Listopad 19, 2019, 12:00:45 pm

Autor Wątek: Klasyfikacja jakościowa tarcicy liściastej  (Przeczytany 5077 razy)

Offline DrewnoPasjaTworzenia

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
    • facebook DrewnoPasjaTworzenia
Klasyfikacja jakościowa tarcicy liściastej
« dnia: Kwiecień 22, 2013, 13:23:31 pm »
Klasyfikacja jakościowa materiałów tartych ma podstawowe znaczenie dla ich właściwego stosowania..
Klasyfikacja jakościowa opiera się na podziale materiałów tartych wg: rodzaju, wielkości, ilości, a niektórych sortymentów również wg rozmieszczenia wad.
Stosowana może być również klasyfikacja tzw. „wytrzymałościowa t-cy” z wykorzystaniem specjalnych maszyn, sprawdzających wytrzymałość tarcicy.
Materiały tarte o przeznaczeniu ogólnym dzieli się na:
Trzy klasy tarcicy liściastej. 
Sortymenty obrzynane o przekroju poprzecznym zbliżonym do kwadratu, takie jak krawędziaki i belki, dzieli się na
Dwie klasy w tarcicy liściastej.

Największy wpływ na klasyfikację jakościową materiałów tartych wywierają sęki oraz zgnilizna.
Podstawą do określenia klasy jakości jest płaszczyzna jakościowa lepsza, pod warunkiem, że druga płaszczyzna wykazuje jakość niższą tylko o jedną klasę. Jeśli różnicą klas obu płaszczyzn jest większa, tarcicę zalicza się do klasy o jeden stopień lepszej od wykazywanej przez gorszą płaszczyznę.

Zasady klasyfikacji jakościowej tarcicy obrzynanej i nie obrzynanej ogólnego przeznaczenia różnią się znacznie i zawarte są w odpowiednich normach (PN) w odniesieniu do każdego sortymentu.
                      Tarcica obrzynana – jest na ogół stosowana bez dzielenia na mniejsze elementy. Z tego względu rozmieszczenie wad jest rozpatrywane na całej długości poszczególnych sztuk.
                      Tarcica nie obrzynana –  używana głównie jako materiał stolarski, podlega dalszej obróbce dzielącej na mniejsze elementy. Dlatego w klasyfikacji jakościowej iglastej tarcicy             nie obrzynanej określa się dopuszczalne wady w poszczególnych częściach długości deski. Po usunięciu części wadliwych można z niej pozyskać pełnowartościowe elementy. Klasyfikując jakościowo nie obrzynaną tarcicę liściastą ogólnego przeznaczenia, oprócz określenia granic dopuszczalności poszczególnych wad, rozpatruje się dodatkowo również powierzchnię wolną od wad każdej sztuki.

Wymagania jakościowe półfabrykatów tartych związane są z ich przeznaczeniem. Wymagania te określają dopuszczalny i niedopuszczalny rodzaj i zakres wad występujących w pojedynczym półfabrykacie

Pozdrawiam
Marcin Bździuch