Czerwiec 22, 2018, 15:28:54 pm

Autor Wątek: Wyrzynarka włośnicowa DEDRA 7762 - problemy , poprawki , przeróbki  (Przeczytany 4465 razy)

Offline MarekET

• Sr. Member
Odp: Wyrzynarka włośnicowa DEDRA 7762 - problemy , poprawki , przeróbki
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 14, 2017, 22:55:10 pm »
Dorzucę jeszcze trochę obrazków włącznie z podaniem wymiarów tego zmajstrowanego przeze mnie zawiesia .

To na co trzeba zwrócić uwagę jak ktoś by chciał przerobić tę wyrzynarkę z DEDRA lub podobną to zgodność nowego całego zawiesia wraz ze nowymi orzechami/szczekami musi się zgadzać odległość na brzeszczot między ramionami , jakaś drobna np, na 2 mm do 5 mm nie będzie to tragedia bo pewnie da się to skorygować w naciągu , ale musi być zachowana dokładnie oś w jakim brzeszczot pracuje to nie może być żadnej odchyłki bo będzie problem i pękające masowo brzeszczoty .
W tym moim zawiesi zostawiłem nowym orzechom/szczęką mały luz że mogą się dodatkowo poruszać na boki pomaga to przy montażu brzeszczota w momencie gdy przewlekamy go przez cięty materiał i trochę niweluje to różnice jakie mogły powstać przy mojej ręcznej robocie , nie mam żadnego precyzyjnego stolika pod wiertarkę , a wiertarkę mam montowaną do stojaka a nie jest to precyzyjna stacjonarna kolumnowa wiertarka jak by się przy takiej robocie przydała .

Te linie które są zaznaczone na czerwono na obrazku z wymiarami nie są przypadkowo tak oznaczone od nich są jakby poprowadzone wszystkie wymiary szczególnie ważne dla otworów .

Na pierwszym obrazku są wymiary z mojego zawiesia [ nie jest to prawidłowy rysunek techniczny ale da się wszystko odczytać ] , a drugi obrazek pokazuję punkty na które trzeba zwracać uwagę przy pobieraniu wymiarów na nowe zawiesie ze starego zawiesia .
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2017, 23:10:54 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 14, 2017, 23:44:06 pm »
Zostaje jeszcze problem z tym "kapslem" ochronnym w stoliku u mnie jest on ciut za cienki i jest z zbyt miękkiego materiału co powoduje że materiał cięty haczy o krawędź tego otworu na ów "kapsel" , widać to na pierwszym zdjęciu że jest spora szczelina między deską a tym ochronnym "kapslem" .

W momencie jak tnie się szerszy materiał który leży podobnie jak ta listewka na zdjęciu po obu stronach otworu jest oparta o stół nic się nie dzieje , ale jak cięta listewka jest węższa niż otwór zaczyna haczyć o jego krawędź a co gorsza brzeszczoty w wyrzynarkach mają zęby skierowane w dół co powoduje dodatkowy nacisk na ten "kapsel" który wygina się w dół zwiększając jakby ową szczelinę i dodatkowo utrudnia to przepchnięcie wąskiej ciętej listewki przez otwór na "kapsel" .
Dziś przypadkowo znalazłem świeży filmik jednego ze speców z YT z praktycznie taką samą wyrzynarką jak moja z DEDRA 7762 mimo że spod innej firmy jak będzie widać na filmie ale obudowa nawet ma wzmocnienia tam gdzie w DEDRA montuje się stolik do wałka giętkiego który może pracować jak podręczna szlifierka , i jak widać ów spec miał problem podobny z tym otworem a rozwiązał go w prozaiczny sposób obklejając ów "kapsel" ochronny od dołu taśmą samoprzylepną , majstrował też coś przy zawiesiach ale ten jego pomysł chyba jest na krótką metę bo z czasem materiał jaki użył do odpychania dolnego zawiesia najpewniej się wytrze , jak widać chodziło mu o likwidację "pływania" brzeszczota czego raczej w tej konstrukcji nie da się uniknąć , tak musi być . Nawet ta moja przeróbka nie zlikwiduje lekkiego odchylania się brzeszczotu w tył przy unoszeniu ramion , tak musi być w tego typie z taką konstrukcją napędu i ramion wyrzynarki . Filmik jest tu na YT -

