Styczeń 17, 2018, 15:48:30 pm

Autor Wątek: Dwa rodzaje zawiasów w jednych drzwiach  (Przeczytany 718 razy)

Offline patmos

• Newbie
  • *
Dwa rodzaje zawiasów w jednych drzwiach
« dnia: Sierpień 30, 2017, 17:42:03 pm »
Mam pytanie, zdecydowanie z tych początkujących... Robię sąsiadowi moskitierę, taką na styl amerykański do drzwi frontowych. Sąsiad jest laikiem a ja podjąłem się zrobienia tej moskitiery, bez większego zastanowienia. Sąsiad podjął się zakupu zawiasów, ale żeby oszczędzić na kosztach kupił jeden zawias ze sprężyną, żeby drzwi się same zamykały, a pozostałe dwa zawiasy "normalne". Jako, że jeszcze ich nie zamontowałem, mam pytanie, czy można mieszać różne rodzaje zawiasów. Na zdjęciu rzeczone zawiasy. Pomijam kwestie estetyczne, chodzi mi  czy nie będą się ze sobą "gryzły"

Online m_kola

• Hero Member
  • .
Odp: Dwa rodzaje zawiasów w jednych drzwiach
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2017, 19:12:18 pm »
Nie będą jeśli je osiowo zamontujesz. Jak masz dwa takie same zawiasy to wiesz, że montujesz w takiej a takiej odległości od krawędzi. A tutaj musisz ucelować.
#aa0022

Offline patmos

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2017, 19:42:52 pm »
Dzięki za odpowiedź, a jest na to jakiś myk? Myślałem, żeby te dwa mniejsze zainstalować w drzwiach i framudze, a następnie ten środkowy ze sprężyną dopasować, dobrze myślę?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2017, 19:45:16 pm wysłana przez patmos »

Offline Wojtek Ś

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 30, 2017, 19:50:42 pm »
Najpierw wyznacz sobie miejsca zawiasów mnieszych zarówno na skrzydle jak i ościeżnicy, wybierz materiał tak aby po zamknięciu drzwi nic nie odstawało i zamontuj je. następnie duży zawias dopasuj, odznacz go w drzwiach i osćieżnicy z zachowaniem linii czyli to co napisał poprzednik zachowaj jedną oś dla wszystkich trzech zawiasów
Nieważne na jakim sprzęcie pracujesz ważne jak to robisz :)

Offline SpecPiotr

• Hero Member
    • Stolarnia Speca
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 30, 2017, 20:03:53 pm »
Jeśli już musi mieszać zawiasy to nie powinno być na odwrót ? Najpierw większy a potem mniejsze. Chyba, że będzie dłubanie w materiale.
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline Wojtek Ś

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 30, 2017, 20:10:39 pm »
Chyba, że będzie dłubanie w materiale.
Wydaje mi się że będzie musiał wpuścić te zawiasy delikatnie w materiał ale też nie znam dokładnego zarysu tej konstrukcji :)
Nieważne na jakim sprzęcie pracujesz ważne jak to robisz :)

Offline patmos

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 31, 2017, 00:06:47 am »
Dzięki za wszystkie odpowiedzi, nie przemyślałem tematu. Zacząłem od dużego zawiasu po środku, teraz zaczynam mieć wątpliwości czy oś zawiasów mi się pokryje. Bo gdybym najpierw zamntował te małe i drzwi by się otwierały bez problemu, to wtedy duży zawias można by było trochę głębiej obsadzić, żeby oś zawiasów koincydowała. Jutro rano przeprowadzę próby i dam znać jak mi poszło. Jeszcze raz dziękuję

Offline Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 04, 2017, 08:10:46 am »
Moim zdaniem ten zestaw nie zadziała.
Oś obrotu jest w innym miejscu. Ma na to wpływ nie tylko szerokość zawiasy, ale również odległość od płaszczyzny oparcia zawiasy na materiale.
Oprócz ustawienia osi w linii musisz te mniejsze zawiasy odsunąć minimalnie na podkladkach od drzwi.
Powodzenia.
A ile zaoszczędził sąsiad?