Grudzień 15, 2019, 11:17:41 am

Autor Wątek: Zakup tarcicy.  (Przeczytany 2714 razy)

Kilkujadek

 • Gość
Zakup tarcicy.
« dnia: Kwiecień 11, 2015, 19:45:48 pm »
1) Proszę o poradę, na co zwracać uwagę przy zakupie tarcicy brzozowej i jesionowej z przeznaczeniem na szafki, komody itp.?
Jedyny tartak w mojej okolicy oferuje tarcicę nieobrzynaną o grubości 40 - 50mm, podobno suszoną.
Tarcica jest nieco popękana na końcach.
2) Proszę o poradę jak przygotować tarcicę aby nadawała się do prac stolarskich. Tą dotychczas zakupioną pomalowałem na końcach farbą olejną, przełożyłem przekładkami i magazynuję ją w suchym pomieszczeniu nieogrzewanym z bardzo dobrą umiarkowaną wentylacją (wentylator :)  )


Offline gołąb

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 236
  • Zobacz profil
Odp: Zakup tarcicy.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 12, 2015, 00:43:40 am »
podobno suszoną.
Co to znaczy "podobno"? Sucha tarcica, z której maja powstać meble do użytku w pomieszczeniach ogrzewanych centralnie to 8-10%.
Taka tarcica jest min. 2 x droższa od "przewianej". Musisz wiedzieć co kupujesz.

Kilkujadek

 • Gość
Odp: Zakup tarcicy.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 12, 2015, 07:30:05 am »
Aby wiedzieć co kupuję, muszę mieć wiedzę na temat drewna. Tą czerpię z wielu rozrzuconych artykułów i filmów w internecie. Określenie "podobno suszoną" zawiera domniemanie pobytu drewa w suszarni, prz czym właściciel tartaku nie jest w stanie określić końcowego efektu suszenia w procentach. Nie posiada miernika, mój zamówiony jeszcze nie doszedł. Ponadto dziwnym wydaje mi się składowanie tarcicy która opuściła suszarnię na świerzym powietrzu. Realia są takie, że jest to jedyny tartak w okolicy który w ogóle posiada suszarnię, ma na składzie jesion "leśny" i jego właściciel pozwala mi wybrać sobie deski. W innym tartaku nabyłem niewielką ilość  tarcicy jesionowej wyciętej z jesionu "przydrożnego". Efekt był taki, że po rozcięciu jej na interesujące mnie deski, połowa wylądowała w piecu.

Offline harnas3007

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 42
  • Zobacz profil
Odp: Zakup tarcicy.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 12, 2015, 11:07:17 am »
A w którym regionie Polski się obracasz? Może będziemy w stanie pomóc znajdując inny zakład.

Ja przykładowo długo u siebie w okolicy szukałem i nic sensownego nie znalazłem (w końcu w Bieszczadach ciężko o drewno ;) ). Po czym trafiłem na internetowy sklep firmy Grabo. Okazało się, że są 30km ode mnie, co jest dla mnie odległością do zaakceptowania.

offtopic
Skala H0 nie lepsza? ;)

Kilkujadek

 • Gość
Odp: Zakup tarcicy.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 12, 2015, 12:02:13 pm »
Północne Mazowsze czyli teren o najniższej lesistości w Polsce.
Proszę o poradę które deski z rozkroju pnia wybierać, jak suszyć oraz wszelkie informacje z tym związane.
W tej chwili posiadam niezbędną ilość drewna do wykonania zaplanowanych mebli. Kolejny zakup ma zapewnić materiał na przyszłość czyli 2-5 lat do przodu :)

TT się już nie mieści, HO jest zdecydowanie za duże. Należę do bandy która robi wystawy w halach sportowych itp. ;D

Offline tomekz

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 5166
  • Zobacz profil
Odp: Zakup tarcicy.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 12, 2015, 12:38:46 pm »
Proszę o poradę które deski z rozkroju pnia wybierać

Najwartościowsze są  ze środka kłody.
Składujesz na przewiewnym miejscu poprzekładane ,z daszkiem kilka lat ( dawniejsi majstrowie czekali  10 lat).Rok  przed pracą do ogrzewanego pomieszczenia - i do roboty

Kilkujadek

 • Gość
Odp: Zakup tarcicy.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 12, 2015, 13:31:01 pm »
Najwartościowsze są  ze środka kłody.
Z taką opinią już się spotkałem. Rozumiem że chodzi o deski se "słojem stojącym" pomijając rdzeń?