I jak widać muszę jeszcze przyciąć trochę wąsy z tej łapki która dociska cięty materiał są zbyt długie i przy cięciu pod katem będą haczyć o śrubkę mocującą nowy orzech/szczęki w zawiesiu .
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2017, 23:48:49 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 15, 2017, 10:16:18 am »
Tak patrząc na to moje zawiesie naszła mnie też taka twórcza "myśl" że bardzo łatwo teraz da się przystosować wyrzynarkę do szlifowania , wystarczy zamiast tych orzechów/szczęk z PROXXON zmajstrować szczeki do mocowania kawałka płótna ściernego , inny sposób to płaskownik czy też pręt [ może być kawałek szprychy rowerowej ] oblepiony papierem ściernym który wcześniej został by podlepiony samoprzylepną dwustronną taśmą dla łatwiejszej wymiany .
Tyle że w przypadku płaskownika lub pręta przy dolnym mocowaniu musiało by być coś co robiło by za amortyzator przy napinaniu , kawałek twardszej gumy np. z stopki gumowej lub kawałek sprężyny , musiało by to chronić przed zbyt mocnym naciągnięciem i ramiona wyrzynarki jak i same te elementy z papierem ściernym , bo kawałek płótna ściernego najwyżej potarga się jak zbyt mocno się je naciągnie .
Czyli cdn. :) ))))) w przeróbce i poprawianiu DEDRA 7762 :)))))
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2017, 10:20:39 am wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 17, 2017, 21:40:29 pm »
I jeszcze zdjęcia z końcowych poprawek .
W kołnierzy chroniącym dolne mocowanie brzeszczota jaki jest zamontowany na podstawie trzeba było powiększyć trochę otwór bo nowe zawiesie nie mieściło się w nim , widać to na pierwszym zdjęciu , nie miałem osobno zrobionego zdjęcia z pierwotnym wyglądam tego kołnierza ale wyłuskałem go z innych zdjęć widać że trochę plastiku ubyło w górnej części tego kołnierza .

Na drugim zdjęciu widać zamontowane klamitki , tu oryginalne gumowe zaślepki będzie trzeba przewiercić bo łeb z kalamitek z smarowania górnego ramienia wystaje trochę poza obudowę , na dole trzeba znowu zrobić nowe zamknięcia otworów w podstawie , pewnei wystarczy kawałek płaskownika mocowany na dwie śrubki po bokach .

No i na koniec krótki filmik z pracującą wyrzynarką , chociaż tylko na luzie , brzeszczot jaki jest założony to skręcany  I jak widać w całym zakresie obrotów wszystko trzyma bez problemowo , ciąłem już różnej grubości deski świerkowe od 2cm do 5cm nie ma problemów wszystko trzyma .

&feature=youtu.be

Marek .
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2017, 21:48:18 pm wysłana przez MarekET »

Offline Miklas80

• Full Member
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 19, 2017, 12:10:29 pm »
Jak wygląda montaż brzeszczotu w dolnym uchwycie? Nie jest to teraz w jakiś sposób utrudnione?

Marek.

