Kwiecień 18, 2024, 15:04:46 pm

Autor Wątek: Strug z allegro  (Przeczytany 7201 razy)

Offline Przemek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
Strug z allegro
« dnia: Maj 28, 2013, 08:48:12 am »
Dzień dobry,
Chcę kupić sobie jakieś strugi na początek pracy w drewnie przeglądam oferty używek na allegro i obecnie są takie 2 sztuki które biorę pod uwagę:
http://allegro.pl/strug-plaszczyznowy-i3257659218.html
http://allegro.pl/antyczny-hebel-firmy-howal-strug-reczny-i3266458920.html
Co o nich myślicie czy warto kupić?
Pozdrowienia
Przemek

Offline Armagedon

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 576
  • Malym wiorkiem, malym wiorkiem
    • Zobacz profil
Odp: Strug z allegro
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 28, 2013, 09:59:00 am »
pierwszy to klasyczny ksztalt Stanleywego nr 4. problem w tym ze nie wiesz w jakim stanie jest stopa i krawedzie szpary nozowej. Mankamentem tych strugow czesto zreszta powtazanym przez firmy wypuszczajace tanie wersje jest grubosc ostrza (za mala) i technologia wykonania lamacza wiorow ktory jest wyprofilowany jako sprezyna. Problem tkwi w tym ze ze wzgledu na cienkie materialy dochodzi do odksztalcen metalu i przez to mniej wygodnie sie nimi pracuje. Druga sprawa to katy proste - stopa powinna tworzyc kat prasty z bocznymi sciankami i dzieki temu mozna go uzyc na shooting board.
Co do drewniaka: zeczywiscie dyglada calkiem przyzwoicie i jesli cos z nim jest nie tak to bardzo latwo go przywrocic do stanu uzywalnosci. W razie gdybys popelnil to daj znac a pomoge Ci je dobrze ustawic i poprawic.

Offline Przemek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
Odp: Strug z allegro
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 28, 2013, 10:46:20 am »
Armagedon: Dziękuję za odpowiedź, drewniany już zakupiłem, żeliwny poprosiłem o dodatkowe zdjęcie stopy może coś się wyjaśni. Oczywiście poproszę o ekspertyzę jak dostanę zdjęcie :) Co do pomocy w ustawieniach też chętnie się dowiem co i jak i będę wdzięczny za pomoc ;D
Pozdrowienia
Przemek

Offline gnite

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Strug z allegro
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 02, 2013, 17:26:54 pm »
Mam takiego taniego żeliwniaka z allegro i jest tak jak napisał armageddon. Chrzanić stopę bo ją można zawsze zeszlifować na płasko, ale właśnie za cienki nóż - efektem jest to, że ustawiasz niby cienki zbiór i w miękkim drewnie może i idzie ładnie, ale pójdziesz w twardsze to co chwilę będzie się chciał odginać i "wgryzać" głębiej niż wystaje co jest bardzo męczące. Zamiast przyjemnej pracy jest walka z narzędziem i frustracja.

Offline Przemek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
Odp: Strug z allegro
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 03, 2013, 22:52:22 pm »
Dotarł do mnie dzisiaj ten drewniany, trochę poeksperymentowałem z deskami sosnowymi, niestety wszystkie jakie mam są raczej kiepskiej jakości - sęki i z wyrzynania stycznego. Nie mam jak go super dobrze naostrzyć i przypuszczam, że to główny powód, że czasem wyrywa włókna lub wbija się zbyt głęboko i zacina. Może to jednak tylko mój brak wprawy i doświadczenia z pracą strugami  ::)
Pozdrowienia
Przemek

mily68

  • Gość
Odp: Strug z allegro
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 04, 2013, 10:36:57 am »
Masz co masz na razie i to już jest i tak więcej niż nic. Poluj na Alle... na starego Stanleya albo Recorda - ostrza nie są takie cienkie jak w no-name'ach i wykonane z lepszej stali, pozostałe elementy regulacyjne działają z reguły jak należy (tzn. naprawdę można nimi wyregulować narzędzie wg potrzeb). Stopę jak pisałeś można "wypłaszczyć" i zrobić na "lustro".  Jak popracujesz takim to badziewia nieznanego pochodzenia nie będziesz chciał wziąć do ręki - szkoda czasu na zmaganie się z narzędziem.

