Sierpień 17, 2018, 18:40:29 pm

Autor Wątek: Frezy Luna  (Przeczytany 1635 razy)

Offline Johny Mnemonic

• Full Member
Frezy Luna
« dnia: Listopad 06, 2016, 17:11:41 pm »
Panowie frezy do drewna Luna, marka kompletnie mi nieznana, ale widzę że trochę się tego po sklepach pokazuje.
Ktoś używa, chwali sobie lub psy na nich wiesza (trwałość, jakość, beznadziejność) jak wyglądają w porównaniu do np. Boscha.
Zastanawiam się nad zakupem kilku niezbędnych sztuk (dwa proste i zaokrąglający) i nie wiem czy warto w to inwestować czy może jednak coś sprawdzonego - dodam że używane będą sporadycznie.

arecki1338

• Gość
Odp: Frezy Luna
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2016, 17:36:27 pm »
Marka dosc popularna, moze nie w polsce, ale jednak. Mam kilka frezow, glownie proste i zlego slowa powiedziec nie moge. Warte swojej ceny. Chociaz ten do polaczen klejonych moglby byc tanszy :)

fyme

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2016, 19:59:58 pm »
Ja mam taki zestaw http://www.karba.com.pl/zestaw-frezow-roznych-luna.html frezów Luna i w zasadzie jestem zadowolony. Mam też kilka marketówek i wg mnie widać różnicę w jakości wykonania i zdecydowanie widać różnicę w jakości obrobionej frezami powierzchni.

Offline Johny Mnemonic

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 11, 2016, 14:29:29 pm »
Ojjjj coś niewielu korzystających, martwi mnie to :/
@fyme przyznam szczerze że ja nie jestem zwolennikiem kupowania zestawów, z reguły wygląda to później tak, że zestaw leży a ja korzystam góra z dwóch frezów, dłut ... etc etc.
@arecki a masz może porównanie Luny do Cmt (nie wiem czy nie popełniam nietaktu takim porównaniem  :-\ )?

Offline molu

• Full Member
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2016, 14:45:40 pm »
Mam kilka frezów luny, bardzo sobie chwalę.

T.

arecki1338

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 11, 2016, 14:57:17 pm »
niestety CMT nie mam, za drogie jak na mnie :) ale mysle ze jakosc podobna, tylko cena inna. Moim zdaniem mozesz brac lune, bedziesz zadowolony.

Offline Morświn

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 11, 2016, 21:25:10 pm »
Cena frezów CMT spowodowana jest ich jakością, i choć boli niejednokrotnie to są one bez wątpienia warte swojej ceny. 😉

przemek77

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 11, 2016, 22:20:39 pm »
bez wątpienia warte swojej ceny

Zgadza się . Używam ich bardzo często i niejednokrotnie frezami dedykowanymi do drewna frezuję minerały ( corian , staron ) . Bez problemu dają radę , mimo tego ,że to trochę inny materiał w obróbce .

fyme

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 12, 2016, 00:17:19 am »
@Johny Mnemonic w zasadzie się zgadzam natomiast taki zestaw wydał mi się najbardziej uniwersalny i do dziś nie korzystałem tylko z frezu pólkolistego wypukłego, reszta pracuje dość często przy sklejce i czasem przy płycie wiórowej (palcowe) przy której frezy z juli poległy po kilku przejazdach.
BTW Zapewne frezy cmt są lepsze jakościowo ale dla mnie po prostu za drogie a luna to kompromis między jakością i ceną.
Ps: ostatnio kupiłem w juli frez spiralny czteroostrzowy do testów, jutro go sprawdze i dam znać czy warto kupić za kilka złotych tego typu frezy :)

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2016, 00:22:23 am wysłana przez fyme »

Offline robson

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 12, 2016, 00:51:48 am »
Posiadam jedne i drugie są to frezy podobne jakościowo jak i cenowo, Cmt ma bogatszy asortyment .

Offline Johny Mnemonic

• Full Member
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 12, 2016, 21:50:29 pm »
Cytat: arecki
...Moim zdaniem mozesz brac lune, bedziesz zadowolony.

Serdeczne dzięki za odpowiedź, zamierzam zakupić w tygodniu dwie interesujące mnie sztuki.

Cytat: fyme
...przy której frezy z juli poległy po kilku przejazdach.
BTW Zapewne frezy cmt są lepsze jakościowo ale dla mnie po prostu za drogie a luna to kompromis między jakością i ceną.
Ps: ostatnio kupiłem w juli frez spiralny czteroostrzowy do testów, jutro go sprawdze i dam znać czy warto kupić za kilka złotych tego typu frezy

Z tych julowych korzystałem jedynie z zaokrąglającego hard... coś tam coś tam, jeśli reszta jest w podobny deseń to o kant ... z takimi frezami, w pierwszym przy drugim frezowaniu odleciało łożysko i zmarnowałem materiał.
Po drugim frezie jakość obróbki pozostawiała zbyt wiele do życzenia, po przeciągnięciu Boschem było cacy.
Po taniochę już nie sięgam, więcej z tym kłopotu i irytacji niż korzyści, a kompromis jakościowo-cenowy jak najbardziej jestem za - stąd i pytanie o Lunę !

