Maj 25, 2019, 05:02:18 am

Autor Wątek: Banany zamiast desek  (Przeczytany 173 razy)

Offline Łukasz_

• Newbie
  • *
Banany zamiast desek
« dnia: Maj 07, 2019, 17:06:24 pm »
Witam.

Od jakiegoś czasu zajmuję się produkcją zabawek z drewna bukowego. Przeczytałem wszystkie wątki z frazą "buk" ale nie znalazłem interesującej mnie odpowiedzi. Niestety nie mogę poradzić sobie z wyginaniem się desek. Niektóre wyglądają jak by dopiero spadły z drzewa bananowego. Bardzo zależy mi na litym drewnie, a nie na klejonce. Chciałbym doradzić się doświadczonych stolarzy czy istnieje jakikolwiek sposób, aby zaradzić temu problemowi. Dodam jeszcze, że kupuję tarcice suszoną o nie znanej mi wilgotności, gdyż nie dorobiłem się jeszcze miernika, a z racji braku heblarko grubościówki jestem zmuszony planować deski za pomocą frezarki. Obrobione deski, jak i tarcice trzymam w piwnicy gdzie nie ma przewiewu a wilgotność jest raczej średnia. Wymiary obrobionej deseczki to ok 30x15x1,5 cm.
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Offline Klo

• Full Member
Odp: Banany zamiast desek
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 07, 2019, 17:30:16 pm »
Gdybyś formatki ciął tak, aby dłuższa krawędź była wzdłuż włókien, nie miałbyś takich wygięć.
Jak masz możliwość, to kup buk parzony. Będzie miał inny kolor, ale nie będzie tak mocno pracował jak zwykły suszony.

Offline Łukasz_

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 07, 2019, 17:50:06 pm »
Dzięki za szybką odpowiedź  :).
Te elementy będą częścią większej układanki dlatego właśnie zależy mi również na takim  ułożeniu słojów. Buk parzony również posiadam tylko że grubości 5cm, a jest w nim tyle pęknięć wewnętrznych, że nie jestem w stanie wykonać tak "dużego elementu".

Offline Klo

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 07, 2019, 20:03:52 pm »
Z takim układem słojów, to tylko łódki buduj. ;)

Jak już musi byś taki układ, to zrób klejonkę. Pozbędziesz się krzywizn.