Maj 18, 2024, 17:20:41 pm

Autor Wątek: Zadaszenie na tarasie  (Przeczytany 2519 razy)

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Zadaszenie na tarasie
« dnia: Czerwiec 24, 2020, 19:08:30 pm »
Witam! Mieszkam w domu piętrowym do którego dobudowana jest kotłownia i planuję zrobić na kotłowni taras z zadaszeniem. Wymiary kotłowni 3,5m x 5m i na całej powierzchi będzie dach tylko niewiem dokładnie jak przymocować pionowe belki (będą 14cm lub 16) do dachu kotłowni. Takim uchwytem jak na zdjęciu czy czymś innym?

Offline eror1968

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Zadaszenie na tarasie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 24, 2020, 21:24:17 pm »
A jak ją wbijesz w dach? Z czego on jest?
Najpewniej lepszym rozwiązaniem będzie taka stopa

Offline KonradR

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Zadaszenie na tarasie
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 24, 2020, 22:53:02 pm »
Są takie uchwyty, tego typu jak podałeś, tylko z płaską stopą i otworami na kotwy.

O takie: https://www.sukces-zamocowania.pl/sklep/produkt-21-Podstawa_slupka_stala_ze_stopka__100_mm-3973-345.html

Takimi mam zamocowane zadaszenie ganku, do stropu - można powiedzieć, że prawie to samo, co u Ciebie. Wiatr mi tego jeszcze nie zerwał, mieszkam w górach ;) Takie zamknięte, jak zaproponował kolega wyżej, wydają mi się troszkę niepraktyczne, jeżeli chodzi o zbieranie się w nich wody - no chyba, że z otworami odpływowymi, których nie zapchają liście, mech itp, ale te konkretnie chyba tego nie mają.

Mała rada - pod same stopy i w otwory na kotwy napaćkaj jakiegoś uszczelniacza.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2020, 22:54:38 pm wysłana przez KonradR »

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Zadaszenie na tarasie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 25, 2020, 12:48:50 pm »
A jak ją wbijesz w dach? Z czego on jest?
Najpewniej lepszym rozwiązaniem będzie taka stopa

Dach betonowy, myślałem żeby wywiercić otwory i wbić uchwyt z klejem ale rozwiązanie ze stopą wydaję się lepsze

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Zadaszenie na tarasie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 25, 2020, 12:56:39 pm »
Są takie uchwyty, tego typu jak podałeś, tylko z płaską stopą i otworami na kotwy

Niby masz rację że są lepsze od tej stopy co zaproponował kolega i nie zbiera się tam woda ale tak jakoś mniej mi się podobają.. Wolałbym żeby bele były bliżej podłogi.. ale dzięki odpowiedź, każda rada się liczy :)

Offline eror1968

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Zadaszenie na tarasie
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 25, 2020, 14:26:38 pm »
Od siebie mogę tylko dodać, że moja wiata przy domu od 10 lat jest oparta na takich jak pokazałem stopach i pomimo braku szczególnego zabezpieczenia, nie widać, żeby cokolwiek złego się działo.

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Zadaszenie na tarasie
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 25, 2020, 19:43:14 pm »
Dzisiaj byłem oglądać deski tarasowe kompozytowe i znalazłem nawet nie aż tak drogie bo ok 120zł/m2 ale do tego trzeba doliczyć łączniki plastikowe (20zł/m2) i legary (25zł/szt kompozytowe).. i teraz mam pytanie czy stosować właśnie te legary kompozytowe (wyjdzie pewnie z 1000zł) czy iść po taniości i dać drewniane (drewniane miałbym za darmo bo pełono u mnie różnych beleczek) tylko ciekawi mnie ile takie drewno wytrzyma.. niby taras będzie zadaszony 18m2 ale deszcz zacina, także woda będzie dostawała się na krawędzie tarasu i dodatkowo dochodzi 9m2 bez dachu.. Nigdy nie kładłem desek tarasowych także proszę o wskazówki.. :)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7563
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Zadaszenie na tarasie
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 26, 2020, 02:10:20 am »
Różne beleczki to się mogą nie sprawdzić.  To powinien być zaimpregnowany ciśnieniowo materiał.

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Zadaszenie na tarasie
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 26, 2020, 09:01:08 am »
Tak też myślałem.. ale wykonałem trochę obliczeń i jak kupię tylko deski w jednym sklepie a resztę w drugim to zaoszczędze 890zł, także chyba nie będę kombinował z "beleczkami".
I teraz tak: dach mam pokryty papą, czy bezpośrednio na to kłaść te legary i normalnie je kołkować? Czy muszę wykonać konstrukcje pod legary? Dodam że dach ma minimalny spad także trzeba będzie trochę  wypoziomować

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Zadaszenie na tarasie
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 26, 2020, 19:28:42 pm »
Zdecydowałem że będę robił konstrukcje z drewnianych legarów impregnowanych ciśnieniowo (sosnowe, gęstość między 500-800  będą ok?), czy takowe legary trzeba dodatkowo zaimpregnować np. drewnochronem czy kłaść od razu bez impregnacji?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7563
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Zadaszenie na tarasie
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 27, 2020, 06:50:43 am »
Nie musisz dodatkowo impregnować o ile jest impregnowane ciśnieniowo. Sprawdź to bo sprzedawcy czasem kombinują i malowane sprzedają jako impregnowane ciśnieniowo.
Weź piłkę i przetnij drewno. W przekroju powinno być widać że impregnat wszedł w drewno na pewną głebokość. 5 do 10mm.

Jak materiał jest dobry to jedynie musisz impregnować  cięte powierzchnie.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7563
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Zadaszenie na tarasie
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 27, 2020, 06:56:00 am »
Odnośnie montażu do dachu.
Masz papę. Czy jest bita na gwoździe czy klejona na gorąco?

Legary muszą być ukierunkowane wzdłóż spadku dachu aby woda swobodnie modła spływać.

Druga sprawa to pamiętaj że kręcąc cokolwiek do dach to przebijasz izolację i musisz te miejsca dodatkowo zabezpieczyć. I nie silikonami.

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Zadaszenie na tarasie
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 27, 2020, 08:45:00 am »
Papa klejona na gorąco, w tygodniu kładłem dodatkową warstwę dla bezpieczeństwa.. Wiem, myślałem o tym że trzeba będzie uszczelnić otwory na kołki tylko niewiem czym konkretnie?

Offline eror1968

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Zadaszenie na tarasie
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 27, 2020, 11:27:17 am »
Wyszukaj uszczelniacz dekarski. W takim kartuszu jak silikony. To jest trochę jak silikon przy nakładaniu ale cholernie się klei do wszystkiego
i jest wiecznie elastyczny.

Offline Tobek

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 34
    • Zobacz profil
Odp: Zadaszenie na tarasie
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 27, 2020, 19:15:48 pm »
OK, dzięki za pomoc :)