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 19, 2017, 13:05:02 pm »
Nie ma żadnych utrudnień przy montażu brzeszczota w tym dolnym zawiesiu .
Jedyne co trzeba pamiętać to to że należy brzeszczot w tym orzechu/szczekach docisnąć do oporu aby dotknął do tej śruby mocującej ów orzech/szczękę w zawiesiu , trochę trudniej to się robi przy tych skręcanych brzeszczotach szczególnie w takiej trochę grubszej odmianie z powodu tego że ta szczelina w tym orzechu/szczęce jest naprawdę ciasna .
Wszystkie te brzeszczotu płaskie wchodzą bez problemów .
Jak widać na tych ostatnich zdjęciach gdzie pokazałem poprawiony dolny kołnierz osłaniający dolne zawiesie ,wyciąłem w nim trochę większy otwór tam gdzie jest nakrętka z zaciskania orzechach/szczeki , to jest po to aby tam swobodnie dojść z kluczem najlepiej aby było klucz sztorcowo lub nasadkowy , coś takiego dla przykładu -   ,

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 21, 2017, 18:24:37 pm »
Na tym filmiku widać do czego przydaje się 25kg wagi tej wyrzynarki , test z monetą , moneta ustała aż do 3/4 możliwości ustawienia potencjometru regulującego obroty .

Marek .
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2017, 18:28:42 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 24, 2017, 21:54:25 pm »
Znowu się trochę pobawiłem w poprawki wyrzynarki i mam kilka dodatków do tematu .
Pierwsza sprawa to klucz jaki najlepiej się sprawdza do tych nowych zawiesi i orzechów/szczęk . Połaziłem trochę w jednym markecie budowlanym i na regałach z zabawkami typu klucze wypatrzyłem klucz ósemkę z jednej strony płaski a z drugiej strony z nasadką która dodatkowo jest ruchoma można zmieniać kąt względem samego klucza , kluczyk może trochę krótki ale spełnia swe zadanie .
I druga sprawa najlepiej jednak dostać się nadal do dolnego zawiesie od góry przez otwór w stoliku , trochę jest tam ciasno z powodu plastikowego kołnierza jaki tam jest ale da się wymieć brzeszczot bez problemów jak nabierze się trochę wprawy .
Zdjęcia kluczyka poniżej .

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 24, 2017, 22:47:34 pm »
Jednym z wkurzających rzeczy w tej wyrzynarce jak dla mnie jest gumowa [ bo to raczej guma niż plastik ] osłona/kapsel na stoliku wyrzynarki , raz że to jest zbyt cienkie i materiał o mniejszej szerokości niż sam otwór haczy o krawędź tego otwory przy cięciu a dodatkowo uginając się powoduje że materiał cięty potrafi trochę fikać .
Już wcześniej miałem to na uwadze i miałem zamiar przerobić tę zaślepkę na metalową i trochę się z tym pobawiłem na teraz jeszcze nie jest to w pełni skończone bo mam zamiar zmienić sposób mocowania tej zaślepki i pozbyć się tych upierdliwych małych śrubek które się ciągle gdzieś gubią lub znikają w drobnych trocinach , lub co gorsza potrafią wpaść gdzieś do podstawy przez otwór gdzie chodzi brzeszczot a wyleźć jakoś stamtąd nie chcą , wyrzynarka warzy 25kg więc jakieś potrząsanie nią bywa dosyć zabawne i nie powiem męczące :) )))))
Dokładnie opiszę jak to wszystko wykombinowałem co do mocowania jak wszystko będzie gotowe i sprawdzone , a na teraz klika zdjęć z przygotowanymi i prawie gotowymi zaślepkami .
Na teraz mogę pokazać efekt cięcia blach aluminiowych z jakich wykonałem nowe zaślepki , była to blacha 2mm i 5 mm , ciąłem to brzeszczotem firmy Niqua do bardzo twardych metali o nazwie Blue Antilope i numerze 12 , czyli najgrubszy brzeszczot oraz ma największe zęby [ http://tommo.pl/do-bardzo-twardych-metali-blue-antilope/1239-brzeszczoty-wlosowe-20-do-zlota-i-srebra-12-szt-golden-eye-black-.html ] , obroty wyrzynarki były ustawione na minimum jakby nie było jest to metal chociaż tylko aluminium . Z blachą o grubości 2mm poszło szybko i bez problemów , a 5 mm blachą szło wolno ale nie chciałem przesadzać i zerwać brzeszczot co i tak się mi udało ale nie na cięciu po okręgu tylko gdy chciałem wyciąć z blachy o rozmiarach 50cm/30cm kawałek z naklejonym obrazkiem nowej zaślepki .
Wyciąłem najpierw jedną zaślepkę z blachy 2mm ale nie spodobało mi się jedno miejsce jako takie najsłabsze i podatne na skrzywienie w wypadku złapania brzeszczota i przyduszenia ciętego materiału w dół , więc postanowiłem zrobić wersję wzmocnioną i połączyć dwa elementy w całość skręcając je małymi śrubkami M3 , górny z blachy 2mm a dół z blachy 5mm . Zobaczę co mi z tego wyjdzie i dorzucę dalsze wpisy ze zdjęciami . 
Zdjęcia poniżej .

