Lipiec 21, 2018, 00:19:19 am

Autor Wątek: Otwory w drabinie  (Przeczytany 381 razy)

Offline lukihi

• Newbie
  • *
Otwory w drabinie
« dnia: Maj 20, 2018, 11:41:43 am »
Witam, produkuje drabiny drewniane na małą skalę, mój sprzęt ma powyżej 45 lat. Pracuję w większości na maszynach firmy Jaroma. Nie jestem stolarzem ale jakoś daję sobie radę i posiadam atest na drabiny. Przeszukuję internet od dłuższego czasu aby poprawić jakość otworów w drabinie pod szczeble. Obecnie otwory robię na maszynie KOFAMA typ DELA maszyna łańcuchowa. Otwory robię na wylot następnie kleje i dodaje klin. Otwory robię pojedynczo przesuwając deskę.  Czy zna ktoś maszynę którą np mogłaby robić otwory jednocześnie od 4-10 miejscach i np nie na wylot. Z góry dziękuję za pomoc.

Offline JarekO

• Administrator
  • Hero Member
  • Centrum dowodzenia
    • Domidrewno.pl
Odp: Otwory w drabinie
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 20, 2018, 14:21:02 pm »
Może są jakieś dedykowane maszyny, ja tu bym widział frezarki bo one stawiają mało oporu w czasie tworzenia gniazda. Może tomekz coś podpowie
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline skraburski

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 20, 2018, 16:43:48 pm »
Wpisz w google hasło WIERTARKA WIELOWRZECIONOWA

Offline JarekO

• Administrator
  • Hero Member
  • Centrum dowodzenia
    • Domidrewno.pl
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 20, 2018, 18:07:23 pm »
WIERTARKA WIELOWRZECIONOWA

Taką wiertarką nie zrobisz gniazd, chyba że będziesz wiercił otwory i dłutował... ale to robota bez sensu. Myślę, że bez problemu to jest do wykonania na - 3 frezarki z frezem palcowym, stolik i zderzaki.
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Online amciek

• Full Member
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 21, 2018, 22:16:52 pm »
Witam, produkuje drabiny drewniane na małą skalę, mój sprzęt ma powyżej 45 lat. Pracuję w większości na maszynach firmy Jaroma. Nie jestem stolarzem ale jakoś daję sobie radę i posiadam atest na drabiny. Przeszukuję internet od dłuższego czasu aby poprawić jakość otworów w drabinie pod szczeble. Obecnie otwory robię na maszynie KOFAMA typ DELA maszyna łańcuchowa. Otwory robię na wylot następnie kleje i dodaje klin. Otwory robię pojedynczo przesuwając deskę.  Czy zna ktoś maszynę którą np mogłaby robić otwory jednocześnie od 4-10 miejscach i np nie na wylot. Z góry dziękuję za pomoc.
Hej,

Nie pomogę Ci niestety ale mam pytanie odnośnie drabiny drewnianej.

Chciałem sobie zrobić drewniana drabinę, mam stara na wzór ale zastanawiam się jakie drewno użyć.
1)Jakiego Ty drewna używasz?
Czy można zrobić drabinę z klejonego? (akurat mam 4 takie deski, które mogłyby posłużyć za nogi). Ale boję się, że na łączeniu może puscic.
2) Szczeble zwyczajowo daje się w pionie żeby zwiekszyc wytrzymałość. Ale taki szczebel jest malo wygodny do stania.
3) Jakie warunki musi spełnić szczebel żeby go zamocować płasko, tak żeby stając noga stopa opierała się większą powierzchnia. Tzn. jakiej grubości potrzeba szczebla, żeby położyć go płasko i osobnik taki do 150kg mógł swobodnie się po jej wspinać.
4) Czy połączenie na domino (przelotowo) to dobry pomysł czy robi się tylko na czopy?
5) Widziałem , że pręt spinajacy czasami jest na gorze, a czasami są 2. Na gorze i na dole. Ile Ty dajesz prętów?

Dzięki z góry za odpowiedzi.

Offline lukihi

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 26, 2018, 10:43:45 am »
1)Jakiego Ty drewna używasz?
Czy można zrobić drabinę z klejonego? (akurat mam 4 takie deski, które mogłyby posłużyć za nogi). Ale boję się, że na łączeniu może puscic.
2) Szczeble zwyczajowo daje się w pionie żeby zwiekszyc wytrzymałość. Ale taki szczebel jest malo wygodny do stania.
3) Jakie warunki musi spełnić szczebel żeby go zamocować płasko, tak żeby stając noga stopa opierała się większą powierzchnia. Tzn. jakiej grubości potrzeba szczebla, żeby położyć go płasko i osobnik taki do 150kg mógł swobodnie się po jej wspinać.
4) Czy połączenie na domino (przelotowo) to dobry pomysł czy robi się tylko na czopy?
5) Widziałem , że pręt spinajacy czasami jest na gorze, a czasami są 2. Na gorze i na dole. Ile Ty dajesz prętów?

1) Używam drewna sosnowego bezsęcznego
2) szczeble mam pionowe ale frezuje krawędzie, mają 43 mm szerokości i 23 mm grubości. Ścinane na końcach aby szły w trójkąt po sklejeniu.
3) Na ten moment nogi wiercę na wylot, szczeble kleje i dodatkowo zszywam zszywkami 50 mm
4) Nie wiem nie miałem okazji spróbować.
5) w zależności od wysokości powinno się dawać na 1 od dołu i ostatnim od góry oraz w zależności od wysokości po środku. Pręt jest po to aby jak pęknie szczebel uchroniło osobę przed upadkiem. Ja takich prętów nie używam.