Co do CMT to podpytałem trochę znajomą stolarnię (jedyną chyba jeszcze w mieście w której grubościówka się ostała), jak dla nich inny wybór praktycznie nie istnieje a jakaś Luna, Bosch może i są ale my Panie CMT "wolymy" !

Offline Morświn

• Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 12, 2016, 22:01:35 pm »
Nic dziwnego że profesjonalne zakłady sięgają po CMT, Festoola czy Globusa. Jest też taka różnica że masz profesjonalną obsługę duży wybór i pewna gwarancję oraz mniej więcej wiesz jakie są możliwości narzędzia. Co nie zmienia faktu że taki amator jak ja, nie kupi frezu za 200zl zeby użyć go dwa razy w roku i niech sobie leży bo do jednej półki go potrzebowałem. Wybór padnie na tańszy zamiennik który u mnie zrobi co ma zrobić (może trochę wolniej) i pójdzie do szafki w zapomnienie ;)
Jestem zdania że na piłach frezach wiertłach itp które są u nas często potrzebne nie ma co oszczędzać bo więcej można stracić ;)

Offline Dawid.S

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 13, 2018, 09:51:55 am »
Cześć,
Stoję przed wyborem kilku frezów do mojego małego warsztatu. Nie wiem co kupić, a niestety mam przykre doświadczenia z firmą Globus.
W tamtym roku kupiłem kilka sztuk frezów premium, głownie były to proste i prosty z łożyskiem.
Ten z łożyskiem poddał się po kilku frezowaniach, może z 3 elementy obrobił max 1m długości. Zauważyłem że zostawia ślad po łożysku na materiale i nie jest to ślad równomierny tylko co kilka cm na materiale zostaje odciśnięte łożysko. Na oko obadałem że winny temu jest trzpień, na którym znajduje się samo łożysko, jest krzywy. Oddałem do reklamacji, nie została ona uznana, stwierdzono że jest to moja wina i zajechałem frez, bo faktycznie zajechałem go ale miałem wybór, albo skończę materiał albo zostawię na kilka dni i powiem "przepraszam frez mi się popsuł, oddam Panu pieniądze lub skończę za 3dni", więc skończyłem nim frezować z efektem takim że wyglądał źle.
Olałem sprawę gdyż pracowało mi się mega dobrze tymi frezami i jeszcze przedwczoraj miałem ochotę kupić taki sam i kilka innych sztuk Globusa. Jednak wczoraj frezując okrąg w MDF na głębokość 4mm frezem długim 38x8x8mm zrobiłem może z 10cm po okręgu, frez pękł w miejscu przejścia z trzpienia mocującego na płytki HM... W tym momencie stwierdziłem, że nie ma sensu kupowanie Globusa, dla mnie ta firma jest warta niestety tyle co Dedra z  marketu(a mało tego, dedrą zjechałem 10 razy tyle materiału i poza stępieniem frezu nic się nie dzieje).

Dziś stoję przed wyborem frezów znów, czy iść w CMT(strasznie drogie i myślę by kupować co miesiąc po jednym max dwa), czy szukać czegoś tańszego...
Globus wg opinii to bardzo dobre frezy, ale jak CMT skończy tak samo żywot jak on to strach kupować te lepsze frezy...

Moja frezarka to Makita RT0700 ustawiona zazwyczaj w skali od 1-6 na 5, co daje chyba około 25tys obrotów(przy większym zazwyczaj paliło mi materiał. Oczywiście wyprzedzam pytania dotyczące prędkości posuwu w materiale, przesuwam się wolno, zgodnie z wyrzutem wiórów z frezarki.

Nie pracuje zarobkowo na tych maszynach tylko hobbystycznie, czasem coś zrobię dla znajomych. Materiały to drewno dostępne na terenach PL, oraz MDF, płyty wiórowe, sklejka itd.   

Offline Dentarg

• Hero Member
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 14, 2018, 01:48:54 am »
Ja używam frezów Makity albo Freuda. Obie marki polecam. Ćwierwałkiem makity pewnie już z 500m przerobiłem :)

Makita ma linie budżetowych frezów, ceny od 20PLN, a jakość świetna. Freuda mam kilka frezów i rewelacja, ale ceny są wysokie.

Podobno CMT są też dobre, ale nie miałem przyjemności.