Wrzesień 16, 2019, 10:19:07 am

Autor Wątek: Topola na podłogę do altany.  (Przeczytany 8388 razy)

Offline Jakub

• Hero Member
Odp: Topola na podłogę do altany.
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 02, 2013, 22:47:58 pm »
Jeśli ma być do środka to dla mnie musi być ładne, a topola jest okropnie brzydka. Ma pełno takich malutkich szpetnych sęków. Kolor ma taki od białego przez szary do ciemniejszych zgiłobrązowych kolorów. Usłojenie takie sobie. A bejcowanie - tragedia. Pewnie sobie pomyślicie po moich postach, że uprzedzony jestem albo, że przesadzam, ale kiedyś miałem podobną sytuację, mam trochę fosztów z topoli właśnie i za wszelką cenę chciałem sobie coś z tego zrobić. Wszytko okazywało się stratą czasu, pieniędzy i ciężkiej pracy dlatego chcę kolegę odwieźć od wszelkich działań związanych z tym OPAŁOWYM gatunkiem.
Pozdrawiam Jakub.

mily68

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 02, 2013, 23:01:45 pm »
jako opał do ogrzewania kominkowego też słabo się sprawdza - mało kaloryczna, szybko się spala...

Offline Jakub

• Hero Member
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 02, 2013, 23:15:00 pm »
Ale i tak jest to jej najlepsze z zastosowań  ;D może do samego palenia super nie jest ale na rozpałkę jak znalazł  ;)
Pozdrawiam Jakub.

Offline Szczepan

• Hero Member
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Snycerstwo
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 02, 2013, 23:43:57 pm »
Jutro spróbuje obrobić kawałek deski na gotowe. Chociażby dla samej ciekawości. Pstryknę fotki i podrzucę.

Offline Szczepan

• Hero Member
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Snycerstwo
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 03, 2013, 13:33:18 pm »
Obrobiłem kawałek deski topoli i prawdę mówiąc, jestem trochę zmieszany. Materiał miękki, nie strzępi się, lekki. Powiedział bym nawet że do złudzenia przypomina drewno lipowe, choć zapachu nie posiada. Wyrównałem strugiem i oczom mym ukazała się bardzo ładna biało - perłowa powierzchnia. Bardzo gładka z ostrymi krawędziami. Myślę sobie: No dobra, a co z impregnatem. I tutaj kolejne zaskoczenie. Pomalowałem raz - wpiło momentalnie. Kurcze, jeszcze dłutem sprawdzę... Sprawdziłem. I teraz już wiem że na 100% że dechy nie pójdą w piec :) Może to jakaś inna odmiana topoli, może warunki w jakich rosła były nieco inne. Ale na tą chwilę mam skrajnie inne odczucie co do niej a niżeli Jakub ;)

mily68

• Gość
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 03, 2013, 13:47:07 pm »
No to teraz nie pozostało Ci nic innego jak wykorzystać ten materiał w kolejnej (mam nadzieję :) ) niesamowitej realizacji. Oczywiście liczymy na pełną dokumentację (fotograficzną a może i video...) >?

Online amigorg

• Hero Member
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Maszyny i projekty
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 03, 2013, 15:15:26 pm »
007 Szczepan, jesteś "zmieszany ale nie wstrząśnięty". Ty jeden miałeś ten materiał w rękach. Dać o pieca  zawsze zdążysz. Czekaj a nuż się coś wykluje?

Offline Jakub

• Hero Member
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 03, 2013, 16:06:44 pm »
No Ty masz lepszą tą topolę :D ładna nawet bym powiedział. Ale, widać te sęczki takie małe do niczego nie podobne, ja ich po prostu miałem dużo i gęsto. To mnie wnerwiało. Jeszcze jedna rzecz, przestrugałeś sobie taka ładną prostą deskę, a zobaczysz jak trafisz na zawiły słój...
Pozdrawiam Jakub.

Offline Szczepan

• Hero Member
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Snycerstwo
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 03, 2013, 18:50:05 pm »
Możliwe że trafiła się akurat ładna deska, ale one wszystkie na ładne wyglądają. Poukładane w sztapel, leżą równiutko. Jutro pewnie zrobię ławę do siedzenia z bali + decha na siedzisku i oparciu - i tutaj właśnie wykorzystam topolę. Zobaczymy co wyniknie ;)
p.s. dechy długie na +/- 7 metrów

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 03, 2013, 19:46:19 pm »
Zły pomysł  , jeśli będzie  woda  na to leciała

Offline Szczepan

• Hero Member
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Snycerstwo
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 03, 2013, 19:58:28 pm »
Może będę pluł sobie w brodę za jakiś czas, ale wykorzystam tą topolę na tą ławę. A chociażby po to aby inni wiedzieli i widzieli, że faktycznie topola nie nadaje się na coś takiego ;)

Offline Jakub

• Hero Member
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 03, 2013, 21:15:44 pm »
Powiem tak, uprzedzałem  ;D
Pozdrawiam Jakub.

Offline Lidka

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 24, 2013, 22:24:29 pm »
A ja uważam, że powinieneś coś z niej zrobić. Może nie meble na wolne powietrze, bo ona mało trwała, ale do domu jak najbardziej. Pomyśl o boazerii - jeśli bezsęczne dechy powybierasz - jest lekka :) Każde drewno ma coś w sobie, tylko trzeba to dostrzec a o gustach nie ma co dyskutować bo to rzecz indywidualna. Na opał tak jak Amigorg powiedział, zawsze zdążysz dać :)

Offline Jurand

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 18, 2014, 20:29:08 pm »
Nieobrabianą topolą (przetarte deski, bez strugania) mam obitą drewutnię. A czy słyszał ktoś z was o zastosowaniu topoli na ławy/leżanki do sauny? Nieżywiczne, lekkie, podobno ma słabą przewodność cieplną (nie nagrzewa się tak szybko). Nie wiem tylko jak z zapachem...

Offline magneto

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 21, 2014, 21:30:01 pm »
Z tego co słyszałem,to drewno topolowe ma zastosowanie w piekarniach.Wyrabia się z niego łopaty do chleba ,stolnice i tym podobne.Nie wiem ale jestem ciekaw jakie właściwości topoli mogą mieć na to wpływ?