Marzec 29, 2024, 05:53:23 am

Autor Wątek: Bosch GTS 10 XC  (Przeczytany 87786 razy)

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Bosch GTS 10 XC
« dnia: Marzec 03, 2014, 22:57:52 pm »
Ostatnio zostałem szczęśliwym posiadaczem Boscha GTS 10 XC. Jest to moja pierwsza pilarka stołowa. Wcześniej miałem do czynienia jedynie z przystawką pilarki do DYMy. Dużą cześć mojej wiedzy na temat takich pilarek posiadłem tez z forum. Dzisiaj pierwszy raz wypakowałem moją maszynkę z kartonu i zacząłem się z nią zapoznawać. Zrobiłem kalibrację położenia przekładnicy, kąta pochylenia tarczy piły i sprawdziłem równoległość przykładnicy z piłą.
Pierwszych kilka wrażeń z dnia dzisiejszego:

PLUSY:
1. Jakość wykonania - wszystkie elementy są dopasowane, solidne i naprawdę sprawiają dobre wrażenie. Nigdzie nie czuć "tandety" czy jakiegoś cienkiego gnącego się plastiku.
2. Duży stół aluminiowy. Jest płaski, sztywny i powiększany zarówno na szerokość jak i na długość.
3. Szerokość stołu - w danych techniczny podawana jest max szerokość po prawej stronie jako 635mm. Tyle podaje "miarka", jednak można spokojnie odsunąć przykładnicę boczną aż do 680mm, to jest maksymalna stabilna pozycja przykładnicy :). Natomiast sam blat po rozsunięciu daje podparcie na 735mm
4. Sanki - przesuw podłużny jest możliwy na 470mm
5. Wkładka przy pile - metalowa :) wpinana wygodnie na zatrzask
6. Przykładnica równoległa - chodzi bardzo lekko, mocowanie na obu końcach stabilne jedną dzwigienką. Chociaż trzeba było kilkunastu przesunięć i cyklów zacisk-zwolnienie, aby wszystko się dotarło, ustawiło dobrze i oba końce przesuwały równolegle. Ale to normalne przy nowych elementach :). Po naprawdę krótkim czasie wszystko chodzi jak bajka. Dodatkowo możliwe jest zamontowanie dodatkowej szyny, aby możliwe było cięcie cienkiego elementu (zrobię później zdjęcie, to będzie bardziej zrozumiałe)
7. Po pracy można ładnie schować piłę pod blat, akcesoria przymocować z boku (na wszystko jest przygotowane miejsce i odpowiednie uchwyty) i maszynę odstawić na bok
8. Łatwość obsługi i kalibracji / modyfikacji ustawień. Wszystkie miejsca do regulacji są bardzo łatwo dostępne.

Minusy:
Jeśli już koniecznie miałbym się czegoś czepnąć i bardzo bym się uparł to wskazałbym jedynie początkowe nierównoległe przesuwanie przykładnicy. Ale tak jak napisałem - wystarczyło kilkanaście przesunięć i zacisków by się wszystko ułożyło i chodziło prawidłowo.

Dzisiaj piła stała na moim budowanym stole roboczym, a po tym krótkim czasie na zapoznanie trafiła na stojak od grubościówki Makity. Na pewno w krótkim czasie zbuduję sobie stolik/szafkę na której zamontuję pilarkę. I tu chyba skopiuję pomysł Amigorga jaki ma u siebie :)

W najbliższych dniach mam zamiar więcej popracować z moim Boschem przy kolejnych realizacjach to zdam więcej relacji.

mily68

  • Gość
Odp: Bosch GTS 10 XC
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2014, 23:34:49 pm »
Gratuluję zakupu i życzę kilometrów przeciętych dech! :)

Offline Paweł 46

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1994
    • Zobacz profil
Odp: Bosch GTS 10 XC
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2014, 23:37:28 pm »
To chyba najlepsza pilarka w tej klasie, z każą kolejną opinią się w tym utwierdzam :)
Wbity wkręt trzyma lepiej jak wkręcony gwóźdź :)
Nic na siłę, wszystko młotkiem.

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Bosch GTS 10 XC
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2014, 23:56:19 pm »
chyba najlepsza pilarka w tej klasie
właśnie dlatego się na nią zdecydowałem :)

A i jeszcze jedno - w sumie jest całkiem cicha:) Dzisiaj cięcia robiłem bez słuchawek i naprawdę nie było ani trochę dyskomfortu. Silnik jest przez chwilkę dosłownie ciut głośniejszy gdy się rozpędza, potem cichnie jak osiągnie prędkość "gotowości do pracy" i podczas cięcia nie zanotowałem żadnych zmian. Moc 2100W nawet nie zauważyła 18mm płyty wiórowej :). Jutro planuję ciąc sklejkę 20mm, zobaczymy czy będzie podobnie.

