Styczeń 17, 2018, 15:52:17 pm

Autor Wątek: Zawiasy do gubego frontu (front meblowy + panel gipsowy)  (Przeczytany 664 razy)

Offline maciejg

• Newbie
  • *
Zawiasy do gubego frontu (front meblowy + panel gipsowy)
« dnia: Październik 27, 2016, 10:08:35 am »
Cześć,

Potrzebuję Waszej fachowej pomocy. Mam ścianę o wymiarach 2,20x2,65 na której będą przyklejone ozdobne panele gipsowe (konkretnie takie: http://www.artpanel.pl/wzory-paneli/nowosc-wzor-moko-s). Ściana na samym środku ma wnękę głęboką na ok 45cm i szeroką na 60cm (na całej wysokości). Pomysłem jest aby część tej wnęki wykorzystać na szafkę, na której froncie również chciałbym nalepić panel gipsowy, tak aby szafka była ukryta, w miarę niewidoczna i nie zaburzała wzoru na ścianie. Grubość panela to 1,5-3,5cm. Wydaje mi się że najlepszym pomysłem jest włożenie do wnęki korpusu szafki z frontem meblowym 18mm tak aby był idealnie równo ze ścianą i naklejenie na niego płyty gipsowej. W takiej sytuacji wychodzi mi 18mm frontu meblowego + 1,5mm (na brzegach) panelu gipsowego, co daje łącznie 33mm w najcieńszym punkcie. Pytanie do Was jakie zawiasy by się najlepiej nadały do tak grubego frontu. Może można ten front odchudzić stosując front meblowy mniejszej głębokości(jakiej?). Zależy mi aby uzyskać możliwie najcieńsze szczeliny (szafka byłaby bezpośrednio nad telewizorem). Czy to w ogóle ma sens i może się udać?

Bardzo dziękuję za wszelkie pomocne rady

Pozdrawiam serdecznie!

Online m_kola

• Hero Member
  • .
#aa0022

Offline maciejg

• Newbie
  • *
Odp: Zawiasy do gubego frontu (front meblowy + panel gipsowy)
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 27, 2016, 10:34:15 am »
Już naprawiłem swój błąd. W pośpiechu, pewnie jak większość newbie, zacząłem od wołania o pomoc, zamiast od przeczytania regulaminu i to było zgubne :) Mam nadzieję, że już nie jestem taki anonimowy i z Waszą cenną wiedzą uda mi się coś stworzyć.

Online m_kola

• Hero Member
  • .
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 27, 2016, 11:04:36 am »
Myślę, że należałoby podać jeszcze takie informacje:
- czy szafka ma być na całej wysokości
- jaki jest ciężar panelu
Pozwoli to oszacować ile musi unieść zawias. Co do samego zawiasu to raczej koledzy "meblarze" (Pieeeetrek!) się wypowiedzą ale na chłopski rozum to musi on odsuwać do przodu trochę drzwi z panelem.
#aa0022

Offline maciejg

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 27, 2016, 11:19:04 am »
Nie na całej. Na samym dole będzie szafka z frontem szklanym szeroka na 60cm i wysoka na 35cm - na dekodery do tv i takie tam. Powyżej będzie wisiał telewizor który zajmie z wysokości około 82cm i docelowa szafka o której mówimy byłaby nad telewizorem i front miałby wymiar 60cm x 45cm. Szkoda mi zakrywać tą wnękę nad tv i stąd zrodził się pomysł ukrytej szafki, bez uchwytu (na tip-on), która mogłaby pełnić funkcję np. barku na alkohol.

Panel gipsowy o wymiarach 72cm x 72cm waży 9kg, przy docięciu go do wymiaru frontu jego waga będzie w granicach 4,5-5kg.

Dokładnie moje rozumowanie jest podobne, front chyba powinien się wysunąć ponad grubość paneli, które będą go dookoła otaczały.

Bardzo mi zależy na minimalnych szczelinach, tak aby nie rzucały się zbytnio w oczy, nie rozpraszały przy oglądaniu tv i nie zaburzały ciągłości wzoru na ścianie.

Offline leśny człowiek

• Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 27, 2016, 15:23:08 pm »
Tak się zastanawiam, co będzie z tym panelem za jakiś czas. Nie boisz się, że popęka, lub przynajmniej pobrudzi? Otwieranie - zamykanie, dotykanie rękoma, itd. Na pewno musisz znaleźć zawias z hamulcem, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń przy zamykaniu. Może coś takiego:
http://www.meble.pl/p27959,zawias-cfa7a99-do-ciezkich-drzwi-nakladanych-seria-f.html
Plus to:
http://www.meble.pl/p28022,amortyzator-smove-silentia-d0s8sng-do-drzwi-nakladanych.html

Offline leśny człowiek

• Full Member
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 27, 2016, 15:27:30 pm »
Aha, oczywiście otwieranie dotykowe, jakiś tip-on, lub coś podobnego

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 27, 2016, 15:50:06 pm »
Mi się wydaje że powinien być tu zastosowany  zawias osiowy na górnym i dolnym kancie  drzwi coś podobnego z zasady  działania  jak to  Zawias   Zawias FGV FI35 45°/110°

Offline robi30

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 28, 2016, 08:49:06 am »
obejrzyj sobie zastosowanie zawias blum clip top 155 stopni
71T7500N  z sprężyną
70T7500NTL  bez sprezyny

http://www.dreamteamgdansk.pl/wp-content/uploads/2014/01/rozwiazania-specjalne-CLIP-top-155.pdf
Słyszałem - zapomniałem
Widziałem - pamiętam
Zrobiłem - rozumiem

Offline maciejg

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 28, 2016, 15:51:25 pm »
Dziękuję bardzo za wszystkie podpowiedzi. Mam jeszcze pytanie jaka powinna być minimalna bezpieczna grubość frontu do którego będzie przyklejony panel gipsowy, jaka jest zalecana grubość pod zawiasy o których wspominacie? Czy mogę zastosować np. front 12mm? Rozumiem, że im chudszą "konstrukcję" zrobię, tym jest większa szansa na węższe szczeliny między tym frontem a otaczającymi ją panelami.

Obecnie ściana wygląda jak na załączonym zdjęciu ;)

Offline kwita

• Hero Member
  • Herb województwa dolnośląskiego...;)
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 28, 2016, 16:33:25 pm »
Pewnie, że można odchudzić front ale do czego przykręcisz zawiasy... Czy to utrzyma? Chyba że przykręcisz nakrętką z drugiej strony tylko że już wtedy na amen! Normalnie zawias przykręcam wkrętem 16mm, tu tez możesz wkręcić 16 ale gips nie będzie trzymał a do tego bardzo się brudził. Robiłem znajomym białą ścianę w cegłach gipsowych, już klną że się brudzi... Jak dla mnie ludzie szukają sobie roboty aby coś się działo, bo ktoś ma takie cegiełki to ja też. jak się znudzą, zostaje zbicie wszystkiego i tynkowanie ściany
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2016, 16:36:22 pm wysłana przez kwita »
Nie ma nic bardziej żałosnego od niespełnionych marzeń...

przemek77

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 28, 2016, 17:05:58 pm »
Pomijając długość wkrętów potrzebnych do przykręcenia zawiasów. Sama puszka zawiasu potrzebuję ok.12mm miejsca na obsadzenie jej w froncie . Więc przy grubości frontu 12mm po prostu przewiercisz na wylot  ;)