Maj 25, 2019, 05:57:03 am

Autor Wątek: Kto pomoże - brak paru informacji do wyboru frezarki  (Przeczytany 227 razy)

Offline zeter

• Newbie
  • *
Kto pomoże - brak paru informacji do wyboru frezarki
« dnia: Maj 16, 2019, 10:46:23 am »
Witam wszystkich i proszę o pomoc.

Szukam frezarki (baaaaardzo bym nie chciał wydać ponad 1000 PLN), choć po miesiącu czytania wszystko wskazuje na Tritona (ale nie wiem którego – 2400 lub 1400).
Jestem hobbystą a nie profesjonalistą, choć lubię dobre (nie mylić z markowe) narzędzia.
Estetyka i jakość wykonania (np. chropowata obudowa i brzydki kolor) u mnie się nie liczą (nie mylić z niewygodnymi uchwytami) – to ma być wygodne w obsłudze i przede wszystkim precyzyjne.

- Będzie używana „z ręki”, jak i pod stolikiem (pół na pół)
- do obróbki różnych gatunków drewna, żywicy oraz sporadycznie aluminium
- Frezy 12, 8 i ew. 6 mm (uchwyt 12mm konieczny !!!)
- Regulacja prędkości (prędkość obrotowa na biegu jałowym) – najlepiej w zakresie:
   - dolny zakres od: 6 000 – 8 000 lub jeszcze mniej
   - górny zakres od: 22 000 – 30 000
- Porządne oświetlenie miejsca frezowania – LED
- Mikro-regulacja głębokości – dokładność min. 0,1 mm (będzie również zabawa w Aluminium)
- Prowadnica (najchętniej z mikro-regulacją odległości)
- Możliwość podpięcia do szyny – (najchętniej standard Makita/Festool)
- Sprawny odciąg trocin/pyłu (w pozycji „z ręki”)
- Moc znamionowa - na pewno powyżej 1000 W – najchętniej ok. 1 400 – 1 600W lub więcej
- Miękki start (softstart)
- W miarę duży skok korpusu – min. 50 mm, (chętniej 60 - 70)
I co ważne, żeby nie kiwała się na lagach na boki, jak większość marketowych propozycji.

Przymierzałem się do Makity 1801 (brak regulacji obrotów)
Makita M3600 – to samo i nie ma gotowca do stolika (choć cena kusi)
- Hitachi/Hikoki M12V2 lub M12VE -  pierwsza za droga i ogranicznik głębokości jak się schował, to już nie wyszedł, druga do „dotknięcia – nieosiągalna, a bez tego nie kupię) Nawet przedstawiciel Hitachi nie zna parametrów i funkcji, a dealer opowiada pierdoły niezgodne z prawdą – to trochę odstrasza, choć miałem wrażenie, że jest to lepszy wybór niż Makita (1801) – chodzi o stosunek ceny/jakości/funkcjonalności

Chyba stanęło na Trionie, ale nie wiem któym (mały odpada). Więc mam do was parę pytań.

TRA001
- waga 7,55 - http://www.tritontools.com/pl-PL/Product/Elektronarz%C4%99dzia/Frezarki%20g%C3%B3rnowrzecionowe/TRA001
ale na tej samej stronie jest katalog 2019 i na dole strony 7 czytamy: weight 6,3 kg - http://www.tritontools.com/Content/Triton_Ebooks/en-GB/html5/index.html?page=1&noflash
Co jest prawdą ???

Dla modelu MOF001 rozjazd jest minimalny
- waga 4,78 - http://www.tritontools.com/pl-PL/Product/Elektronarz%C4%99dzia/Frezarki%20g%C3%B3rnowrzecionowe/MOF001
- katalog 2019 i na dole strony 9 czytamy: weight 4,7 kg

TRA001 – Poziom mocy akustycznej 100,8 DB (ciśnienie ak. 89,8 DB)
MOF001 – Poziom mocy akustycznej 95,1 DB (ciśnienie ak. 84,1 DB)
Czy faktycznie jest aż taka różnica w hałasie obu tych frezarek?

Kto ma doświadczenia z pracy „z ręki” modelem TRA001 -  jak takim klamotem się operuje i to w trzech ujęciach:
- proste rowki (np. wzdłuż przykładnicy lub kopiowanie z szablonu)
- wzory z ręki (napisy, kontury, ornamenty – ręcznie zmieniam kierunek i głębokość, itp.)
- obróbka krawędzi
Na powyższej opinii (dot. manewrowania klamotem) bardzo mi zależy

A może coś innego, np. tanie JCB 2100. Ale nie chcę przekroczyć 1200 zł. (TRA001 jest dostępny za niecałe 1100, MOF001 – trochę ponad 800).

