzynarki włosowa to nie taśmówki czy też zwykłe wyrzynarki tu trzeba więcej wyczucia przy cięciu , szczególnie wtedy gdy się tnie np. deskę w poprzek słoi , jak brzeszczot idzie przez obszar letniego przyrostu idzie gładko i praktycznie bez oporów gdy tylko wchodzi w część twardszą z zimowego przyrostu czuć od razu opór i trzeba powoli naciskać na brzeszczot .
Filmy na YT pokazujące jak się tnie wyrzynarką włosową są zwyczajowo przyspieszane i to nie raz wielokrotnie wygląda to tak jakby brzeszczot ciął plastelinę a nie drewno czy inny materiał .

Jeśli chodzi o tę rolkę brzeszczot w czasie pracy na luzie nie musi się o nią opierać jest tam po to aby nie wygiąć tego brzeszczota zbyt mocno do tyłu .
Dużo też daje dobór szybkości posuwu brzeszczota trzeba wyczuć kiedy ciąć wolniej a kiedy szybciej , tego się bez prób i błędów człowiek sam nie dowie
Brzeszczot też nie może być zbyt mocno naciągnięty .

Inaczej mówiąc spokojnie i bez siłowego podejścia do tej wyrzynarki .

A brzeszczoty w tych wyrzynarkach mają to do siebie że jak się nie wychwyci momentu kiedy się już zrobił tępy to kolejny etap jego zużycia to pękanie , tak to jest rozwiązane .

Ja mam wyrzynarkę DEDRA 7762 i też już trochę brzeszczotów mam na koncie , w instrukcji nawet napisali że średni czas pracy na jednym brzeszczocie to zależnie od twardości materiału i grubości to 15 do 30 minut , więc nie ma co liczyć że to będzie wieczne i trwałe ostrze .

Marek .

Offline shady

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 12, 2017, 19:47:21 pm »
Tutaj widać efekt pracy. Chyba strasznie rozklekotana jest ta wyrzynarka. Oczywiście przykręcona wkrętami do stołu. Moim zdaniem słabo to idzie. Jestem pewien że przy nieco szybszym cięciu brzeszczot by się zerwał miałem już spory opór. Fakt później się okazało że już brzeszczot był nieco stępiony. Może za drobny ten ząb na taką sklejkę grubą?

&feature=youtu.be
&feature=youtu.be

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 12, 2017, 20:10:11 pm »
No i te dwa filmiki dużo mi wyjaśniły .

1- Ten brzeszczot co masz na filmie nie do tak grubej sklejki , przy desce widać że już nie był zbyt ostry ale jeszcze dawał radę , czyli odpowiedni dobór brzeszczota do odpowiedniej roboty to konieczność , do tej sklejki raczej potrzeba brzeszczota do twardszego drewna , ten  brzeszczot co widzę na filmie nadaje się do cienkiej sklejki góra 5mm lub miękkiego drewna , widać na tym filmie jak tniesz deskę omijając zimowe przyrosty szedł mimo że był już tępy w miarę dobrze .

2- Moc tej twojej wyrzynarki i jest dosyć słaba widać że kilka razy zablokowało Ci brzeszczot przy cięciu , budowa jest też taka jaka jest więc będzie "pracować" w całości podczas cięcia , przy tych wyrzynarkach włosowych nie bez znaczenia jest waga im większa tym lepiej ta wyrzynarka co ja mam DEDRA 7762 waży 25kg :) ))))

Na temat brzeszczotów i trochę o pracy wyrzynarką było i jest w tych dwóch tematach na forum :

http://forum.domidrewno.pl/realizacje-widzow-domidrewno/odkryte-umiejetnosci-)-zabawy-z-proxxon-dsh/

http://forum.domidrewno.pl/hyde-park-did/praca-na-pilach-wlosowych-biezace-roboty-)/

Pewnie są tu więksi spece niż ja od pracy na wyrzynarkach włosowych i mogą coś dorzucić więcej do tematu .

Na moje oko ta wyrzynarka to do prac z delikatniejszym materiałem nie do wszystkiego .

Tak dodam na marginesie że moja wyrzynarka jest w małej "przebudowie" i po poprawkach pewnie tu w temacie wyrzynarek wrzucę opis co ja jej "poprawiłem" i jak się na niej teraz będzie pracować po poprawkach .

