Maj 18, 2024, 10:52:16 am

Autor Wątek: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow  (Przeczytany 10566 razy)

sgt_raffie

  • Gość
Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« dnia: Grudzień 29, 2017, 12:06:08 pm »
Hej
Wiem, ze tematow sporo ale sa rozsiane i czesto urywaja sie w polowie.

Stoje przed dylematem wyboru ogrzewania do warsztatu. Do tej pory obstawalem mocno za piecem kominkowym / przerosnieta koza. Po analizie okazuje sie, ze nie bedzie to takie proste i tanie. Budynek szkieletowy wiec przejscie przez strop palny, przejscie przez dach (komin zewnetrzny nie wchodzi w gre bo chcialem rura ogrzewac tez "poddasze"). Koszt komina systemowego pewnie kolo 3k zeby zrobic dobrze. Do tego syf i otwarty ogien w warsztacie.

Zainteresowalem sie promiennikami podczerwieni. Wiem, ze czesc z Was uzywa tego do grzania warsztatu.
Mozecie prosze podzielic sie doswiadczeniami?

Zalezy mi na informacji jak szybko warsztat nagrzewa sie do temperatury nadajacej sie do pracy (powiedzmy te 18-19 stopni). Budynek bedzie porzadnie zaizolowany a szkielet charakteryzuje sie minimalna akumulacja ciepla.

Zalezy mi tez na jakims, chociaz zgrubnym, okresleniu kosztow ogrzewania. Mozna spokojnie wyliczyc "cos" z danych producenta ale jak sie ma to do rzeczywistosci to nie wiem. Czy odczuliscie dodatkowe koszty energii zwiazane z ogrzewaniem warsztatu promiennikami?

Offline raven

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 452
    • Zobacz profil
Odp: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 29, 2017, 12:19:53 pm »
Ja też się podpinam pod pytanie, i jednocześnie dodaję coś od siebie, czy jest to zdrowe? Uściślając solaria też kiedyś były uznawane za nieszkodliwe..

sgt_raffie

  • Gość
Odp: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 29, 2017, 12:25:08 pm »
Raven, tu jest cos co znalazlem na ten temat. Co prawda na stronie dystrubutora ale tekst jest mocno naukowy.
Solaria to troszke inna dlugosc fal i inne natezenie...

https://www.ducoterra.com/is-infrared-heating-hazardous-to-your-health/

Qiub

  • Gość
Odp: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 29, 2017, 13:15:39 pm »
promiennik nagrzewa ukosnice, sciany, pilare, kable wszystko co ma odpowiednia gestosc ;D

promiennik nagrzewa szybko.

tanie promienniki ciagna lepiej niz przydrozne Vanessy z ta roznica ze pradu.

drogie to klasa : szybko i w miare tanio.

mozna stosowac rozne konfiguracje w zaleznosci od instalacji, mozna na scianie przywiesic

koszt... duzo wiekszy niz kozy ;D

to co podaja producenci dzielic przez pol i wyjdzie na 100% jak sie spisza

sgt_raffie

  • Gość
Odp: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 29, 2017, 13:21:30 pm »
Szukam i szukam po necie. Podaj mi prosze linka do tzw. drogiego promiennika wedlug Ciebie. Co nie bedzie ciagnal jak skrzat lesny :D

Offline raven

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 452
    • Zobacz profil
Odp: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 29, 2017, 14:28:12 pm »
Raffie, ciekawy artykuł, ale oparty na publikacjach z 1999, 2006 i 2009 r. To minimum 8 lat, czyli przepaść w nauce. Nie mniej jednak dzięki za lekturę.

Qiub

  • Gość
Odp: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 29, 2017, 14:45:51 pm »
Mozesz kupic gowno z allegro zwane KWOKA zre pradu
Mozesz kupic oparce na rurkach zre ale daje lepiej
Moze ci sie uda kupic promiennik w ktorym sa rurki z gazem... nie wiem co tam bylo w srodku ale ponoc szkodliwe i wycofali... za to bylo dosc ekonomiczne bo zarlo 1.5 tego co inne

Mozesz kupic nowe panelowe gdzie temp powierchni masz w okolicy 50-70st

Mozesz tez kupic panele ktore sa cieple w dotyku ale nie parza... i grzeja na okolo 30st. zra obecnie najmniej ale taki panel to koszt od 1500 wzwyz

Qiub

  • Gość
Odp: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 29, 2017, 14:55:50 pm »
Tu masz takiego linka pogladowego paneli z wyzszej polki
http://allegro.pl/ogrzewanie-elektryczne-tanie-promiennik-ciepla-i7108865481.html#thumb/5

ten panel to taka namiastka. Te lepsze panele blisko 3 kola zra tyle samo co tego ale sa duzo wieksze przez co wydajniejsze. Swoja droga wolalbym 2 mniejsze niz 1 wiekszy.