Podsumowując domowy sposób suszenia drewna czyli to co do tej pory znalazłem i zostało tu napisane:

Kłodę należy jak najszybciej przetrzeć. Wstępne suszenie do wilgotności 18-15% okorowanej tarcicy odbywa się na świerzym powietrzu. Deski układamy w sztapli na wypoziomowanych legarach przekładając je przekładkami w odległościach proporcjonalnych do grubości suszonego drewna (im cieńsze deski, tym węcej przekładek). Sztapla powinna być zadaszona tak aby ochronić drewno przed opadami atmosferycznymi i bezpośrednim nasłonecznieniem. W celu uniknięcia pękania drewna na skutek nierównomiernego schnięcia dobrze jest pomalować końce desek farbą olejną lub woskiem. Suszenie do wilgotności 15-12% należy przeprowadzić w pomieszczeniu suchym z dobrą wentylacją. Końcowy etap suszenia przeprowadzamy w pomieszczeniu ogrzewanym. Drewno do celów stolarskich powinno posiadać wilgotność 10-8%.

Dziękuję za pomoc i proszę o dalsze uwagi  :)

Offline gołąb

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 236
  • Zobacz profil
Odp: Zakup tarcicy.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 12, 2015, 14:20:16 pm »
domniemanie pobytu drewa w suszarni, prz czym właściciel tartaku nie jest w stanie określić końcowego efektu suszenia w procentach. Nie posiada miernika
Polecam rozstanie się z przedsiębiorcą, który coś robi ale nie wie co. Za jego błędy będziesz płacił Ty.
Polecam też pojechanie do normalnego skłądu tarcicy i zakup w normalnej cenie suchego drewna wybranego gatunku, grubości jaka Cię interesuje i w klasie na jaką Cię stać. Przebierać dechy można wszędzie, czasami nie pozwalają marudzić w klasie A/B (bierze się po kolei ze sztapla). Jak nie znasz takiego miejsca to zapytaj.

Kilkujadek

 • Gość
Odp: Zakup tarcicy.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 12, 2015, 15:09:39 pm »
Może faktycznie trzeba było od tego zacząć. Mieszkam w Ciechanowie, interesuje mnie zakup suchej tarcicy jesionowej w ilości około 1 - 1,5 m3  klasy A. Ktoś zna dobry tartak w mojej okolicy?

Offline Sonia

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 27
  • Zobacz profil
Odp: Zakup tarcicy.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 13, 2015, 14:13:23 pm »
Najwartościowsze są  ze środka kłody.
Z taką opinią już się spotkałem. Rozumiem że chodzi o deski se "słojem stojącym" pomijając rdzeń?

Tak. Rdzeń jest wadą drewna. Szybko wysycha, wypada. Deski środkowe (bez rdzenia) są cenione ze względu na ich stabilność - deski boczne mają skłonność do paczenia się. Co nie znaczy, że idą na przemiał - robi się z nich na przykład klejonkę.
*Stolarstwo to sztuka maskowania*

Kilkujadek

 • Gość
Odp: Zakup tarcicy.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 13, 2015, 23:06:36 pm »
Polecam rozstanie się z przedsiębiorcą, który coś robi ale nie wie co... Polecam też pojechanie do normalnego skłądu tarcicy... Jak nie znasz takiego miejsca to zapytaj.
Jak widać na załączonym obrazku szału nie ma. Uprzedzałem, że mieszkam w rejonie posuchy materiałowej. Najbliższe "normalne" składy są oddalone o ponad 80 km i ze względu na koszty transportu taki zakup staje się nieopłacalnym. Za to wiedza na temat przygotowania drewna do celów stolarskich może komuś się jeszcze przyda, w końcu to podstawa.
Dotarł do mnie miernik wilgotności. Jesion ma 12-15% (czyli był podsuszony), brzoza 20-25% (kupowałem jako mokrą i taka jest).
Drewno dosuszę do wilgotności 10%, zrobię rozkrój i poczekam jeszcze przynajmniej miesiąc aby deski się nieco odprężyły.