Tematem forum jest Dom i Drewno a ja tu cięgle metaluje zamiast drewnować .

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 24, 2017, 23:06:46 pm »
Trochę się też poznęcałem nad wyrzynarką i sprawdziłem jak sobie poradzi z grubszym aluminium i wziąłem pręt aluminiowy 15/15 mm , postanowiłem spróbować wyciąć małą półokrągłą podkładkę jaką potrzebuje do innego ustrojstwa .
Cięcie przy oryginalnej zaślepce która jest z dosyć elastycznego tworzywa to był niezły hardcore :)))))
Początkowo użyłem brzeszczotu tej samej firmy co opisałem w wpisie wyżej ale cieńszego i z dużo drobniejszymi zębami ale za to tych zębów jest wtedy więcej na brzeszczocie . Fajnie szło ale gdzieś zbliżając się prawie do połowy brzeszczot pękł i co gorsza fragment brzeszczotu utkwił w szczelinie , więc dalsze cięcie od tej strony odpadło .
Wziąłem ten najgrubszy brzeszczot , tego samego typu którym później ciąłem zaślepki , i zacząłem cięcie z drugiej strony . Z tego powodu że brzeszczot jest gruby i ma jak na brzeszczoty do tego typu wyrzynarek dosyć dużą powierzchnię boczną takie cięcie po ciasnym półokręgu powodowało mocne blokowanie tego brzeszczoty w szczelinie [ aluminium to nie drewno nie poddaje się tak łatwo ]  i szarpało tym prętem , dodatkowo przy cięciu pręt się mocno nagrzewał i trudno to było utrzymać . Dodatkowy efekt robiła ta oryginalna zaślepka z tworzywa , brzeszczot cisnął prętem w dół zaślepka się uginał a przy ruchu w górę zaślepka dodawało swoje i podbijała pręt dodatkowo w górę , efekt był taki że stopka dociskająca pręt trochę się pokrzywiła , ale dało się ją doprowadzić do stanu pierwotnego .
Ta zabawa z prętem podpowiedziała mi że lepiej wzmocnić trochę tę nową wersję zaślepki z blachy aluminiowej aby przypadkowo w przyszłości nie było problemu i zaślepka się nie pokrzywiła .
Poniżej klika zdjęć z wyciętą półokrągłą podkładką .

Marek .
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2017, 23:09:33 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 25, 2017, 20:05:59 pm »
Dziś pobawiłem się w szlifowanie obu elementów nowej zaślepki , sposobem domowym .
Od razu napiszę nie róbcie tego w domu :) ))))))))