Offline Waldi

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 851
  • Praca człowieka uszlachetnia
    • Zobacz profil
Odp: Bosch GTS 10 XC
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 04, 2014, 03:50:23 am »
Gratulacje, wygląda super 8)
Ciekaw jestem jak wyglądałoby porównanie z Makitą 2704 ( jeśli miałbym kupowac to z sentymentu wybrałbym Makitę  :)

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Bosch GTS 10 XC
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 04, 2014, 21:40:42 pm »
Waldi, z tego jak pamiętam gdy porównywałem to funkcje mają podobne, troszkę inne wymiary stołu, ale przede wszystkim to Makita 2704 ma wyraźnie mniejszą moc 1650W i nie ma sanek.
Szukając po sieci nie znalazłem bezpośredniego porównania tych maszyn, za to tak jak w niższej klasie więcej było głosów za Makitą MLT100 niż za Boschem PTS10 to w tej klasie więcej osób opowiadało się za Boschem, a mniej za Makitą.

Natomiast myślę, że nie ma sensu dyskutować tu nad porównaniem tych dwóch maszyn bo to temat rzeka (każdy model ma swoich zwolenników) i nie raz się jeszcze pojawi. Ja bym chciał się po prostu skupić na opisaniu Boscha GTS 10 XC. Może komuś się przydadzą te informacje do podjęcia decyzji o kupnie :)

Offline Waldi

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 851
  • Praca człowieka uszlachetnia
    • Zobacz profil
Odp: Bosch GTS 10 XC
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 04, 2014, 22:48:40 pm »
Marcin  , nie chciałem zaśmiecac Ci wątku  :-[  i napisałem że wybrałbym Makitę raczej z sentymentu a nie przesłanek technicznych  :)
ponieważ z Boscha nie mam nic  natomiast Makity trochę się uzbierało. Na tym koniec  :) .
Pozdrawiam.

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Bosch GTS 10 XC
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 04, 2014, 23:19:57 pm »
Waldi - spoko, nie ma problemu 8)

A co do samej piły to kilka kolejnych wrażeń z dnia dzisiajszego i rzeczy, o których zapomniałem napisać wczoraj :)

2 (kontynuacja). Pisałem o możliwości powiększenia stołu na długość. Dzisiaj wypróbowałem to w praktyce - ciąłem 20mm sklejkę o długości 1,5m. Po przecięciu sklejka została stabilnie i w poziomie utrzymana przez podparcie. Myślę że to wystarcza na potrzeby niejednego amatora czy małego warsztatu :)
Wczoraj też obiecałem zdjęcia dodatkowej przykładnicy, którą montuje się na 3 śruby do głównej przykladnicy równoległej. Poniżej nadrabiam zaległości :)

Kolejna rzecz to możliwość mocowania do podłoża. Musze przyznać że pomyśleli i ładnie przygotowali płaskie powierzchnie wokół otworów. Także spokojnie można użyć śrub z podkładką do mocowania. Nie wiem czy ja będę to stosował, ale warto o tym wiedzieć bo już widziałem wiele różnych maszyn i urządzeń gdzie ta powierzchnia płaska nie była i powodowała wygięcie śrub mocujących.

Teraz jeszcze o bezpieczeństwie - włącznik jest "przykryty" czerwoną klapką. Trzeba ją podnieść i nacisnąć zielony przycisk, żeby uruchomić maszynkę. Jednak do wyłączenia wystarczy naciśnięcie czerwonej klapki w dowolnym miejscu - BARDZO WYGODNE i BEZPIECZNE! Na jednym z filmików reklamowych jest pokazane jak stojący operator wyłącza maszynę kolanem :)
Nawiasem mówiąc wspomniana w tym wątku Makita 2704 ma dwa osobne przyciski.