Tak czy owak to kasa uwalona a grzeje tak do 4m w odleglosci.

Najlepsze sa te promienniki co sa zimne na obudowie a grzeja sprzety, sciany itp. ale nie kojarze dokladnie jak sie to nazywa fachowo.

djaworek

  • Gość
Odp: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 29, 2017, 15:51:15 pm »
Też miałem wątpliwości czy  nie jest szkodliwe ale z tego co można wyczytać to działa jak promienie słoneczne.
Kupiłem na próbę w castoramie taki za circa 50 zł z myślą , że jak się nie sprawdzi to nie szkoda wyrzucić. Ku mojemu zaskoczeniu działa drugi sezon i spełnia moje oczekiwania. Grzeję sobie stanowisko pracy. Praktycznie w minutę po włączeniu czuje się przyjemne ciepełko a po 15 minutach już jest odczuwalna żarówa. Jak się wyjdzie ze strefy grzania to w pomieszczeniu jest dalej picówa. Generalnie fajnie to działa tylko , że ja mam mały warsztat 12m2. W większych pomieszczeniach trzeba by pomyśleć o urządzeniu za kilka stówek.

Offline Gerdo

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 485
    • Zobacz profil
Odp: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 29, 2017, 21:04:07 pm »
Raven, słyszałeś kiedyś o promieniowaniu elektromagnetycznym?
Wpisz sobie tą fraze.

sgt_raffie

  • Gość
Odp: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 29, 2017, 21:48:02 pm »
Qiub, bo nie Cie nie zrozumiałem. To a allegro jest lepsze czy gorsze wdg. Ciebie? O takim promienniku myslalem (a dokładnie o 2 mniejszych) .

djaworek - dzięki za opinie..




djaworek

  • Gość
Odp: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 29, 2017, 22:04:17 pm »
Zalezy mi na informacji jak szybko warsztat nagrzewa sie do temperatury nadajacej sie do pracy (powiedzmy te 18-19 stopni). Budynek bedzie porzadnie zaizolowany a szkielet charakteryzuje sie minimalna akumulacja ciepla.
To jest trudne do określenia ale warsztat jako całość nagrzewa się dość długo. Promiennik nie nagrzewa powietrza tak jak dmuchawa czy inny kaloryfer tylko nagrzewa przedmioty będące w zasięgu padania promieni. Po włączeniu go masz natychmiast ciepło i wcale nie musi być w warsztacie 19 stopni. Ty odczuwasz komfortową temperaturę a termometr obok pokazuje np. 8-10 stopni. Wyłączasz promiennik i po chwili robi się zimno tak jak było. Oczywiście przez czas działania wszystkie przedmioty się jakoś nagrzały i teraz oddają ciepło przez co ogólna temperatura w pomieszczeniu wzrośnie o kilka stopni ale szybko się wychładza.

Qiub

  • Gość
Odp: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 29, 2017, 22:19:24 pm »
Sie zastanawiasz jak baba w ciazy ;D
Kup jakies gowno w markecie i potestuj ;D
2 paczki fajkow ;D

To z allegro co ci dalem to poczatek wyzszej polki ;D
Te lepsze po prostu ciagna powiedzmy 900W a robia jak rurowe na spiralach powiedzmy 3500. Jednak cos za cos a w tym wypadku cena - za takiego parcha co pozyje sezon zimowy czy dwa a moze nawet trzy oczywiscie 3500W dasz kolo 100pln  i wyjdziesz z kanciapy opalony jak po solarce ;D a za takiego co zrobi to samo ale zezre pradu 900W to wydasz ponad 2500.

Tutaj wlasnie jest roznica w cenie zakupu i eksploatacji. Tanszy drozsza eksploatacja - drozszy ... no wywalic kase trzeba ale taniej wychodzi uzytkowanie.

Jest jeszcze inna roznica miedzy taniochami i lepszymi. Lepsze sa tak zrobione zeby dluzej dzialaly a taki tani spirala na rurce... no bedzie dziala dopoki sie nie zjara. Moze dzien moze rok moze 10 lat...

Offline swfr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 646
    • Zobacz profil
Odp: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 29, 2017, 22:28:18 pm »
Przyznać się.
Komu, kto szuka promiennika IR przyjdzie do głowy wpisać w wyszukiwarce KWOKA?

Zaimponowałeś mi Qiub.

djaworek

  • Gość
Odp: Promienniki IR - doswiadczenia uzytkownikow
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 29, 2017, 22:31:03 pm »
Się przyznam bo od tego zacząłem poszukiwania  ;D