Lipiec 21, 2018, 00:11:14 am

Autor Wątek: Fazowanie - głowica z wymiennymi płytkami (fazowanie półokrągłe)  (Przeczytany 155 razy)

Offline MichałB

• Newbie
  • *
Witam,
Zaznaczę, że ze stolarką dopiero się zapoznaję. Kupiłem maszynę wieloczynnościową SCM minimax CU300 (rocznik ok 1995), jak już zacznę nią działać to podrzucę jakąs recenzję.
Jednym z pierwszych projektów jest plac zabaw dla dziecka, później jakiś domek na działkę. Mam dostęp, do kantówek rozmiar 10x10x250cm (drewno wszelakie głównie sosna, ale trafi się też coś twardszego jak np dąb), no i przy ich pomocy chce zrobić...wszystko :).
Maszynę póki co dopiero przygotowuję sobie do pracy, i zatrzymałem się na kwestii doboru frezu.
Frezarka Dolnowrzecionowa, wrzeciono fi30, obroty zmienne jeśli dobrze pamiętam 1400 - 8000, silnik 380 v 3km.
Nie chcę wydawać jakiś kosmicznych pieniędzy na frez, zamysł jest taki żeby kupic głowicę frezową z wymiennymi płytkami, będę wdzięczny za odpowiedź na poniższe pytania:
- jakie są Wasze doświadczenia z takimi głowicami? Sprawdza się to?
- do różnego drewna od sosny po dąb, lepiej iść w HSS czy HM?
- jakie firmy polecacie (najpewniej będę kupował Globusa)
- na początku chcę obrobić kantówki strugarką, następnie frezarką sfazować na półokrągło krawędzie, co mnie zdzwiło nie mogę znaleźć płytek które by miały odpowiedni kształt. Globus oferuje wykonanie płytek wg np rysunku, ale skoro nie ma takich standardowych to może nie do końca się to nadaję? Ja to widzę tak że fazowanie, następuję od dołu, a więc jeśli chcę mieć półokrągłe wszystkie 4 krawędzie, muszę przejechać 4 razy, ale może źle podchodzę do tematu...
- jeszcze jedno, frezy potrafią kosztować od kilkuset, do kilkutysięcy zł, czy te różnice są aż tak ogromne? Czy ten najtańszy sprzęt do czegoś się nadaje? Jak wspomniałem chce iść w Globusa - LJ010-0100-0001, do tego płytki/noże LJ520

Efekt jaki chce uzyskać w załączniku,
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2018, 08:49:34 am wysłana przez MichałB »