Sierpień 20, 2018, 00:48:26 am

Autor Wątek: Struganie dębu  (Przeczytany 408 razy)

Offline whiteBT

• Jr. Member
  • **
Struganie dębu
« dnia: Czerwiec 04, 2018, 22:36:43 pm »
Cześć, mam problem ze struganiem dębu. Zrobiłem sobie klejonki, które będą zwieńczeniem murków klatki schodowej w domu. Zabrałem się za ich struganie celem ostatecznego wygładzenia powierzchni i połączeń między elementami klejonki i dramat - miejscami powstały takie wyrwania drewna, że klejonka pójdzie na opał, do niczego estetycznego już się nie nadaje. Strugałem strugiem Stanley No.62, niski kąt (jack plane, 12-137), oczywiście wzdłuż wzrostu, z włosem ale miejscami tak jakby drewno zmieniało kierunek i tam właśnie powstały te wyrwy. Nóż struga ostry, próbowałem różnych ustawień otwarcia ust, wysunięcia noża itd. Bez efektu. Napiszcie proszę jak obrabiacie dąb strugami? Na bardziej miękkich gatunkach mój Stanley idzie jak ciepły nóż w maśle, pozostawiając idealnie gładką powierzchnię. Aha, tarcica, z której zrobiłem te klejonki to I i II klasa.
pzdr W.

Online Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
Odp: Struganie dębu
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 04, 2018, 23:16:46 pm »
No wlasnie to jest klopot.
Do twardszych gatunków nóż musi być bardziej pionowo ustawiony i kat ostrzenia noża powinien być bardziej rozwarty.
Tomek zaraz pewnie napisze dokladniej.

Offline whiteBT

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2018, 06:37:18 am »
Dzięki Liro. Wynika z tego co piszesz, że lepszy byłby klasyczny strug z kątem pochylenia noża 45st. i odpowiednim jego naostrzeniem i fazą? Ok, w międzyczasie czekamy na Tomka.
pzdr W.

Online Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2018, 07:36:09 am »
Dokladnie tak.

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 05, 2018, 08:07:10 am »
W skrócie to  jest  tak :

KĄT NATARCIA to kąt jaki tworzy " płaszczyzna  ostrza "  ( faza lub płaszczyzna  noża ) nacierającego na drewno , a stopą struga.

Do gładzenia drewna zawiłego ,żeby nie podważał słoi i wyrywał  włókien dajemy wysoki  kąt natarcia ( czyli osadzony nóż bardziej pionowo )
i tak
nóż fazą do góry  ok 50*
nóż fazą do dołu  45 -60 *

Offline whiteBT

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 06, 2018, 15:14:31 pm »
Ok, jasno i zrozumiale! czyli muszę rozejrzeć się za kolejnym strugiem... Dzięki!

Offline hycel

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2018, 20:10:23 pm »
Witam ,
   Obecnie posiadam kilkadziesiąt strugów , z ostrzeniem noży też
daję sobie radę .Są gatunki drewna ,które bardzo trudno się struga
i mimo doskonałych i ostrych strugów ,wyłupania i tak powstają .
Dlatego do ręcznej obróbki drewna trzeba wyszukiwać tarcicę o prostych wzdłużnych słojach . Najtrudniejsze do strugania są czeczoty .
 Do strugania trudnych drewienek stosuję strug Rali, on mi się najlepiej sprawuje. .
   Pozdrawiam.

Offline whiteBT

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 06, 2018, 21:57:37 pm »
Hycel, fajne uzupełnienie! Dzięki! Czyli po prostu "pewnych rzeczy nie przeskoczysz"... Jasno i zrozumiale!