Grudzień 11, 2019, 08:19:59 am

Autor Wątek: Deski dębowe sezonowane - czy warto  (Przeczytany 1979 razy)

Offline lukaszli

• Newbie
  • *
Deski dębowe sezonowane - czy warto
« dnia: Kwiecień 03, 2019, 22:37:09 pm »
Cześć
mam okazję kupić drewno dębowe, deski 5cm sezonowane na zewnątrz pod zadaszeniem. Deski mają posłużyć do klejonek do kuchni - blaty oraz stół. Wiem że itak będę musiał dosuszyć w suszarni. Dodatkowo pewnie będą odpady z brzegowania, oraz sporo pracy przy tym. Drzewo z których deski są wykonane jest dość stare, dlatego zastanawiam się czy nie będą z tego powodu miały pęknięć po rozkroju. Są długie (ok. 4,5m) i szerokie, to raczej na plus, chociaż wiem że do klejonki będę musiał je pociąć na wąskie paski. Cena desek to 1600zł/m^3.
Proszę o pomoc w ocenie i porady, jako że jest to mój pierwszy zakup tarcicy, nie spieszy mi się z kupnem, drewno mam zamiar obrabiać latem/jesienią, dlatego nie od razu by powędrowało do suszarni.

Zdjęcia desek:

Offline tomekz

• Hero Member
Odp: Deski dębowe sezonowane - czy warto
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 04, 2019, 08:05:06 am »
Ładny ten szeroki materiał - myślę  że warto kupić . Sprawdź czy nie ma  otworów po  drewnojadach .

Offline przemoprzem

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2019, 20:41:24 pm »
A gdyby były otwory, ale powiedzmy w części korowej i tuż przy krawędziach to tragedia czy obciąć i będzie ok?

Offline amigorg

• Hero Member
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Maszyny i projekty
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2019, 21:00:44 pm »
W dębie drewnojady mogą być głównie w miękkiej bieli blisko kory - obetniesz przy brzegowaniu. Suszenie w suszarni w temp powyżej 60 stopni zabije owady i larwy.

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 23, 2019, 20:40:17 pm »
O nie mogą  być   z powodzeniem  głębiej .

Offline lukaszli

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 26, 2019, 08:08:19 am »
Zdecydowałem się na zakup ww. desek, w piątek mam je przewozić, łącznie ok 1,5 kubika. Mają posłużyć wstępnie na 2 projekty, schody oraz kuchnia z blatami i stołem dębowym, postaram się wrzucić wyniki pracy na forum. Mam jeszcze pytanie, deski będę musiał dosuszyć, ale narazie będę je składował u siebie w pomieszczeniu zamkniętym (z dość łatwym dostępem powietrza i przewiewem). Poczytałem o klejonkach i wiem że deska powinna mieć wymiary jak najbardziej zbliżone do wymiaru końcowego, dlatego zastanawiam się czy części desek od razu nie pociąć na deski szerokości ok 8cm żeby po przesuszeniu wymagały tylko przestrugania - ma to sens? Czy może raczej powinienem suszyć całe deski a później dopiero rozcinać? Jak to wpływa na późniejsze paczenie drewna i pęknięcia po dosuszeniu? Deski sezonowane ok 4 lat na zewnątrz. Wiem że to trochę nie ten dział i inny temat, ale nie chcę otwierać nowego tematu na forum

Offline lukaszli

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 09, 2019, 13:46:35 pm »
ok, deski już chwile leżą pocięte na szerokości ok 25-35cm i długości 1,3-2,8m, czas zawozić do suszenia. I teraz zastanawiam się jak długo będę mógł składować deski po wysuszeniu do docelowej wilgotności... Drewno będzie miało pewnie ok 8%, i będzie przechowywane w warsztacie (stodole  :P) bez żadnego ogrzewania, niby zamkniętym ale ze sporymi przewiewami. Jak długo mogę tam przetrzymywać deski żeby ich wilgotność była jeszcze akceptowalna? zakładam że to poniżej 10%. to samo z gotowymi klejonkami, mogą jeszcze poleżeć trochę w warsztacie? czy od razu trzeba zawozić do docelowego pomieszczenia. Jak ewentualnie zabezpieczać drewno żeby mogło być dłużej składowane w przewiewnym nieogrzewanym warsztacie i wciąż nadawało się na meble do pomieszczeń ogrzewanych? Pomalować czymś końce? nie trzymać bezpośrednio przy podłodze?
Dzięki z góry za wszelkie porady

Klo

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 09, 2019, 21:03:07 pm »
Na schody wybieraj samą twardziel. Więcej odpadu, ale dłużej posłużą.
Rozcinaj po przesuszeniu, wtedy będziesz widział ew. pęknięcia.

Offline lukaszli

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 14, 2019, 00:04:51 am »
Klo cały biel obciąłem podczas brzegowania, więc z tego co rozumiem to została mi sama twardziel

Klo

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 14, 2019, 07:59:32 am »
Dobrze rozumiesz.  :)