Marek .
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2017, 20:13:25 pm wysłana przez MarekET »

Offline shady

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 12, 2017, 20:32:51 pm »
A czy do grubszej sklejki taki brzeszczot będzie lepszy?

PROXXON BRZESZCZOTY DO WYRZYNAREK WŁOSOWYCH

Opis:
- Wykonane ze se stali wysokiej jakości w celu zachowania jak największej żywotności.
- Grube zęby.
- Ilość zębów 14 na 25 mm (14 zębów na cal)
- Do cięcia: miękkie i twarde drewno, tworzywa sztuczne, miękkie metale nieżelazne.
- Wersja bez kołków poprzecznych.
- Zastosowanie: wyrzynarki Proxxon DS 460, DSH, DS 230/E

Dane techniczne:
- długość: 130 mm,
- wysokość: 1,50 mm,
- grubość: 0,48 mm

Opakowanie: 12 szt.
Nr. kat. PR28116

PS. Ta Twoja dedra to kawał maszyny jakby mi się kiedyś jakaś używka dobra trafiła to bym kupił a na razie pouczę się na tym proxxonie co prawda jak na razie to trochę zniechęca ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2017, 20:37:07 pm wysłana przez shady »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 12, 2017, 20:55:17 pm »
Na pewno wygląda ten brzeszczot lepiej niż ten co był użyty na tych filmach .

Tak dla eksperymentu może sobie kupić kilka odmian brzeszczotów i sprawdzić samemu jak to wychodzi w praktyce , w tym sklepie spod tego linka - http://tommo.pl/44-brzeszczoty-wlosowe-130mm - jest spory wybór różne firmy i różne brzeszczoty zależnie co się szuka , warto mieć pod ręką zawsze przy robocie kilka rodzajów zawsze się coś dopasuje do materiału .

Na teraz miałem tylko okazję pracować na brzeszczotach z firmy Proxxon z przetyczkami , a że tego typu brzeszczotów jest aż !!!!! w trzech odmianach !!!! wyboru wielkiego nie miałem :))))) Teraz dopiero przerabiam moją wyrzynarkę na mocowanie bez przetyczkowych brzeszczotów to będę miał większy wybór .

Marek .

m_kola

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 12, 2017, 21:00:41 pm »
tym sklepie spod tego linka
Zgadzam się z jedną uwagą.. Ja zamówiłem parę różnych tutaj i dostałem je w folijkach. Nawet nie wiem który jest który bo nie są opisane. Pozostaje zgadywać po kształtach itp ale to nie zawsze jest takie proste :)

Offline shady

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 12, 2017, 21:08:02 pm »
Czy warto zakupić taki zestaw? http://tommo.pl/184-dla-hobbystow-uniwersalne
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2017, 21:14:30 pm wysłana przez shady »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 12, 2017, 21:18:03 pm »
M_kola , kupowałem w tym sklepie i każda wiązka była oblepiona papierową taśmą z opisem co to są za brzeszczoty , widać ktoś mniej sumienny Ci się trafił przy pakowaniu twojego zamówienia .

Shady , są to różne wersje brzeszczotów pakowane w tylko wiadomy dla danej firmy sposób co tam jest dokładniej możesz dowiedzieć się w tej firmie sprzedającej , o ile mają taki opis , bo może być tak że dostają już to zapakowane "firmowo" i tylko to sprzedają nie wiedząc co tam jest w zestawie dokładniej .
Na tzw. chopski rozum może chodzić o brzeszczoty w wersji 2/0 a te to są w różnych rodzajach z maksymalną ilością zębów jakie dany brzeszczot posiada chyba liczone na cal długości , to widać w tych ramkach jak wchodzi się na "Opis produktu" - http://tommo.pl/brzeszczoty-wlosowe-do-drewna-pinguin-gold/1485-brzeszczoty-wlosowe-20-do-drewna-12-szt-fix-reverse-niqua.html

Jak widać na pierwszym miejscu jest brzeszczot w wersji oznakowanej 2/0 .

Marek .

Offline shady

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 12, 2017, 21:24:33 pm »
Kupiłem na próbę te uniwersalne oraz parę innych z różna ilością zębów. Mam nadzieję że sprawowały się będą lepiej niż te co mam ;) Dzięki za pomoc. Może za jakiś czas się pochwalę rezultatami...

m_kola

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 12, 2017, 21:32:56 pm »
każda wiązka była oblepiona papierową taśmą z opisem co to są za brzeszczoty
Zazdraszczam aczkolwiek sklepu nie skreślam :)