Pozdrawiam
ZeteR

Staram się nie kupować produktów niemieckich – nie znaczy, że nie kupuję, choć niechętnie.

Offline Rafalski

• Sr. Member
Odp: Kto pomoże - brak paru informacji do wyboru frezarki
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 16, 2019, 15:43:27 pm »
- Hitachi/Hikoki M12V2 lub M12VE -  pierwsza za droga i ogranicznik głębokości jak się schował, to już nie wyszedł, druga do „dotknięcia – nieosiągalna, a
Mam M12VE. Wbudowana jest prawdziwa regulacja obrotów, nie tylko ustawianie mocy. Ma łagodny start. Na razie nigdzie nie znalazłem zacisku 8mm, trzeba użyć tulei redukującej jak w Makicie. Ale jestem na tropie, że właściwie powinno coś pasować z innego modelu Hitachi.
Nie ma oświetlenia.
Nie ma nic szczególnego do odciągania wiórów, podobno można coś dokupuć jako dodatkowe wyposażenie, ale zdjęcia mnie nie przekonują.
Na dolnej powierzni stopy jest przykręcony normalny, kruchy plastik. Ja już go wymnieniłem na coś leprzego.
Nie ma precyzyjnego nastawiania głębokości, Hitachi sprzedaje dodatkowe pokrętło, ale nigdy nie widziałem go na oczy.
Prowadnica z zestawu jest bardzo prymitywna, można dokupić n.p. precyzyjną Makity.

Ale za to ma zajeb...ą moc.
Skok korpusu do 80mm (jeżeli się wszystko wyciśnie).
Zaciski 1/2 cala i 12mm można tanio kupić u chińczyka.
Dobrej jakości kabel, nie jakieś pcv.

Offline zeter

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 18, 2019, 00:29:23 am »
Wielkie dzięki za info o Hitachi.
Mam zamówioną pokazową M12VE – Mają ją przysłać do Poznania. Zobaczę co to jest.
Bo dużą konkurencją wydaje się Triton, który ma praktycznie wszystko (poza oświetleniem). Ciekawa prowadnica. Idealna pod stolik (w komplecie winda), rewelacyjna wymiana frezu (zwłaszcza przy montażu pod stolikiem), mikro-regulacje.
I najciekawsze są ceny, które udało mi się namierzyć:
TRA001 2400W - 250 EUR = ok. 1075 PLN - https://www.screwfix.eu/triton-tra001-2400w-dual-mode-precision-plunge-router-240v.html
i MOF001 1400W 195 EUR = ok. 840 PLN - https://www.screwfix.eu/triton-mof001-1400w-dual-mode-precision-plunge-router-240v.html

Tylko ciekaw jestem, jak operuje się takim olbrzymem jak TRA001. Jeśli ktoś z was ma to ustrojstwo, bardzo proszę o info.

Offline Rafalski

• Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 19, 2019, 01:57:43 am »
Będzie używana „z ręki”, jak i pod stolikiem (pół na pół)
Nastaw się bardziej na to, że ostatecznie (po jakimś czasie) będziesz chciał dwie frezarki. Jedna mniejsza, tak 1000W, do większości robót z ręki. A druga, większa, przede wszystkim pod stół.
Ta mniejsza wystarczy ci na długi czas i tą też można używać pod stołem. Popracujesz nią trochę, to będziesz mógł dużo lepiej ocenić, jaka będzie najlepsza taka z większą mocą i na 12mm.
Tak było u mnie i nie żałuję, że jako pierwszą kupiłem Metabo Of E 10 (identyczna jak  1229), którą używałem bardzo długo jako jedyną. Wyposażenie, moc i dokładność mi wystarczały.
Hitachi kupiłem dopiero, jak mogłem kupić względnie korzystnie i wtedy też wiedziałem, że nie potrzebuję wiele dodatków.
Pod stołem nie potrzeba światła, odciąg wiórów można zrobić we własnych zakresach, natomiast na pewno przydało by się nastawianie głębokości z nad stołu, ale ja nie frezuje szczególnie dużo, więc Hitachi mi mystarczy.
Poza stołem chętniej sięgam po Metabo, bo jest mniejsza i lżejsza. Niekiedy przydało by się oświetlenie, ale da się życ bez. Metabo nie ma precyzyjnego ustwawiania głębokości, ale ma precyzyjnie nastawiany ogranicznik (zegar na 0,1mm) i tak też da się pracować.
Co uważam za bardzo ważne wyposażenie, to prowadnica równoległa z precyzyjnym ustwianiem. Metabo taką miała, a do Hitachi kupiłem od Makity prowadnicę Nr. 194935-6, do której mogłem użyć dwa pręty 12mm i wtedy pasowało