Maj 04, 2024, 14:19:47 pm

Autor Wątek: Odciąg do strugarki i piły stołowej  (Przeczytany 4798 razy)

Offline MrKsawery

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odciąg do strugarki i piły stołowej
« dnia: Sierpień 22, 2019, 19:48:24 pm »
Jako, że to mój pierwszy post: witam wszystkich! :)

Kupiłem niedawno moje dwie pierwsze poważne maszyny:
- strugarko - grubościówkę HMS1070
- piłę stołową HS105

Mam też oprócz tego ukośnicę 210mm oraz podstawowe elektronarzędzia.

Z grubościówki cieszyłem się jak dziecko, natomiast na pile często rezultaty są mierne - choć może wynika to z mojego braku doświadczenia. Mam jednak duży problem z odpylaniem, w kontakcie z pyłem drobnym dostaję nawet kaszel i ogólnie pracuję w masce, ale przy tej pile leci nawet do oczu. Mam warsztat przenośny - blaszak i malutkie pomieszczenie murowane, wiele prac robię na zewnątrz. Oczywiście mam mało miejsca.

Próbowałem odkurzacza przemysłowego VOD1530SWC DEXTER 108m3/h 35mm samego lub w połączeniu z "cyklonem" zrobionym z wiadra. Przy strugarce jeszcze jakoś to działa choć się zapycha, a przy pile nie ma żadnego efektu. Odkurzacz ma wejście 60mm i myślałem nad przerobieniem systemu na 60mm jednak piła i tak ma skromne 40mm. Co zrobić by mieć duży komfort pracy?

Myślałem nad odciągiem  STILER FM300 2530 m3/h, kosztuje aż 900zł, ale jeśli miałby być na lata i oszczędzić zdrowie to kupię. Tylko czy to coś da przy wejściu 40mm na piłę i do elektronarzędzi np szlifierki mimośrodowej? Słyszałem też że te worki pylą, więc czy nie będzie to z deszczu po rynnę?

Pozdrawiam

Klo

  • Gość
Odp: Odciąg do strugarki i piły stołowej
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 23, 2019, 08:51:58 am »

Jak nie chcesz mieć urobku w oczach, to pracuj z wiatrem.  ;D :P

https://www.agencja-amk.pl/category/maszyny-do-drewna-urzadzenia-odciagowe


W podanym linku są tańsze i wydajniejsze odciągi i odkurzacze.
Osobiście brałbym "beczkę". Trochę drogie w większych wersjach.  :(
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2019, 08:53:34 am wysłana przez Klo »

Online Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7553
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Odciąg do strugarki i piły stołowej
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2019, 09:16:20 am »
Po pierwsze sprawdź czy prowadnica jest idelnie równolegle do tarczy.  Po drugie to czy jest możliwość zainstalowania dodatkowego "odsyczacza" nad tarczą.
Nawet najmocniejszy wyciąg niewiele da jeśli tarcza trze o materiał przy wychodzeniu z materiału. Upewnij się ze nie zapchała się gdzieś piła urobkiem.