Maj 20, 2019, 23:05:23 pm

Autor Wątek: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa  (Przeczytany 13637 razy)

Offline MarekET

 • Sr. Member
 • ****
 • Wiadomości: 385
  • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 08, 2019, 18:58:33 pm »
Co do samej wyrzynarki nie chcę niczego doradzać w temacie konkretnej firmy ale mogę podpowiedzieć co kupić wedle swoich potrzeb i możliwości :

ilość kasy + ilość chęci do pracy na tym sprzęcie + czy to ma być praca zarobkowa czy też hobby =

Chcesz pracować zarobkowo to będziesz potrzebować lepszy sprzęt a więc i więcej kasy na to wywalisz a tu musisz sam sobie sprawdzić na ile Cię stać i aby w razie zniechęcenia się do tej roboty nie stało w kącie kilka tysięcy złotych w kącie i się kurzyło .

Co do brzeszczotów są dwa podstawowe rodzaje co do mocowania czyli z przetyczkami i bez przetyczek .
Brzeszczoty z przetyczkami mają ten problem że przy wierceniu otworów nie da się zejść poniżej 3,5mm bo tyle ma ta przetyczka inaczej brzeszczot nie przejdzie przez cięty materiał jak wzór tego będzie wymagał . Są droższe i jest mniejszy wybór typów tych brzeszczotów szczególnie w dobrej jakości .
Brzeszczoty bez przetyczek jest ich dużo więcej co do typów , otwór jaki się dla nich wierci jest zależny od ich grubości dla najcieńszych wystarczy nawet 1mm .
Na tym filmie masz dobrze pokazane jak ta różnica wygląda między brzeszczotami w praktyce , okolice 3min30s


Marek .

Offline Maeriss

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 106
  • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 08, 2019, 20:00:10 pm »
Dzięki za odpowiedź :) Przeznaczenie byłoby zarobkowe. Potrzebuję wycinać kształty misek z desek i szczerze mówiąc wiem, że najlepsza byłaby do tego pilarka taśmowa. Nie mogę sobie na nią teraz pozwolić z powodu braku miejsca do postawienia (mam warsztat w domu). Pytanie czy wyrzynarka włosowa sprosta w ogóle zadaniu, bo rozcinać deskę 3 cm w dość twardym drewnie to jednak nie jest chyba typowe zastosowanie.

Offline MarekET

 • Sr. Member
 • ****
 • Wiadomości: 385
  • Zobacz profil
Odp: Wyrzynarka włosowa, piła włosowa, wyrzynarka stołowa
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 08, 2019, 20:41:46 pm »
Co do robienia misek to da się oczywiście robić to na włosowych piłach nawet powiem że lepiej niż na taśmowych , bo taśmowa piła nie ma możliwości bez przecięcia boku wycinać środka takiej miski w włosowej pile nie ma sprawy robisz otwór i przewlekasz brzeszczot i tniesz sobie środek .

Pod tym linkiem z naszego forom masz kilka takich przykładów między innymi moich :

https://forum.domidrewno.pl/hyde-park-did/praca-na-pilach-wlosowych-biezace-roboty-)/180/

Tu jest film jak można takie rzeczy robić od zera :
&t=62s

Tu też warto zerknąć :
&t=2s

Oczywiście  cięcie na włosowej pile jest wolniejsze niż na taśmowej , ale przez możliwości precyzyjnego cięcia daje też większe możliwości co do wzorów i ogólnie pomysłów na to co chce się robić .
Co do wykonywania misek i podobnych form na wyrzynarce włosowej to przy wersji takiej jak podałem wcześniej link od gościa z konta - jahellen - jest pewne ograniczenie kąt pod jakim chcesz ciąć jest uwarunkowany dwoma rozmiarami grubość deski a grubość boku jeśli ma to być zrobione w taki sposób jak na owym filmie . Czyli inaczej chcesz maksymalnie dać 45st czyli deska powinna mieć 1cm grubości o bok grubość 1cm , chodzi o przekątną wynikającą z grubości deski i grubości boku miski a to pokazuje pod jakim kątem można pracować żeby to wszystko po wycięciu pasowało . Tu też jest ograniczenie samych wyrzynarek włosowych jak i innych pił tniesz pod kątem  większym to zmniejsza Ci się możliwość przecinania grubości materiału .
Jak chcesz robić miski na włosowej wyrzynarce to szukaj wyrzynarek z sztywnym blatem stolika a z ruchomym korpusem , ale ostrzegam takie wersje tych maszynek są drogie jak dobrze poszukać może się Ci uda znaleźć w takiej wersji wyrzynarkę poniżej 2tys zł . Taka wersja wyrzynarki z ruchomym korpusem powoduje że nie walczysz z materiałem o większych rozmiarach , przy ruchomym stoliku grawitacja i waga materiału będzie powodować "wiszenie" tego ciętego materiału na brzeszczocie .
Było by wyjście z tego robiąc sobie podstawę z ruchomym na boki blatem do którego zamocuje się wyrzynarkę wtedy możesz przechylić blat wyrzynarki nawet o ostry kąt a zniwelować to do poziomu blatem stolika/ramy na której zamocujesz wyrzynarkę .
Przykładem wersji lux torpeda i wypad kasy z portfela są wyrzynarki firmy Pegas najtańsza chyba chodzi w naszych złotówkach w okolicy 4tys zł ale to już poważna maszynka pod każdym względem .
Na YT jest konto prawdziwego Guru wyrzynarek Pegas , wpisz sobie na YT - Feines aus Wuppertal

Marek .
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2019, 20:49:21 pm wysłana przez MarekET »