24 Styczeń 2025, 13:53:05 czas Polski

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Wirniq

Strony: [1] 2
1
Strugarki / Wyrówniarko-grubościówka do przydomowego warsztatu
« dnia: 02 Luty 2021, 19:33:58 czas Polski »
Cześć, przyszedł kolejny etap rozbudowy przydomowej stolarni, zastanawiam się nad wyrówniarką, stąd pytanie do osób które pracują na tych maszynach:

Ponieważ docelowo będę obrabiał materiał na domowe potrzeby typu meble domowe, raczej nie będę operował długościami większymi niż powiedzmy 2,2 2,5m a najczęściej do 1,5m.

Jakiej długości powinny być blaty wyrówniarki tak żeby dobrze wyrównać takie długości deski, chciałbym żeby maszyna miała maksymalnie 2m długości do kupy ale to nie koncert życzeń raczej jeśli ma być 2,2 żeby było dobre równanie to takiej maszyny będę szukał :) szukam maszyny do sporadycznego użytku ale jednak takiej która po prostu będzie działać, myślałem nad maszynami Elektra Beckum 260 i 310 ale odstraszają mnie aluminiowe blaty i ich długość,  nie wiem czy są ok czy to zabawki i np półki z jesionu o długości 2m nei wyrównam na niej, maksymalny budżet jaki chcę przeznaczyć do 5000 brutto z fakturą lub 4000 jeśli bez niej więc maszyny uzywane wchodzą w grę. Za czym się rozglądać? Jakie macie dośiwadczenia  z Elektra bechum czy starym Scheppachem a moe jeszcze coś innego? Pozdrawiam


2
Pilarki / Odp: Piła stołowa Charnwood W619 - po półtorej roku użytkowania
« dnia: 13 Luty 2017, 22:48:12 czas Polski »
Witajcie, niestety zabawa z ta pilarką została wstrzymana od kiedy zająłem się remontem swojego sprintera, a wierzcie mi kiedy robisz remont mercedesa to nie ma takich pieniędzy których nie da się wydać na to auto... ot np. urwana świeca żarowa = extra 2500zł więc chwilowo brak funduszy wstrzymał wszelkie prace, wszystko czeka cierpliwie, może za dwa miesiące trochę stanę na nogi i dokończę tuningi ;) Co do culagi raczej nastawiał bym się na wykonanie własnej, fabryczny wózek chodzi opornie i skokowo wydaje mi się że to kwestia tych kółeczek, sa z jakiegoś tworzywa i albo wózek chodzi lekko ale ma wyczuwalne luzy albo luzów niema ale zapomnij o płynnym ruchu, w planach jest rozbudowa stołu o blaty dookoła z oryginalnego prawdę mówiąc zrezygnowałem. Silnik 1,1kw jest za slaby żeby wydajnie ciąć twarde drewno, pół biedy jeszcze z tarczami 16-24z ale np tarcza makity 100z paliła buk i nic nie dało się z tym zrobić, po prostu silnik za bardzo zwalnia. Spoko do hobbystycznej zabawy dlatego właśnie chcę zamówić silnik 2,2kw (koszt pod oryginalne mocowania 400zł) ale to musi poczekać, jak uporam się ze sprintem to wrzucę postępy z prac. Z zasady z żeliwnym blatem niewielki masz wybór w tym przedziale cenowym, plus taki że blat jest naprawdę płaski, chciałem go planować ale ślusarz pokazał mi jak mikroskopijne są odchyłki i odpuściłem, powiększyłem tylko otwór żeby moc zamocować większe tarcze w przyszłości z silnikiem 2,2 kw.

3
Trasowanie / Odp: Miary rozwijane - jakich używacie ?
« dnia: 08 Styczeń 2017, 10:43:37 czas Polski »
Miałem taką zachwalaną przez sprzedawcę jako super jakościową okazała się totalną kichą

Najczęściej używaną i moja ulubioną miarą jest ta kupiona w Juli z koszyka wszystko po 5zł, czasem jest w promocji po 3,99zł
http://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/urzadzenia-pomiarowe/narzedzia-pomiarowe/tasmy-miernicze/tasma-miernicza-161214/
stabilna, nie gibie się, rozwinięta i ustawiona na desce leży na niej pewnie

4
Pilarki / Odp: Piła stołowa Charnwood W619 - po półtorej roku użytkowania
« dnia: 05 Styczeń 2017, 14:21:27 czas Polski »
Dziś przyszedł moment na zastąpienie ośki z tulei sprężynowej 6mm, ośką CNC 8mm


cdn.

