Styczeń 17, 2018, 22:40:09 pm

Autor Wątek: Wyrzynarka włośnicowa DEDRA 7762 - problemy , poprawki , przeróbki  (Przeczytany 3039 razy)

Offline MarekET

• Sr. Member
Odp: Wyrzynarka włośnicowa DEDRA 7762 - problemy , poprawki , przeróbki
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 19, 2017, 12:36:21 pm »
No to tak w kolejności :) ))))

Czy coś dłubię tą wyrzynarką z drewna to na teraz nic ale że idą święta więc na pewno zacznie się ostre dłubanie drewniane na zdjęciu poniżej widać co jest w planach i ile tego jest zdjęcie nie oddaje całkowicie grubości pliku z tymi kartkami ma na oko jakieś 2cm :)))) Oczywiście na pierwszym planie wzory na ozdoby choinkowe całkowicie mojego pomysłu co do wzoru ale też są znalezione w internecie i poprawione przeze mnie aby pasowało to do takiego sposobu wykonania jak na tym filmie na YT - https://www.youtube.com/watch?v=DF9hG6UUajw

Ale prawie wszystko co dodałem do tej wyrzynarki a wymagało cięcia zostało wycięte na tej wyrzynarce włącznie z tym pojemnikiem na śmieci , jedynie zawiesia do zamocowania orzechów/szczęk robiłem ręcznie bo wyrzynarka była wtedy rozebrana w drobny mak .

Qiub - Z czystym sumieniem mogę polecić tę wyrzynarkę co mam każdemu , da radę nawet jako sprzęt zarobkowy . Ta wyrzynarka ma spory zapas mocy da rady ciąć różne materiały , ciąłem tym aluminium i to do grubości 15mm , tworzywa sztuczne znaczy się pleksi z jakiego wykonałem ten pojemnik na śmieci do wyrzynarki i nowy kołnierz normalnie te arkusze pleksi mam 4mm grubości ale i sklejałem kilka warstw w sumie aż do grubości 2cm , oczywiście drewno do maksymalnej 5cm grubości w tym wypadku były to deski świerkowe .

Ale aby się dobrze bawić tą wyrzynarką naprawdę przydała się ta wymiana zawiesi i mocowania na brzeszczoty bez przetyczek bez tego robota była by do kitu , drugim powodem jaki zmusił mnie do dłubania przy tej wyrzynarce to było słaby nadmuch , niestety przy otwarciu tej wyrzynarki wyszły te sprawy z tymi "kłami" i sprężyną przy pręcie napinającym ramiona tego nie było w planie .

Ten pojemnik na śmieci i zaślepka zrobiłem trochę dla poprawy komfortu ale nie tylko , ten pojemnik ma swoje drugie znaczenie chroni silnik od łykania tego wszystkiego co wpada pod podstawę wyrzynarki , silnik zasysa powietrze spod podstawy z wszystkimi śmieciami jakie tam wpadają a wydmuchuje powietrze na zewnątrz . Pół biedy jak tnie się tylko w drewnie najwyżej zapcha się komutator i silnik może trochę gorzej pracować , ale jak dostanie się do wirnika coś takiego jak resztki z tworzyw , czy też co gorsza opiłki metalu może być większy problem z uwędzeniem silnika włącznie . Można w tym wypadku tylko przedzielić podstawę jakąś przegrodą czyli kawałek sklejki lub czegoś podobnego , ale zrobiłem sobie pojemnik będzie mniej śmiecia w około , nie każdy ma dobre warunki warsztatowe ja mam wręcz zerowe to i trzeba było coś pomyśleć to i jest skrzynka w podstawie .

Qiub - na teraz wyrzynarka jest w jakiś 90% oryginalna , ale co będzie dalej to nie wiem . Pewnie to przekleństwo tych co w młodzieńczych latach zaczynali zabawę w tworzeniu czegoś od Małego Modelarza i programów Adama Słodowego :))) Obstawiam że tu obecnych na forum w wieku 40+ [ w moim wypadku to 50+ ]  i dużo starszych miało podobne początki , trochę młodsi pewnie też coś podobnego mają w swych początkach :))))

Marek .
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2017, 12:41:49 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 19, 2017, 13:34:01 pm »
Nie wiem jak mojemu imiennikowi, ale mi jak na razie posypało się kilka brzeszczotów jedynie :-)

Marek.