Dzisiaj był ciąg dalszy dostrajania i ustawiania wszystkiego na cacy :) i jednym z elementów było ustawienie płaskości metalowej wkładki wokół piły ze stołem. Gdy dzisiaj dokładnie obejrzałem otwór i mocowanie widać, ze oprócz tylko samej płytki i możliwości jej regulacji jest również komplet otworów gwintowanych gdyby ktoś chciał sobie zamontować inną płytkę (np. SAMa)

Teraz trochę o mobilności pilarki. Pisałem już że wszystkie akcesoria można wygodnie poupinać dookoła obudowy na czas transportu i mieć czysty stół. Zamieszczam kilka zdjęć obrazujących jak to wygląda. Dodatkowo pilarka posiada z obu stron stołu solidne uchwyty pokryte plastikiem. Zapewniają wygodny i stabilny chwyt. Wypróbowałem przenosząc ze stołu roboczego na stojak i z powrotem.

W miarę zdobywania kolejnych doswiadczeń będę się dzielił wrażeniami. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące kontretnych zagadnień Boscha GTS 10XC piszcie śmiało, postaram się odpowiedzieć :)

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Bosch GTS 10 XC
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 04, 2014, 23:20:44 pm »
i uchwyt :)

Offline Waldi

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 851
  • Praca człowieka uszlachetnia
    • Zobacz profil
Odp: Bosch GTS 10 XC
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 04, 2014, 23:30:23 pm »
Wczoraj po przeczytaniu recenzji porównywałem w necie  obie pilarki i faktycznie Bosch wydaje się korzystniejszym zakupem 8)

Offline Waldi

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 851
  • Praca człowieka uszlachetnia
    • Zobacz profil
Odp: Bosch GTS 10 XC
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 26, 2014, 08:10:24 am »

Offline MarcinW

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1011
    • Zobacz profil
    • Pasja Drewna
Odp: Bosch GTS 10 XC
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 26, 2014, 08:51:23 am »
no jeśli razem ze stołem to rzeczywiści świetna oferta :)

Qiub

  • Gość
Odp: Bosch GTS 10 XC
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 15, 2014, 12:20:38 pm »
Witam!

Jestem nowy i... od tygodnia posiadaczem gts 10 xc

Sprzet sredniego segmentu jesli moge to tak nazwac - na pewno sa lepsze.

Sprzet dobrze dopasowany, nie za ciezki by mozna go samemu przeniesc a skrecilem go z oryginalnym stolikiem bosha (tym niestety bez kolek)

Cichy - a to wielka zaleta
Predkosc ciecia chyba elektronicznie regulowana nie ma efektu mulenia jak to sie ma w marketowkach.

Dobrym pomyslem jest wozek oraz dwustronna przykladnica ktora sprawdza sie idealnie. Niestety musi sie wypracowac aby sie ulozyla.


Zauwazylem po pierwszej ekscytacji iz niestety tarcza oryginalna krzywo tnie. Chodzi o to ze jest minimalnie jakis kat wzgladem prowadnicy
Przy pomiarze tarcza prowadnica z przodu mialem 10cm i 0mm a juz z tylu tarczy jest 9cm 9mm.

Czy jest jakis sposob regulacji tego czy kolejny raz firma bosch daje plame?

Wiekszosci to pewnie nie bedzie przeszkadzac ale mnie przeszkadza i to bardzo.


Drugim problemem jest typowe strzepienie materialu. Hitachi przywieziony z Japonii nie ma tego problemu. Nie ma paskow jak na prowadnicach zaglebiarek, nie ma wogole cudow, otwor przy tarczy z kazdej strony to 1cm a mimo wszystko nie strzepi materialu a co najlepsze tarcza ma 32 zeby a laminowanego MDFa potnie tak jak zyletka papier. Niestety slaba jest bo tylko ma 900waciorow.

Zamiana tarczy na boschu z oryginalu na 60z cos dala bo nie strzepi od dolu co jest najciekawsze!

Czy ktos juz probowal regulowac tego boscha albo gdzies cos w magicznej ksiazeczce obslugi jest napisane? Bo zglupialem juz do reszty!

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
Odp: Bosch GTS 10 XC
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 15, 2014, 13:53:04 pm »
Witam :)  znudziło mi się trochę zwracanie uwagi,że pierwszy post powinien być tu
http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/
ale widzę że zarobiłeś już dwa minusy na dzień dobry  :(  to podpowiem żebyś scharakteryzował swoją osobę w w/w dziale  :)
Pozdrawiam ;)

Sylwek

  • Gość
Odp: Bosch GTS 10 XC
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 15, 2014, 14:32:05 pm »
Szkoda, że tchórze, którzy dali te minusy się nie ujawniają. O plusach każdy pisze i jest cudownie. Wchodzi nowy na forum a tu zamiast informacji od razu minus!. Aż się odechciewa-dziecinada!.