W ogrzewaniu podczerwonym energia elektryczna przekształcana jest bezpośrednio ciepło w postaci fali podczerwonej, która nagrzewa wszystkie stałe elementy swojego otoczenia, tzn. ściany, sufit, podłogę, meble i nas samych. Od tych elementów nagrzewa się powietrze, mamy więc do czynienia z o wiele większą sprawnością grzewczą. Wszystko odbywa się zgodnie z zasadami fizyki kwantowej.
Pomieszczenia ogrzewane urządzeniami emitującymi długą falę podczerwoną, nie potrzebuję aż tyle energii, co pomieszczania ogrzewane poprzez kowekcję. Dzięki bezpośredniemu oddawaniu ciepła do otoczenia (bez pośredniego ogrzewania powietrza) zaoszczędza się duże ilości energii, która w tradycyjnych systemach grzewczych tracona jest w procesach spalania, transportu, magazynowania oraz bezsensownego grzania powietrza.
Stąd właśnie oszczędności eksploatacyjne.
Z oddziaływaniem mechaniki kwantowej mamy na co dzień do czynienia gdy grzejemy się w promieniach Słońca. To jest właśnie promieniowanie podczerwone, bez którego nie byłoby życia. Proszę nie mylić pojęć i nie utożsamiać podczerwieni z ultrafioletem, który jest zabójczy dla życia. W promieniach ultrafioletowych możemy się opalać.
GŁÓWNE ZALETY PANELI GRZEWCZYCH PODCZERWIENI.
Energooszczędność
Uzyskuje sie dzięki temu, że mur zostaje wysuszony i taki pozostaje. Dzięki temu obniża się przewodnictwo ciepła przez ściany, a tym samym mniejsze jest zapotrzebowanie na ciepło. Dodatkowo obniżenie temperatury o ok. 2 stopnie (bez spadku odczuwanego komfortu termicznego) oznacza: - mniejszą ilość transportowanego ciepła przez przestrzeń, dzięki mniejszej różnicy temperatur wewnątrz i na dworze; - zmniejszenie strat ciepła podczas wymiany powietrza (przez szparki, lufciki, fugi). Przy obniżce temperatury o 2 st. oszczędność energii wynosi ok. 10%.
•brak konieczności wydzielenia miejsca do przechowywania opału, kosztów jego transportu oraz przeładunku
•zbędność komina, jego konserwacji i okresowego czyszczenia
•brak pomieszczenia na piec oraz kosztów jego konserwacji
•działanie bez wzbijania kurzu i wywoływania cyrkulacji powietrza (ważne dla alergików)
•długa żywotność
•energooszczędność
•brak kosztów konserwacji
•brak strat ciepła tak jak ma to miejsce podczas jego transportu rurami od pieca do kaloryferów
•odpada zakup kosztownego pieca oraz jego okresowej konserwacji, napraw i obsługi
•odpadają koszty konserwacji lini przesyłowych oraz niebezpieczeństwo ich nieszczelności, przecieku i eksplozji
•łatwy montaż
•oszczędność miejsca, elegancja i funkcjonalność
Ekonomia
Skuteczność wynosząca prawie 100% (ciepło jest konsumowane w miejscu jego wytworzenia), nie tworzy warstw powietrza (wznoszące powietrze ciepłe, opadające chłodne), dopasowana do indywidualnych potrzeb regulacja.
Ekologia
Mała energochłonność dzięki bezpośredniej emisji ciepła, brak szkodliwych emisji, brak zużycia tlenu i wydzielania spalin.
Wellness
Higieniczność, brak przeszkadzającego ciągu powietrza, nie powoduje wzbijania kurzu, nie powoduje wysychania powietrza, wzmacnia system odporności, kojące przyjemne i zdrowe ciepło.