Imienniku jak chcesz sprawdzić ile dasz rady załatwić brzeszczotów na takim wzorze do wycięcia jaki sobie wykombinowałem , który był jednym z tych co pokazał mi że te dedykowane brzeszczoty do wyrzynarki DEDRA 7762 są problematyczne , możesz sam sprawdzić , poniżej wzór i zdjęcia do pobrania i wydrukowania jak chcesz . Jak ustawisz marginesy w ustawieniach drukarki na zero przed wydrukowaniem mojego wzoru to powinno to mieć prawidłowe rozmiary  ale zawsze możesz to jakoś dopasować do deski jaką masz 
W oryginalnym rozmiarze wystarczy kawałek deski o wymiarach 15cm/15cm  . Uchwyt można dopasować później po wycięciu górnego ostatniego koła . Otwory na przewlekanie brzeszczota najlepiej wiercić tak aby nie były obok w kolejnych warstwach  bo zostanie zbyt duży ślad po wiertle , czyli jeden otwór na pionowej linii a z kolejnej warstwy na poziomej linii , wiercenie otworów oczywiście też pod takim samym kątem bo jakim ma się zamiar ciąć .

Marek .
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2017, 13:38:53 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 20, 2017, 13:10:45 pm »
Zapomniałem wczoraj dodać że przy sklejaniu czegoś takiego jak ten koszyk nie należy sklejać wszystkich warstw od razu najlepiej robić to po dwie warstwy , ma się pewność że to się nie przesunie przy sklejaniu .
A dno i górny element na końcu po wyszlifowaniu od środka posklejanych środkowych warstw .
Jak się przyklei dno trudno później wyszlifować środek przy dnie .

Marek .

Offline Qiub

• Hero Member
  • Horray For Boobies
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 29, 2017, 23:29:48 pm »
No i o to ze sprzetem chodzilo, przynajmniej inni wiedza czego sie spodziewac. Mimo wszystko jesli sprzet nie wymagal sprzedania jednej nerki i przetniej 5cm  drewna to elegancko.
Duzo ludzisk teraz juz nie musi sie zastanawiac nad wyborem bo wie ze i tak cos tam trzeba grzebnac ale jest to do przeskoczenia.

Koszyczek gicior. Widze ze uwielbiasz prace zegarmistrza ;D
Because too much is never enough!

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 02, 2017, 21:45:11 pm »
Widze ze uwielbiasz prace zegarmistrza

Trochę te "zegarmistrzowskie" prace nie zawsze idą w parze z mimo górniczymi łapami ale daje radę :) ))))))

Jeszcze kilka drobnych poprawek i zaczynam prace drewniane a tu wrzucę co tam jeszcze nabroiłem bo jest jeszcze jedna ciekawa poprawka poprawiona w tej wyrzynarce ale dotyczy to jak widziałem na YT wiele innych wyrzynarek mechanicznie podobnych do mojej DEDRA 7762 .
Chodzi o wycentrowanie prowadzenia brzeszczota w otworze w stoliku , wiele podobnie rozwiązanych wyrzynarek mocno dewastuje oryginale zaślepki tylko z lewej strony otworu bez względu czy się tnie coś pod kątem 90st czy z przechyłem stolika w lewo czy w prawo , dało się łatwo usunąć ten błąd .

Marek .
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2017, 21:50:45 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 02, 2017, 22:17:40 pm »
Na tym zdjęciu widać te uszkodzenia starej zaślepki , powstały jeszcze na starych zawiesiach i brzeszczotach z przetyczkami/sworzniami zanim zacząłem grzebać przy wyrzynarce .

Marek .

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 08, 2017, 19:19:58 pm »
No i dalszy ciąg zabawy z wyrzynarką :)

