Kwiecień 16, 2024, 06:12:32 am

Autor Wątek: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę  (Przeczytany 7174 razy)

Klo

  • Gość
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 26, 2017, 20:45:23 pm »
Nóż wysunięty minimalnie, zebrał niemalże tylko starą powłokę lakieru z bardzo cienkim strugiem drewna.
No! Jak używasz struga do zdzierania lakieru, to zdrowia życzę. ;D
Kilka ruchów i nóż do ostrzenia. Nic dziwnego, że zapycha.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 26, 2017, 21:31:00 pm »
W mojej ocenie - klin za długi . On musi dolegać do odchylaka dolną płaszczyzną  i mieć zakończenie "ostre" wióry muszą  po nim się ślizgać nigdzie nie zahaczając .
Ja lubię odchylak trochę spłaszczyć (bardziej płaskie jego wygięcie) ,co daje więcej miejsca między  nim a korpusem struga , w efekcie wióry łatwiej wylatują.
Płaszczyzna odhylaka dolegająca do  noża musi być wypolerowana i "pod siebie" czyli wpierw dolega czubek  ,a po dokręceniu na maxa z nożem , czubek dalej dolega i najbardziej dociska , by żaden wiór tam nie  wleciał . Tu musisz to naprawde  sam  dopracować

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 26, 2017, 21:57:50 pm »
Masz racje. Lepiej będzie dorobić nowy i nie niszczyć oryginalnego.

@Cracoviak: Naostrz ten nóż !!!!!! Przecie to bardziej piła, a nie ostrze struga.

Offline Jestemnanowymforum

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 27, 2017, 13:49:54 pm »
@Cracoviak jak sprawdzałeś czy odchylak dolega do noża?

Offline Cracoviak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 27, 2017, 18:52:25 pm »
Naostrzyłem nóż, przeszlifowałem styk noża z odchylakiem, ale praktycznie nic się nie zmieniło. Wiem już że problem tkwi w tym, że wióry wpadają pod odchylak (styk noża z odchylakiem). Oba elementy po przeszlifowaniu naprawdę dobrze do siebie dolegają. Wydaje mi się że klin nie dociska dobrze odchylaka i stąd ten problem. W momencie gdy wbiłem klin bardzo głęboko, w miejscu styku nie wchodziły żadne wióry, ale był on tak nisko że strugane drewno nie mogło wydostać się na zewnątrz.

Teraz już wiem czemu ręczne strugi są takie drogie... Chyba spróbuję zwrócić ten strug i kupić coś ze średniej półki...

Jaki strug (ok. 300 zł) moglibyście mi polecić na początek? Potrzebuję struga do końcowej obróbki drewna (wygładzenie, ostateczne wyrównanie powierzchni).

 

Offline Jestemnanowymforum

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 27, 2017, 18:56:38 pm »
Sprawdź czy odchylak dolega do noża patrząc bezpośrednio pod mocne światło. Tylko w ten sposób zobaczysz czy jest tam jakaś szczelina.

Offline Cracoviak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 27, 2017, 19:05:30 pm »
Dokładnie w ten sposób to sprawdzałem. Szkoda mi czasu na próby doprowadzenia tego struga do użyteczności. Kupiłem go tydzień temu, a zamiast uczyć się nim posługiwać, to główkuję jak go naprawić... Jeśli mi go nie przyjmą z powrotem, wtedy będę kombinował dalej.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 27, 2017, 19:16:42 pm »
Wydaje mi się że klin nie dociska dobrze odchylaka i stąd ten problem

Nie musi ,od tego jest śruba skręcająca z nożem.
Za długi klin - pisałem Ci niżej.

a sprawdziłeś doleganie po skręceniu   śrubą z nożem
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2017, 19:19:47 pm wysłana przez tomekz »

Offline Cracoviak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 27, 2017, 19:40:24 pm »
Tak, sprawdzałem po skręceniu noża śrubą. Jak dokręcę śrubę mocno, to odchylał robi się wklęsły, i automatycznie lewa strona (miejsce styku) lekko podnosi się do góry przez co tworzy się mikro szpara. Wydaje mi się że gdyby klin był dobrze dopasowany, to docsikałby odchylał w taki sposób aby zminimalizować prześwit.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 27, 2017, 20:24:44 pm »
nie - klin nie ma z tym nic  wspólnego

Tu masz błąd . Pisałem Ci  wcześniej ,że masz styk odchylaka zrobić lekko skośnie "pod siebie " ,żeby po dociśnięciu śrubą nie dociskał " dupą" ale czubkiem . Zrób to a będzie dobrze .
do tego masz  nóż ,albo odchylak  zwichrowany  ,bo więcej dociska jedną  stroną . Można delikatnie odchylak dogiąć - musi równo dociskać .

Offline Gryshie

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 11, 2018, 10:58:20 am »
Jestem ciekaw co kolega zrobil. Czy oddal struga czy znalazl rozwiazanie. A czy zly kierunek strugania moze dawac taki objaw ?  Ja zaopatrzylem sie w castoramowego struga i zaczynam dopiero zabawe. Narazie szlifuje stope bo strasznie nierowno zbiera papier. Az sie boje jak to bedzie z tym struganiem  :p

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 11, 2018, 21:36:08 pm »
jakby coś to stanleye u mnie są:)niedługo wrzuce na forum to może ktoś będzie zainteresowany:)

Kilkujadek

  • Gość
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 03, 2018, 21:23:38 pm »
A piszą, że strug japoński cechue się "prostotą"... ;D

+ 8 suplementów
 w tym 3/8 dotyczący odchylaka:


Odchylak wiórów musi być prawie tak samo dopicowany jak nóż i nie tylko w strugu japońskim.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 03, 2018, 22:19:27 pm »
To największy ból ,jak nie dopieszczony ,to zniechęci całe struganie .I tu jest jego rola ,w postaci regulacji ustawienia w zależności od potrzeb. Może być ustawiony w pozycji  "średniej?) ale to nas nie zadowoli w różnych sytuacjach (rodzaje drewna ,usłojenie , upierdliwość jego obróbki itp.) dlatego musimy go regulować .
Jak?
Wiedza  przychodzi  z ilością wyprodukowanych  kilometrów wiórów .

Offline Lutek

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 76
    • Zobacz profil
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 15, 2018, 08:21:37 am »
Kolego, źle naostrzony odchylak spowoduje, że im mocniej go dokręcisz tym efekt łapania wiórów będzie większy.
To faktycznie będzie łapacz wiórów a nie odchylak.
Przyłożony odchylak do noża bez przykręcania powinien stykać się z nożem tylko na samiutkim końcu.

Poza tym jeśli kupiłeś ręczny strug, to naprawdę nie ma co obrażać się na jego wykonanie. Z każdego można zrobić doskonałe narzędzie dopasowując je do swoich potrzeb. Nawet te indyjskie (nazwałbym je półproduktami) sprzedawane w spożywczym markecie za 38 zł. Trzeba jednak poświęcić temu trochę czasu wolnego i przyjąć, że umiejętność ostrzenia to podstawa.
Ciekawostka. Stal damasceńska to stal do wykonania której jako surowiec stosowano stal wyprodukowaną w Indiach.