5
Ogrzewanie/wentylacja / Odp: Nagrzewnica DIY
« dnia: 04 Styczeń 2017, 13:03:02 czas Polski »
Zawsze warto zrobić coś samemu, kasa kasą ale przy czymś takim zyskuje się doświadczenie, wiedzę i odczarowuje się dla siebie i innych kolejną dziedzinę zarezerwowaną dla urządzeń wykonanych przez fabrykę "bo inaczej nie będzie działać, bo trudne, bo nie umiem, nie wiem jak itp." - będzie, a po ziemi będzie chodzić kolejny człowiek który umie zrobić coś samemu, jako ciekawostkę mogę podać że plan był żeby pokryć całą oranżerię szybami zespolonymi, udało się z używanych złożyć niemal całość poza frontem i tyłem, kiedy złożyłem zapytanie do producentów i szklarzy o wykonanie szyb trójkątnych i trapezowych to ceny wbiły mnie w ziemię i już godziłem się na pojedyncze szyby docinane ofc samemu ale spotkanie starego szklarza (gatunek fachowca który dzieli się wiedzą a nie zazdrośnie jej strzeże)  pozwoliło na zdobycie namiaru do osoby która sprzedaje w detalicznych ilościach materiały do produkcji szyb zespolonych, ta osoba  (kolejny fachowiec który dzieli się wiedzą a nie zazdrośnie jej strzeże) podzielił się chętnie wiedzą na temat tego jak taka szybę zbudować i z czego żeby działała chociaż dla mnie to było jakby ktoś mi zdradził tajemnice narodzin życia na ziemi - koszt? materiały na szybę zespolona to okolice 60-75zł/m2 względem 200zł/m2 gotowej szyby bezpośrednio u producenta.
Wracając do tematu cena nowego volcano to ~ 800zł w tym jest nagrzewnica wentylator i sterownik i będzie działać na pewno, ale też brak opcji dostosowania do własnych potrzeb, miejsca, może ktoś ma dobrą używana chłodnice/nagrzewnicę? może fajny wentylator? można tez to po prostu kupić i złożyć samemu, zastanowić się nad wyglądem funkcjonalnością itp, na pewno zaleta tego projektu jest to że jak coś się zepsuje np strzeli chłodnica to nowa będzie kosztować 45zł lub 10 na szrocie, jak padnie wentylator to nowy taki kupie za 250zł albo zamontuje używany z innego pieca za 100zł i tez będzie działać, tego wszystkiego volcano nie ma. Jak ktoś chce mieć sterownik temperatury to na alle najprostsze kosztują 15-20zł a w naszych warsztatach i tak dokładności rzędu +-1'C są wystarczające. Wymiary oranżerii to 3x6x2,5 więc 45m3

6
Ogrzewanie/wentylacja / Odp: Nagrzewnica DIY
« dnia: 03 Styczeń 2017, 23:27:43 czas Polski »
Teraz poproszę -25'C mrozu to testów wydajnościowych :) grzejnik elektryczny 2kw na pełnej mocy z trudem utrzymywał 15'C z ogrzewaniem podłogowym ustawionym na 43'C i temperaturą 0'C na zewnątrz, teraz bez trudu rozgrzewam jak chcę przy podłogowym ustawionym na ok 25'C :)

7
Ogrzewanie/wentylacja / Odp: Nagrzewnica DIY
« dnia: 03 Styczeń 2017, 22:26:31 czas Polski »
Nagrzewnica zamontowana i uruchomiona :)
Dmuchawa jak na razie na stałe podłączona na przedłużaczu ale elektrozaworem już komputer steruje i utrzymuje mi temperaturę w zakresie 10-13'C muszę poczekać aż hurtownia skończy inwentaryzację żeby móc kupić odpowiedni przewód i spiąć dmuchawę z elektrozaworem, spodziewałem się nieco bardziej spektakularnego podmuchu, odczuwalny jest raczej lekki zefirek, ale co najważniejsze - działa, bez problemu rozgrzewam w 30min wnętrze z 10 do 25'C więcej nie próbowałem ze względu na zimowane rośliny.


Nie jest to mistrzostwo estetyki ale to akurat nie wpływa na wzrost roślin na szczęście :)

8
Ogrzewanie/wentylacja / Odp: Nagrzewnica DIY
« dnia: 01 Styczeń 2017, 23:35:41 czas Polski »
Wiesz nie spodziewam się że będę wydajnie ogrzewać chałupę w ten sposób, traktuję to raczej jak eksperyment najbardziej mi zależy na trzymaniu w ryzach temperatury w oranżerii a jak mam wybór to oddam ciepło w dom zamiast w grunt, przepływ istotnie może być problemem bo chociaż przekroje w samej chłodnicy są naprawdę ogromne rura wlotowa i wylotowa to 35mm średnicy a wszystkie rurki z wymiennika są połączone równolegle to woda będzie doprowadzona rurką Pex 20mm co samo  sobie bardzo ograniczy przepływ.