Zachciało mi się cięcia na wyrzynarce bardzo małych elementów metalowych i powstał mały problem zaślepka którą sobie zrobiłem z aluminium ma dosyć duży otwór dobry do cięcia większych rzeczy w drewnie lub w tworzywach sztucznych gorzej to wyglądało przy cięciu w metalu materiał by ciągnięty zębami brzeszczota w dół i trudno to było utrzymać , szczególnie małe elementy nie dawało się w ogóle trzymać przy cięciu .
Wpadłem więc na pomysł zrobienia sobie nowej zaślepki ale tylko z niewielkim otworem w środku na brzeszczot bez tej szczeliny ułatwiającej wyjmowanie zaślepki bez zdejmowania brzeszczota co umożliwiało też cięcie małych elementów z metalu .
No i tu powstał problem bo okazało się  że brzeszczot w nowej zaślepce ociera się o krawędź otworu w zaślepce wiercenie większego otworu odpadało ten już ma średnicę 6 mm , a wolał bym nawet o mniejszej średnicy .
Zacząłem szukać rozwiązania problemu . Okazało się że problemem jest połączenie cięgna idącego z mimośrodu do dolnego ramienia , górna śruba jest zbyt krótka w tym połączeniu zmusza dole ramię do przesunięcia się w lewo .
Próbowałem to zniwelować na łączeniu stolika z ruchomą podstawą , ale tam uzyskałem ledwie dwa milimetry [milimetr w lewo i milimetr w prawo ] czyli w sumie dawało to zbyt mały zapas . Szukałem gdzie się da to jeszcze ruszyć w większym zakresie , no i okazało się że śruby [ 4 śruby imbusowe ]  łączące cały korpus z podstawą wyrzynarki po popuszczeniu dają spore możliwości ruchu w lewo i w prawo korpusu wyrzynarki a tym samym brzeszczota w otworze zaślepki .
Żeby ten luz wykorzystać najpierw należy odkręcić górą śrubę imbusową łączącą cięgno z dolnym ramieniem , inaczej nie da się wykorzystać tego luzu .
Wszystko jak zawsze widoczne na zdjęciach .
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2017, 19:22:38 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 08, 2017, 19:57:58 pm »
Cała ta operacja z centrowaniem brzeszczota w otworze zakończyła się pomyślnie , ale trzeba było wymienić górną śrubę imbusową łączącą cięgno z dolnym ramieniem .
Przy wymianie śruby na dłuższą powstał luz około 3 mm między tulejką jaka jest wpuszczona do gniazda w ramieniu a łożyskiem cięgna łączącego ramię z mimośrodem  , powstałą różnicę uzupełniłem dwoma podkładkami sprężynującymi .

Oryginalna śruba licząc od łba miała długość 24 mm a nowa śruba ma długość od łba 27 mm  , są to śruby imbusowe M5 i co ważniejsze użyłem śruby o wzmocnionej twardości 8,8  , zbyt miękka śruba mogła by się wyrobić lub nawet skrzywić . Jest jeszcze inna ważna sprawa trzeba uważać na długość tej śruby bo zbyt wystająca z ramienia haczy o pióro jakie jest zamontowane na mimośrodzie i będzie blokować obrót mimośrodu .

Na zdjęciach widać też jak to wszystko wygląda po wymianie śruby w cięgnie .

Dokręcenie tych śrub imbusowych łączących podstawę z korpusem wyrzynarki należy dokonać przed dopasowaniem tej górnej śruby z cięgna . Czyli najpierw centrujemy brzeszczot w otworze a później należy dopasować  śrubę z cięgna , a to wszystko należy też robić z dokręconym stołem wyrzynarki aby nic nie latało i wymiary się zgadzały .

Po wymianie tej śruby w cięgnie uzyskałem aż 7 mm możliwości ruchu brzeszczota w otworze zaślepki czyli po 3,5 mm w każdą stronę ,  w lewo i w prawo , plus te 2 mm luzu na łączeniu stolika z podstawą to już sporo .
Zdjęcia jako uzupełnienie tej poprawki .
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2017, 20:00:58 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 08, 2017, 21:00:44 pm »
No i zapomniałem o najważniejszym zdjęciu z wycentrowanym brzeszczotem w otworze zaślepki , modyfikować się już poprzednich postów nie da więc bonusowy wpis plus zdjęcie ze zaślepkami .

Marek .

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 28, 2017, 20:58:20 pm »
Ja znowu trochę "popsułem" moją wyrzynarkę dodając jej co nieco w podstawie .

Pierwsza sprawa to zrobiłem zamek do pojemnika na odpadki [ trociny i inne takie ] jaki zamontowałem sobie w podstawie zmuszony byłem też zmienić trochę od dołu osłonę jeszcze nie jest kompletna bo jak nic zrobię aby był lepszy nadmuch bo obecnie wkurza mnie fakt że jak się tnie na wolnych obrotach trochę słabo trociny są zdmuchiwane i prawdopodobnie zamontuję jakąś pompkę do powietrza w podstawie , może do napowietrzania akwarium będzie dobra lub coś wymyślę innego :)) .
Dodałem też cztery nóżki gumowe co zmniejszyło trochę hałasowanie wyrzynarki .

Czyli jeszcze trochę "popsuję" tą moją wyrzynarkę :)))

Na dziś przy cięciu jakieś 90% odpadów ląduje wprost w tym pojemniku na odpady z cięcia . Jak poprawię jeszcze przy kołnierzy pod stolikiem będzie jeszcze lepiej .

