Marzec 28, 2024, 10:13:24 am

Autor Wątek: wilgotność drewna  (Przeczytany 3211 razy)

Offline zmysel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
wilgotność drewna
« dnia: Listopad 30, 2019, 19:15:38 pm »
Witam Szanowne grona.
Od jakiegoś czasu dręczy mnie jedna myśl. Jak sprawdzić wilgotność drewna tj takiego blatu/monolitu na stół o sporych wymiarach np 2m na 1m na 0,1 m.
Generalnie problem jest taki że większość mierników mierzy wilgotność na powierzchni, natomiast co w środku pozostaje tajemnicą.

Myślałem tak kupie dłuższy obetnę nieco i sprawdzę po przecięciu - ale z artykułów polskiego producenta mierników dowiedziałem się że wilgotność należny mierzyć 0,5 m od czoła. No i robi się to nieopłacalne.

Kolejny pomysł to wiercenie wiertłem koronowym w blacie na powiedzmy 0,6 grubości blatu i sprawdzenie bądź to miernikiem bądź waga, piekarnik itp.
Następnie sękownik/flekownik i zabijamy otwór.
Schody robią się kiedy chciałbym to zrobić w czasie kupna w tartaku - nikt nie ma tyle czasu, no i nie wyobrażam sobie żeby ktoś na to pozwolił.

Czyli dalej lipa.
Problem w dużej mierze jest problemem z zaufaniem do sprzedawcy. A w mojej krótkiej przygodzie z drewnem spotkałem już kilku wątpliwych sprzedawców - a cena drewna nie była najtańsza.

Co zatem począć? Ktoś, coś? Jakieś pomysły? Jak fachowcy rozwiązują takie kwestie? Pomijam zakupy z pewnych źródeł, bo u mnie to tak średnio się sprawdzi.

z poważaniem

Irek


Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: wilgotność drewna
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2019, 20:40:45 pm »
Wagę drewna musisz mieć w rękach , a jego  dźwięk   w uszach :)

Np    . sosna świeżo  ścięta 750 kg/ m3   czyli  blat 2x1x0,1 m  =  o,2 m3  x 750 kg= 150 kg

 sosna powietrzno sucha ( 15 % )   450 kg/m3   czyli  o,2  m3 x 450 kg = 90 kg  .

Tu masz jakąś wskazówkę bez miernika .
Do tego pytanie do sprzedającego - kiedy było ścięte i zrobiona  decha . W szkole uczą  drewno  schnie 1 cm / rok . To też daje jakiś obraz .

Offline zmysel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: wilgotność drewna
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 01, 2019, 16:33:09 pm »
Dzięki piękne
Wychodzi na to, że zostaje tylko pomiar pośredni - wilgotność przez pomiar wagi.
A co chodzi z tym uchem? Czy dyletant to usłyszy?

z poważaniem

Irek



Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: wilgotność drewna
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 01, 2019, 20:52:02 pm »
Trenuj i pukaj  w deski o różnej wilgotności -wiedza przyjdzie z czasem ;)

Offline zmysel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: wilgotność drewna
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 03, 2019, 16:14:05 pm »
Kurde - koszty takiej nauki mogą być dość spore, bo blat mało nie kosztuje.
Dzięki piękne z pomoc.

pozdrawiam

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: wilgotność drewna
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 07, 2020, 00:49:25 am »
Jakis czas temu odbierałem deski jesionowe z suszarni i wydawały mi sie dość ciężkie,wilgotnosc około 10 %. Trzymałem je w piwnicy,cześć okręcona folią,inne na podkladach i przyszly ulewne deszcze. Piwnica została zalana po kostki,drewno było wyżej.Tego samego dnia woda została usunięta ale drewno prawdopodobnie naciągneło wilgoci. Być moze nie było dobrze dosuszone poprzedniego razu 10%. Pocietę w listwach zawiozłem do delikatnego dosuszania w 40° Dosuszało sie 3 tyg bo miało wilgotność 12-16%. Po odebraniu miało 6%. Jestem pewien ze kiedy wkładałem do suszarni było znacznie cięższe. Teraz jestem bardzo ostrożny jeski chodzi o przechowywanie drewna. Trzymam w ogrzewanym miejscu,sprawdzam wilgotnosc w pomieszczeniu i jak jest okolo 50% włączam osuszacz zeby obniżyć o 10%. Czy to ma sens?

Offline KonradR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: wilgotność drewna
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 11, 2020, 22:06:19 pm »
Mam miernik działający na zasadzie pomiaru reaktancji pojemnościowej (wilgotniejsze drewno ma większą pojemność elektryczną), w skrócie - pudełeczko z metalową gałką na końcu - i tęże gałkę przykłada się do drewna. Ma to podobno mierzyć dość daleko wgłąb. Niestety daje to bardzo duży rozrzut pomiarów - w desce o średniej wilgotności 12% potrafi pokazać i 20 kilka procent. Na mój domysł wiąże się to z zasadą działania tego sprzętu, drewno nie jest "jednorodne" dielektrycznie. Także ogólnie to zasadniczo odradzam zakup, bo są to raczej zmarnowane pieniądze - z wyników pomiaru tym urządzeniem ciężko wyliczyć jakąś wypadkową.

Zwykły miernik warto mieć. Ja mam jakiś kitajski firmy "Basetech" czy "Benetech" czy jakoś tak - na all** jest ich jak psów. Daje radę, pomiar daje całkiem, całkiem trafny. Zrób tak - weź dwa gwoździe, odtłuść, wbij obok siebie tam, gdzie chcesz pomiar i przyłóż do nich szpikulce miernika. Drewno ma opór rzędu megaomów, więc gwoździe nie zaburzą Ci pomiaru swoją rezystancją.
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2020, 22:09:11 pm wysłana przez KonradR »