Wrzesień 25, 2018, 18:54:13 pm

Autor Wątek: Wyrzynarka włośnicowa DEDRA 7762 - problemy , poprawki , przeróbki  (Przeczytany 4883 razy)

Offline MarekET

• Sr. Member
Odp: Wyrzynarka włośnicowa DEDRA 7762 - problemy , poprawki , przeróbki
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 05, 2017, 22:16:00 pm »
I jeszcze kilka zdjęć z zamontowanymi zawiesiami i nowymi orzechami/szczekami o brzeszczotów bez sworzni/przetyczek .
Tak dodatkowo na zdjęciach też są jeszcze dodane stare zawiesia z brzeszczotem ze sworzniem/przetyczką , tak dla porównania że to pasuje .
Na zdjęciu jest widoczne przy tych nowych zawiesiach że są jakby nie w osi ale to jest bardziej spowodowane faktem że to wszystko założyłem tylko na jedną połówkę obudowy więc to się po naciągnięciu brzeszczota lekko skrzywiło .
Jak to będzie wszystko już poskładane to powinno lepiej wyglądać .
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2017, 22:17:37 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 05, 2017, 22:31:56 pm »
Np i poprawka co do rozmiaru tych małych łożysk kulkowych .
Te łożyska to są 10mm/5mm , czyli zewnętrzna średnica 10 mm , a wewnętrzna 5mm .
Dwa posty wyżej źle napisałem zewnętrzną średnicę a poprawić się już nie da :) ))))

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 10, 2017, 17:06:29 pm »
A tu trochę szczegółów co do budowy szczęk/orzechów do mocowania brzeszczotów bez sworzni/przetyczek z firmy PROXXON , może komuś się to przyda jakby chciał coś podobnego sobie zrobić jeśli jest biegły w temacie ślusarstwa .

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 13, 2017, 22:36:02 pm »
A tu bardzo ciekawy film z YT o tym jak prawidłowo powinno pracować mocowanie brzeszczotów bez przetyczki/sworznia

W tym drugim filmie z YT jest bardzo fajna wyrzynarka z firmy DREMEL , uczciwie powiem że nie sądziłem że ta firma robi lub robiła coś tak fajnego jak widać na tym filmie .

Ale nie do końca o samą tę wyrzynarkę z Dremela mi chodzi a o bardzo fajne zawiesia do mocowania brzeszczotów , w tym wypadku widać brzeszczot z przetyczką/sworzniem w użyciu ale chyba bardzo łatwo można by to przerobić na oba typy mocowania .

Zrobiłem kilka screenów z tego filmu co by lepiej było widać owe zawieszenie do mocowania brzeszczotów .
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2017, 22:48:19 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 14, 2017, 17:02:24 pm »
I kilka dodatkowych zdjęć z nowego zawieszenia do szczęk/orzechów .
Na zdjęciach będzie widać możliwość ruchu jakie ma to nowe zawieszenia , szczególnie zawieszenie z górnego ramienia bo dolne miało już możliwość ruchu w oryginalnym zawieszeniu na mocowanie brzeszczotów z przetyczkami/sworzniami .
Na pierwszych dwóch zdjęciach widać maksymalną możliwość ruchu górnego zawieszenia , ale w rzeczywistości nie jest aż taki zakres potrzeby , na kolejnych zdjęciach widać jaki jest potrzebny rzeczywisty zakres ruchu nowego zawieszenia , jest wręcz minimalny w porównaniu z możliwością maksymalną .
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2017, 17:04:36 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 14, 2017, 17:05:36 pm »
Dwa kolejne zdjęcia muszą być w osobnym poście bo się nie zmieściły są za duże .
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2017, 17:15:27 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 14, 2017, 17:09:16 pm »
No i obiecałem że pokażę jak na teraz wygląda wyrzynarka zanim ją poskładam , jak ktoś rozpozna w tym czymś oryginał będzie dobry , a co dopiero wyciąć tym jakiś wzorek :))))))

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 14, 2017, 17:22:38 pm »
W podstawie trzeba było jeszcze wywiercić dodatkowe otwory aby można się było dostać do kalamitek w celu nasmarowania dolnych osi z ramienia .
I tu mi się przydał niedawno kupiony komplet rozwiertaków .
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2017, 17:28:39 pm wysłana przez MarekET »

Offline Miklas80

• Full Member
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 10, 2017, 09:24:40 am »
Cześć. Na wstępie gratuluję bardzo fajnego opisu, na pewno z kilku rzeczy skorzystam. Mam pytanie o mocowanie brzeszczotu. W  oryginalnych mocowaniach jest śruba przytrzymująca brzeszczot. Jakie są przeciwwskazania użycia jej do mocowania brzeszczotu bez sworznia? Dla próby Wkręciłem jeden taki brzeszczot i pracował w porządku dopóki nie zerwałem go na zbyt ciasnym łuku. Mankament, który od razu rzucił mi się w oczy, to że brzeszczot skręca się w osi po dociągnięciu śrubami w mocowaniu.