Zdjęcia poniżej .

Marek .
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2017, 21:18:29 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #70 dnia: Grudzień 01, 2017, 21:27:58 pm »
I coś znowu po-majstrowałem przy mojej wyrzynarce i na teraz bardzo wstępnie pod względem technicznym zlikwidowałem kolejną bolączkę tej wyrzynarki , czyli słabe oświetlenie .
Do pomysłu użyłem zestawu z AVT pod nazwą "Oświetlacz pierścieniowy LED, AVT1918" , można zobaczyć cóż to jest pod tym linkiem  - https://sklep.avt.pl/avt1918.html - jest to jak sama nazwa wskazuje pierścień z diodami LED dającymi mocne światło , dodatkowo z tego powodu że diody są umieszczone na obwodzie nie ma wyraźnego cienia i oświetla się bardzo mocno spory obszar w około brzeszczota . Docelowo ma to być umieszczone na ramieniu które na czas przechowywania i przenoszenia będzie można złożyć podobnie jak na zdjęciach najpewniej będzie się to chować do czego w formie kieszeni wykonanej z plexi której mam jeszcze trochę w zapasie .
Do zamocowania ramienia z nowego oświetlenia wykorzystam otwór po widełkach na jakich montowana była osłona brzeszczota która nie wróci już na swoje miejsce bo tylko przeszkadzała , firma ze względów BHP pewnie musiała zamocować tę osłonę bo inaczej nie przeszło by to odpowiednich badań bezpieczeństwa , ale w tej postać jak w tej wyrzynarce to jest pomyłka z tą osłoną .
Zasilane będzie to z samej wyrzynarki potrzeba tylko 12V poszukać w elektronice wyrzynarki , może wystarczy to podłączyć w miejsce obecnego zasilania diody LED jaka jest w przegubie którędy leci też powietrze do nadmuchu .

Zdjęcia z tego jak to wygląda na teraz poskładane z byle jakich blaszek są poniżej .

Mogę tylko dodać cholernie dobrze to świeci .
A otwór jaki jest w środku płytki umożliwia bez problemów patrzenie na brzeszczot jak by była potrzeba nisko ustawić ten pierścień z diodami LED . Jak widać na stronie AVT można to wykorzystać do oświetlania też wiertarki jak i wiele innych miejsc przy pracach gdzie wymaga się dobrego światła i to takiego co nie daje wyraźnego cienia zasłaniającego niekiedy miejsce cięcia czy wiercenia .

A następnie biorę się za nadmuch bo teraz mnie wkurza jak na wolnych obrotach mieszanka trocin, papieru z wydrukiem i dwóch odmian taśmy klejącej przeźroczystej i dwustronnej zbiera się przy brzeszczocie podczas cięcia .

Marek .
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2017, 21:45:05 pm wysłana przez MarekET »

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 01, 2017, 22:42:39 pm »
A tak skuteczny jest zbiornik na trociny jaki skleiłem z plexi , to co widać na załączonych zdjęcia to jest po wycięciu dwóch wzorków z jednego kawałka kantówki świerkowej 5cm/5cm .
Tyle trocin mogło się znaleźć w czasie i przestrzeni przy cięciu , oczywiście można podłączyć odkurzacz ale po co mi wyjec ma wyć jak nie musi , na teraz jakieś 90% trocin ląduje w tym zbiorniczku .

Marek .

Online m_kola

• Hero Member
  • .
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 02, 2017, 11:58:24 am »
Kurde , tym światełkiem to ciekawy pomysł. Też u siebie muszę coś w końcu doszukiwać.
Zamiast zwykłych nakrętek podkładaj motylki to łatwiej będzie tym operować ;)
#aa0022

Offline MarekET

• Sr. Member
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 02, 2017, 17:28:30 pm »
Docelowo będzie to na nakrętkach motylkowych , tylko na teraz to poskładałem z czego się dało a znalazłem w domu żeby sprawdzić sam pomysł z tym oświetleniem .
Już to mam że tak powiem rozpracowane w głowie jako pomysł , a jak widać na zdjęciach nawet w tak prymitywny sposób zmontowane to się sprawdziło , tak że będzie zrobione :)))

Marek .

Online m_kola

• Hero Member
  • .
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 02, 2017, 18:28:56 pm »
Super, czekam zatem na wersje finalną żeby podkraść ;)
#aa0022