Czerwiec 22, 2018, 20:35:08 pm

Autor Wątek: Sposób montażu zawiasu "blatowego"  (Przeczytany 1050 razy)

m_kola

• Gość
Sposób montażu zawiasu "blatowego"
« dnia: Marzec 23, 2017, 22:59:20 pm »
Panowie,
W jaki sposób w amatorskich warunkach zamontować zawias taki jak na zdjęciu:
http://www.majmasz.pl/userdata/gfx/bf01e6e54b471072189a88bb926ed0e0.jpg

Z jednej strony będzie wypuszczony w szeroką powierzchnię więc spokojnie mogę wykorzystać sposób podrzucony przez Speca (wiertłem skrajne nawierty i resztę wydłubać dłutem).
Problem jest w drugiej części mianowicie ma być wpuszczany w czoło płyty pojedynczej 18mm a sam zawias na szerokości 13mm. Przy wierceniu z ręki brakuje precyzji ale to obejdę jakimś szablonem. Kłopot pojawia się przy użyciu dłuta bo płyta tak blisko krawędzi się rozlatuje.
Może frezarka i frez 13mm? Nawiercić środek i prowadzić frez do obu końców?Tylko nie posiadam jeszcze krawędziówki a dużą może być mało poręcznie.
Jakieś inne propozycje?

Offline Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
Odp: Sposób montażu zawiasu "blatowego"
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 24, 2017, 00:32:01 am »
Obawiam się że tylko frezarka będzie w stanie poradzić sobie z tym problemem

przemek77

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 24, 2017, 20:02:36 pm »
Do montażu podobnych elementów używam tylko frezarki . Zamocuj boczne prowadzenie i małym zbiorem dasz radę .

m_kola

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 24, 2017, 21:55:53 pm »
Pierwsze testy wychodzą tak:

Tragedii nie ma ale jeszcze parę prób muszę popełnić zanim na czysto pojadę.
Jednak krawędziówka byłaby tutaj wskazana.
No nic, trening czyni mistrza ;)

przemek77

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 24, 2017, 21:59:05 pm »
Nie jest źle  ;)Tylko , przed przykręcenie zawiasu , użyj wiertła centrującego ,żeby łepek ładnie się schował w gzymce . Nie będzie wtedy problemu z pracą zawiasu .

m_kola

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 24, 2017, 22:00:31 pm »
Jasne, dopiszę do listy must have ;)

fyme

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 12, 2017, 13:02:21 pm »
Podłączę się pod temat bo mój problem też dotyczy zawiasu "blatowego" natomiast innego rodzaju. Szukam szablonu dla frezarki bym mógł osadzić zawias jak w załączniku. Mam frezarkę (nawet dwie :) ) ale brak takiego szablonu skutecznie mnie odstrasza przed montażem takiego zawiasu, oczywiście mogę wykonać taki szablon samodzielnie ale kompletny brak czasu skutecznie mnie przed tym blokuje, bo to raczej precyzyjna robota więc wymagająca czasu a efekt będzie taki jak dobry zrobię szablon. Być może któryś z forumowiczów widział gdzieś w internecie taki szablonik, a może ktoś jest w stanie wyciąć taki szablonik na jakimś cnc? Oczywiście za opłatą.

m_kola

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 12, 2017, 13:07:23 pm »
Jaki szeroki jest ten zawias?

fyme

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 12, 2017, 13:09:38 pm »
Zawias ma szerokość 30 mm i wysokość 35 mm.

m_kola

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 12, 2017, 13:21:09 pm »
Jak nie chcesz się bawić w szablony to trzeba zainwestować w frez 30MM i po kłopocie :)

fyme

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 12, 2017, 13:42:05 pm »
Super by było mieć taki frez, tylko cena trochę odstrasza bo frez jest na własne potrzeby a nie do produkcji zarobkowej. W każdym razie jest to jedna z opcji. Myślałem również o wiertle puszkowym 30 a resztę wybrałbym przy listwie frezarką i chyba popróbuję tą metodę bo mam zestaw sękowników. Muszę je tylko podostrzyć bo swoje już przeszły.

Offline Andriu

• Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 12, 2017, 13:52:41 pm »
nie wiem czy możesz użyć  zawiasów płaszczyznowych ale  polecam coś takiego https://www.dacter.eu/pl/p/ITF-Zawias-barkowy-KIMANA/5062,  przykryją  niedokładności wiercenia.

m_kola

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 12, 2017, 13:54:09 pm »
Niektóre ceny faktycznie powalają ale.. Poszukaj innej firmy. Ja na własnej skórze (jako dotychczasowy użytkownik frezów hardy i innych no-name przekonałem się, że są one warte tych pieniędzy. Zaoszczędzasz czasu na poprawkach a czasem i materiału na wyrwaniach - w ostatecznym rozliczeniu nawet na użytek własny (tak jak u mnie) okazuje się to nie takie drogie.
Warto pomyśleć na miarę możliwości.

fyme

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 12, 2017, 14:06:43 pm »
Generalnie się zgadzam, znalazłem nawet odpowiednik tyle że na trzpień 12 a ja mam max 8 :(
Teraz mam frezy luna i po przesiadce z hard coś tam widzę dużą różnicę a nie rujnują tak portfela jak cmt ale rzeczona luna ma frez 30 mm właśnie na uchwyt 12 mm. Teraz szukam w głowie innego zastosowania tak dużego frezu by usprawiedliwić choćby przed sobą zakup cmt ale jakoś ciężko mi to idzie ;)

m_kola

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 12, 2017, 14:11:17 pm »
szukam w głowie innego zastosowania tak dużego frezu by usprawiedliwić choćby przed sobą zakup cmt
Podziwiam Cię za ten głos rozsądku... 8)