Nie mając sprzętu specjalistycznego np. typu tokarka musiałem coś wykombinować do wyrównania i wyszlifowania krawędzie oraz dopasowania nowej zaślepki do otwory w stoliku .
Zacząłem od przygotowania osi do której miałem zamiar przykręcić wycięte elementy , oś zrobiłem z śruby M8 z nitowym łbem [ nie wiem czy te śruby mają swoją fachową nazwę ] , śruby te są dosyć twarde i nie trzeba się martwić że się skrzywią .
Do szlifowania użyłem kawałka tarczy który normalnie służy do ostrzenia noży :)))) plus pilnik . Pilnik oparłem o rurę ze stojaka i dociskałem to szlifowanej krawędzi , problem z takim szlifowaniem jest taki że aluminium szybko oblepia pilnik co praktycznie uniemożliwia szlifowanie , tak że te pierwsze brutalniejsze szlifowanie wykonałem kawałkiem tarczy a pilnikiem tylko równałem krawędzie .
Po kilkunastu przymiarkach elementy nowej zaślepki udało się dopasować do otworu w stoliku .
Jutro pewnie to wszystko połączę w całość i dokładnie dopasuję do stolika .
Zdjęcia poniżej z tej roboty .
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2017, 20:10:46 pm wysłana przez MarekET »

m_kola

• Gość
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 25, 2017, 21:09:02 pm »
Wiesz chłopie.. podziwiam Cię, że chce Ci się z tym tyle kopać. Ja mówiąc szczerze wolałbym kupić coś innego i zacząć używać ale wiem, że takie zabawy też ludzi kręcą. Jakbyś miał to teraz sprzedać to musiałbyś potężne pieniądze wziąć za tą całą robotę

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 25, 2017, 21:57:49 pm »
To że mnie ta zabawa w poprawki i przeróbki bawi to fakt :)))
Ale co do zakupu czegoś niby lepszego byłby problem oglądałem wiele rozwiązań z wielu firm , oczywiście nie w realu a na filmach na YT i wszystkie miały jakieś wady i to czasami poważne .
Ta wyrzynarka z DEDRy poza standardowymi niedoróbkami jakie widać w prawie każdym chińskim sprzęcie ma kilka plusów jak duża waga , jak fajnie rozwiązane odbieranie trocin tu trzeba powiedzieć że wiele lepszych wyrzynarek od spodu nie ma nic co pomogło by odbierać trociny i leci to pewnie wszędzie , w tej wyrzynarce nawet bez odkurzacza po każdej robocie najwięcej trocin było zawsze w podstawie i pod nią , z odkurzaczem jeszcze nie sprawdzałem jak to wygląda .
Tak że sama maszynka jako taka mi odpowiada , chociaż powiem że bardzo mi się podobają te wyrzynarki w których unosi się całe ramię do góry jak chce się wymieniać brzeszczot samo takie rozwiązanie jest super .
Mimo wad zostaję przy tej zabawce z DEDRA :))))

I powiem że mam tu jeszcze kilka pomysłów usprawniających tę wyrzynarkę , plus tych wszystkich przeróbek będzie później przy normalnej pracy z tą wyrzynarką . Już sam ten fakt że poradziłem sobie z cięciem tego pręta aluminiowego o przekroju 15/15 mm pokazuje że się opłaciło to grzebanie . Przy starym rozwiązaniu z mocowaniem brzeszczotów i ich jakością raczej bym nic nie wyciął z pręta tej grubości .

Marek .
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2017, 22:02:02 pm wysłana przez MarekET »

Offline Miklas80

• Full Member
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 25, 2017, 22:12:36 pm »
@m_kola, mam tą wyrzynarkę i z powodzeniem używam, bez przeróbek. MarekET ma po prostu frajdę z dłubania i się tą frajdą z nami dzieli. :-)

Marek.

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 25, 2017, 22:24:23 pm »
Miklas80 , zobaczysz jak wrzucę tu test z użycia kilku brzeszczotów jakie dla tej wyrzynarki z oryginalnymi zawiesiami są nieosiągalne . Różnica jest bardzo duża w cięciu , wspaniale się mi cięło brzeszczotem z firmy Niqua z nazwą Speed - http://tommo.pl/189-brzeszczoty-wlosowe-do-drewna-speed - , szczelina po cięciu była taka jakbyś wbił w świerkową deskę żyletkę a ciąłem tym brzeszczotem 2 cm deskę i szło jakby to było masło :))))

Wymiana tych zawiesi i mocowań do brzeszczotów było bardzo dobrym pomysłem .

Marek.