Marek.

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 10, 2017, 14:26:16 pm »
Problem tkwi w tym wypadku w samym górnym mocowaniu , jest ono połączone z górnym ramieniem na sztywno nie ma możliwości ruchu tak jak dolne mocowanie . Dlatego brzeszczot bez przetyczki/sworznia jest albo wyrywany z tej śrubki którą niby da się go zamocować lub zostanie złamany jeśli jest cienki , i tu tak jak sam zauważyłeś wystarczyło przyspieszyć trochę obroty i od razu brzeszczot został złamany lub wyszarpany .
To skręcanie o którym piszesz też u mnie zauważyłem bo próbowałem tak jak i ty zamocować brzeszczot bez przetyczki/sworznia w oryginalnym zawiesiu .
Ale miałem jeszcze inny problem u mnie otwór dla tej śrubki w górnym mocowaniu był wykonany zbyt głęboko i w drugim boku powstało wgłębienie po wiertle , tym samym dociśnięcie mocniej śrubki wyginało brzeszczot co od razu go osłabiało , jest jeszcze widoczna spora różnica w jakości wykonania szczeliny w tych oryginalnych zawiesiach , w dolnym zawiesiu u mnie ta szczelina była bardzo staranie i prosto wycięta a otwór nie był przewiercony na drugą stronę tak jak na górny i tu da się bez problemów dokręcić śrubkę bez uszkadzania lub krzywienia brzeszczotu , na górze było to bardzo niedbale wykonane szczelina szeroka , otwór na śrubkę wykonana zbyt głęboko aż na drugi bok .
Początkowo zrobiłem coś takiego w tym górnym zawiesiu co widać na zdjęciu , przewierciłem otwór najpierw cienkim wiertłem na wylot , tak aby się dało przewiercić otwór pod gwint z drugiej strony i oba otwory były w osi . Po wywierceniu i nagwintowaniu z obu strony twory były na śrubki M5 .
Próbowałem później mocować brzeszczot bez przetyczki/sworznia w tak przerobionym górnym zawiesiu ale była to istna loteria raz trzymało a innym razem znowu brzeszczot został wyszarpany , szczególnie brzeszczot skręcany nie dawał się w tym zamocować .
Tak że w sumie postanowiłem to przerobić i zrobić to tak aby górne zawiesie też miało możliwość ruchu wahadłowego jak to dolne .
Wczoraj dostałem przesyłkę z większą ilością brzeszczotów bez przetyczek/sworzni i trochę już popróbowałem jak to wszystko chodzi powiem że nie ma żadnych problemów w pełnym zakresie obrotów brzeszczot ani nie zostaje wyrwany ani nie pęka , czyli ta przeróbka była dobrym pomysłem .
Poniżej zdjęcie z tym starym zawiesiem po przeróbce .
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2017, 14:29:10 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 10, 2017, 14:50:25 pm »
Musiałem jeszcze trochę przyszlifować otwór pod nowe dolne zawiesie mocowania brzeszczota bo łeb śrubki mocującej owe zawiesie miał trochę ciasno i mógł ocierać się lub haczyć o bok otworu w podstawie .

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 10, 2017, 15:18:54 pm »
Niby to tylko wyrzynarka czyli silnik trochę w miarę prostej mechaniki ale w tej wyrzynarce z DEDRA jest też trochę elektroniki .
Jak ktoś chce się bawić w przeróbkę tej lub podobnej wyrzynarki dobrze jest wszystko sobie sfotografować i dobrze oznaczyć gdzie co było wpięte żeby później nie było problemów przy składaniu .

Offline Miklas80

• Full Member
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 10, 2017, 22:30:52 pm »
Dzięki za odpowiedź, jakbyś jeszcze dał namiar na te mocowania, też bym sobie od razu to przerobił, żeby się nie denerwować.

Marek.

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 10, 2017, 23:22:06 pm »
Na dziś te mocowania z PROXXON są chyba do zdobycia w tym sklepie :

https://www.elektrovip.pl/product-pol-41287-PROXXON-KAMIENIE-JARZMA-DO-DS-460-27096.html

Można jeszcze te mocowania namierzyć pod tym linkiem :

https://www.ceneo.pl/21333238

Ale jak widać nie wszędzie jest to do zdobycia od razu , ja też polowałem na te mocowania w jednym sklepie pojawiły się szybciej niż w drugim , chyba te moje kupowałem w Elektro Narzędzia 24 , ale pewności nie mam .

Marek .

Offline Miklas80

• Full Member
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 14, 2017, 22:01:54 pm »
Zamówiłem w sklepie z pierwszego linku. Ponoć mają dwa komplety na stanie, zobaczymy. Na allegro jest trochę opinii o nich, że wystawiają przedmioty których nie mają.

Marek.