9
Ogrzewanie/wentylacja / Odp: Nagrzewnica DIY
« dnia: 01 Styczeń 2017, 22:57:59 czas Polski »
Heh w sumie faktycznie jak do "uprawy" :D Ciepłą wodę mam poprowadzoną podziemną rurą z centralnego i doprowadzoną do ogrzewania podłogowego i do grzejników liniowych które niestety się nie sprawdziły i zastąpi je właśnie ta nagrzewnica, chłodnica z wentylatorkiem (rozumiem że chodzi Ci o samochodowy) też by się sprawdziła ale w oranżerii klimatem steruje komputer (grzanie/chłodzenie, wentylacja/nawilżanie) i wszystko śmiga na napięcie sieci więc musiałbym robić zasilacze itp a na to już trochę brak miejsca w szafie sterującej dlatego taki patent, blachę kupiłem, cały arkusz 2000x3500 ocynkowanej 0,8mm bo będę ją wykorzystać również do innych celów i projektów a cały arkusz kosztował mnie 75zł. stal do konstrukcji miałem z budowy oranżerii, wentylator został po wymianie bo producent kotła CO przysłał złą z piecem a starej nie chciał, chłodnica to najtańsza jaka była na alle, wahałem się pomiędzy pełnowymiarową(45zł) a nagrzewnicą(40zł) taką do ogrzewania wnętrza samochodu ale że różnica w cenie była 5 zł to w myśl zasady większe=lepsze wziąłem chłodnice :) Całość ma służyć w zimie do ogrzewania a w lecie do chłodzenia (przepompowywaną woda z jednej studni i wpuszczana do drugiej) w okresach przejściowych spróbuję wykorzystać to do ogrzewania domu bo kiedy na dworze jest 10~15'C ale świeci słońce to powietrze  w oranżerii spokojnie dochodzi do 40'C więc trochę mi szkoda to wypuszczać w powietrze :)

10
Ogrzewanie/wentylacja / Nagrzewnica DIY
« dnia: 31 Grudzień 2016, 10:27:18 czas Polski »
Przedstawiam nagrzewnicę budowaną prze ze mnie do ogrzewania/chłodzenia oranżerii, w zasadzie może ogrzewać lub chłodzić cokolwiek :) Konstrukcja z kątownika 20x20, profilu kwadratowego 20x20 i teownika 30x30, dmuchawa piecowa 360m3/h, chłodnica od cinquecento, blacha 0,8mm ocynk. Jak uruchomię to opiszę jak się sprawuje :)



11
Pilarki / Odp: Piła stołowa Charnwood W619 - po półtorej roku użytkowania
« dnia: 29 Grudzień 2016, 21:37:33 czas Polski »
Przeróbka systemu usuwania trocin:
wycinanie większego otworu, warto popsikać jakimś smarem np.WD40 ostrze, nie urywa uszu i ostrze lepiej pracuje

Wykonanie kołnierza rury

Mocowanie rury od tyłu

Przymiarka

Wycinanki

Montaż



Ciąg dalszy nastąpi :)

12
Pilarki / Odp: Piła stołowa Charnwood W619 - po półtorej roku użytkowania
« dnia: 27 Grudzień 2016, 20:15:29 czas Polski »
Tak luźniej analizując budowę całego mechanizmu to powiem wam że można by to z powodzeniem skopiować z lepszym wykonaniem mając w domu spawarkę i wiertarkę stołową, precyzja tych wszystkich mechanizmów jest jakby ktoś to siekierką ciosał ;P wymyślić było by trudno ale jak już pomysł jest to wykonać to tylko było by całkiem łatwo :)

13
Pilarki / Odp: Piła stołowa Charnwood W619 - po półtorej roku użytkowania
« dnia: 27 Grudzień 2016, 19:01:34 czas Polski »
Szkoda że nie ma tu opcji podziękowań  :-\ Silnik jest 7cm dłuższy i waży 13,7kg względem ,7,7kg wagi obecnego silnika, mocowanie całości jest z dość grubej blachy ale wymienię zawias  wysokości z tej tulejki rozprężnej fi 6mm na wałek cnc 8mm zakończony pierścieniami segera

14
Pilarki / Odp: Piła stołowa Charnwood W619 - po półtorej roku użytkowania
« dnia: 27 Grudzień 2016, 18:03:46 czas Polski »
Krzyś :0 jesteś wielki :D wychodzi że ten http://kristal-automatyka.pl/product_info.php?cPath=24_26_69_70&products_id=371&osCsid=cb0622140b11c8dd90bcc9e8a95122ea będzie ok, ma taką samą średnicę wałka i wymiary mocowania co mnie troszkę dziwi bo moc dwa razy większa. Ale dzięki!!!!!

15
Pilarki / Odp: Piła stołowa Charnwood W619 - po półtorej roku użytkowania
« dnia: 27 Grudzień 2016, 17:04:12 czas Polski »
Silnik nie posiada żadnej tabliczki znamionowej, na stronie producenta dotarłem że tarcza ma 4700rpm, średnica koła pasowego silnika to 81,55mm a koła tarczy 49,7mm z tego wychodzi że silnik ma około 2850rpm co jest wartością typową dla silników elektrycznych, tyle że to silnik kołnierzowy i nie mogę nigdzie znaleźć takiego o mocy np 1,5kw albo 2,2kw kołnierzowego jednofazowego, może ktoś ma jakiś namiar?

Strony: [1] 2