24 Styczeń 2025, 14:03:54 czas Polski

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Wirniq

Strony: [1]
1
Strugarki / Wyrówniarko-grubościówka do przydomowego warsztatu
« dnia: 02 Luty 2021, 19:33:58 czas Polski »
Cześć, przyszedł kolejny etap rozbudowy przydomowej stolarni, zastanawiam się nad wyrówniarką, stąd pytanie do osób które pracują na tych maszynach:

Ponieważ docelowo będę obrabiał materiał na domowe potrzeby typu meble domowe, raczej nie będę operował długościami większymi niż powiedzmy 2,2 2,5m a najczęściej do 1,5m.

Jakiej długości powinny być blaty wyrówniarki tak żeby dobrze wyrównać takie długości deski, chciałbym żeby maszyna miała maksymalnie 2m długości do kupy ale to nie koncert życzeń raczej jeśli ma być 2,2 żeby było dobre równanie to takiej maszyny będę szukał :) szukam maszyny do sporadycznego użytku ale jednak takiej która po prostu będzie działać, myślałem nad maszynami Elektra Beckum 260 i 310 ale odstraszają mnie aluminiowe blaty i ich długość,  nie wiem czy są ok czy to zabawki i np półki z jesionu o długości 2m nei wyrównam na niej, maksymalny budżet jaki chcę przeznaczyć do 5000 brutto z fakturą lub 4000 jeśli bez niej więc maszyny uzywane wchodzą w grę. Za czym się rozglądać? Jakie macie dośiwadczenia  z Elektra bechum czy starym Scheppachem a moe jeszcze coś innego? Pozdrawiam


2
Ogrzewanie/wentylacja / Nagrzewnica DIY
« dnia: 31 Grudzień 2016, 10:27:18 czas Polski »
Przedstawiam nagrzewnicę budowaną prze ze mnie do ogrzewania/chłodzenia oranżerii, w zasadzie może ogrzewać lub chłodzić cokolwiek :) Konstrukcja z kątownika 20x20, profilu kwadratowego 20x20 i teownika 30x30, dmuchawa piecowa 360m3/h, chłodnica od cinquecento, blacha 0,8mm ocynk. Jak uruchomię to opiszę jak się sprawuje :)



3
Pilarki / Piła stołowa Charnwood W619 - po półtorej roku użytkowania
« dnia: 26 Grudzień 2016, 18:32:46 czas Polski »
Witam, chciałbym podzielić się wrażeniami z używania tego cuda "brytyjskiej" produkcji :)
Z tego co wiem niewiele jest osób posiadających owe ustrojstwo stąd pomyślałem że parę uwag po dłuższym użytkowaniu może się komuś przydać :)

Kiedy szukałem piły stołowej niewiele w temacie tym wiedziałem poza tym że moim marzeniem był nieosiągalny wtedy i dziś RIDGID 13 Amp. 10 inch Cast iron tablesaw  :-* :-* :-* . Szukałem więc czegokolwiek co było by w zasięgu ręki czyli ok. 2500zł i miało żeliwny blat. Padło na Charnwooda.


A tak wygląda po niemal dwóch latach piwnicznych zabaw w stolarstwo:



Zacznę od tego co tygryski lubią najbardziej czyli wady:

Płotek mocowany jednostronnie w formie profilu 45x45 przykręconego do odlewu żeliwnego wyfrezowanego tak żeby po dokręceniu widocznej śruby do profilu prowadzącego z podziałką płotek zawsze był pod kątem prostym do tarczy, niestety o ile można powiedzieć że oś profilu była pod kątem to już płaszczyzna która powinna być równoległa do tarczy lubi się przekręcać ze względu na sposób docisku, jak widać śruba ostro reza profil, rączka śruby po czasie wyrobiła się i przeskakuje ale płotek pomimo tego da się na tyle dokręcić że trzyma się stabilnie w mocowaniu, koniec jak to we wszystkich jednostronnie mocowanych płotkach troszkę się odgina.


Tak wygląda mocowanie z regulacją profili prowadzących płotek i podtrzymujących stół wykonany z grubej blachy



Jak widać warto zajrzeć do środka częściej niż co półtora roku  :-[ silnik ma porywające 1100W mocy ale nie mierzyłem tego, mocy brakuje zwłaszcza przy twardym drewnie i drewnie żywicznym ale tragedii niema jak ktoś potrzebuje od czasu do czasu coś przeciąć to wystarcza nawet dąb przetnie na pełnej wysokości tarczy byle powolutku i polecam tarczę Makity 16z :)

Przyłącze do odciągu wygląda ambitnie na zdjęciach, 100mm średnicy sugeruje poważne podejście do tematu odpylania, prawda wygląda nieco gorzej, zaraz za wejściem mamy przewężenie:

Potem jest już tylko lepiej, przewężenie łączy się z widoczną powyżej rurą o średnicy 50mm by zakończyć wlotem o wymiarach prostokątu 20x60mm:

mechanizm pochylania tarczy do 45':

Zawias to wspawany pręt 5mm osadzony w łożu z tworzywa:

niestety ma już znaczne luzy
Zaskoczony byłem tym że dali śrubę trapezową na pochył którego używa się dość rzadko a przy regulacji wysokości mamy taki oto kwiatek:

Tak wygląda mocowanie tarczy:

Zagłębienie na osłonę ma parszywy wymiar 4,25mm i ciężko dobrać coś sztywnego


Mocowanie tarczy:

korpus jest aluminiowy, na jednym łożysku, napęd za pomocą paska wielorowkowego


Ruchomy stolik z lewej jest mało użyteczny ze względu na kiepskie łożyska i plastikowe kółeczka prowadzące, trzeba ciasno skręcić żeby nie było poziomych luzów co powoduje że trudno się toczy przeskakuje i nie jest wygodne, poluzowanie z kolei skutkuje utraceniem płaszczyzny stolika i pochylenie elementu względem tarczy. Ponadto szybko łapie syf


4
Z sieci / Struganie po japońsku
« dnia: 03 Listopad 2015, 18:25:41 czas Polski »
Myślę że taki strug wart byłby grzechu :)

5
Przedstaw się na Domidrewno / Cześć :)
« dnia: 14 Październik 2015, 19:01:15 czas Polski »
Hej, nazywam się Witek i lubię czasem sobie w drewnie podłubać (prawdopodobnie po dziadku stolarzu), na co dzień zajmuję się ogrodnictwem (całkiem możliwe że i to mam po dziadku bo drugi był ogrodnikiem) a ponieważ sezon powoli się kończy dobrze jest mieć jakąś odskocznię więc wybrałem drewno zimową porą ;) Pochodzę z pod Opola. Pozdrawiam wszystkich :)

Strony: [1]