Offline Przemek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
Odp: Strug z allegro
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 04, 2013, 12:22:21 pm »
No właśnie licytuje stanleya http://allegro.pl/hebel-strug-reczny-ponadczasowy-stanley-bcm-i3298739913.html
Ten drewniany jest produkcji DDR :D, co do regulacji jest na moje oko amatora nie najgorsza, tylko pręt do regulacji głębokości noża trzeba dobrze spasować ze śrubą regulacyjną bo jest tylko wgłębiony a śruba opiera się o to wgłębienie stożkiem.
Pozdrowienia
Przemek

mily68

  • Gość
Odp: Strug z allegro
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 04, 2013, 18:30:26 pm »
Trochę zaniedbany ale to może i dobrze bo kwota do zapłaty za niego powinna wyjść niska... Odrdzewisz, wyszlifujesz, wygładzisz i będziesz miał narzędzie na lata a przy okazji nauczysz się budowy i konserwacji struga. Uprzedzam, że strasznie upierdliwe jest szlifowanie stopy - trwa to nieraz i parę godzin (chyba że ktoś ma parę w łapach...) ale za to jak lekko później śmiga po drewnie...

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Strug z allegro
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 04, 2013, 19:49:37 pm »
Planowanie stopy, może udało by się zrobić na szlifierce magnesowej z automatem. Tylko zabawa była by w ustawianie prosto struga ;) ale później... na kawę czy obiad można iść ;)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline Przemek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 283
    • Zobacz profil
Odp: Strug z allegro
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 04, 2013, 21:30:36 pm »
A możesz podpowiedzieć, jak zrobić takie szlifowanie domowym sposobem nie wydając majątku?? Dzięki za wszelkie sugestie!!
Pozdrowienia
Przemek

mily68

  • Gość
Odp: Strug z allegro
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 04, 2013, 22:01:40 pm »
Ja opierałem się na radach Armagedona i innych fachmanów z Manty a także na filmach w necie a mianowicie:
najpierw rozebrałem strug i wszystko wyczyściłem z rdzy i brudu następnie wziąłem
papier wodny - ja używałem 60, 80, 120, 240, 500 coś tam, 1200 i bodajże 2400 albo podobnej gradacji,
papier na szybę (oczywiście zmoczony), w strugu ZŁOŻONYM jak do pracy cofnąłem ostrze żeby nie wystawało z "ust stopy" pogryzmoliłem spód markerem i cierpliwie wykonując ruchy jak przy heblowaniu szlifowałem, szlifowałem, szlifowałem. Jak po 60'ce zniknął marker uznałem że stopa jest już płaska i zacząłem ją polerować na lustro na coraz drobniejszych papierach. Po ostatnim mogłem się przeglądać. U mnie w każdym strugu kupionym jako używka trwało to parę godzin...
Po szlifie rozebrałem strug, umyłem go i nasmarowałem odpowiednikiem WD40 (gdyż taki akurat miałem). Następnie zająłem się ostrzem. Tu przydał się prowadnik do ostrzenia. W zależności od stanu ostrza dobierałem gradację pierwszego papieru i znów szlif aż do "lustra".
W tzw. międzyczasie oszlifowałem i polakierowałem drewniane uchwyty.
Teraz wszystkie strugi śmigają (jak dla mnie).
Czy to wszystko zrobiłem prawidłowo tego nie wiem, może gdzieś walnąłem "babola". Na moje potrzeby i umiejętności pracy strugiem jest "bajka".
Może guru Armagedon skrobnie parę słów na ten temat. Sam chciałbym wiedzieć na przyszłość coby nie popełniać ew. błędów.
Aha, niektórzy piszą że można użyć zamiast szyby blatu - powinien byś wystarczająco "płaski".
Koszt papierów w arkuszach - "pi razy drzwi" ok. 2 zł za arkusz wielkości A4.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2013, 22:05:00 pm wysłana przez mily68 »

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Strug z allegro
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 05, 2013, 08:41:02 am »
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

mily68

  • Gość
Odp: Strug z allegro
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 05, 2013, 09:57:57 am »
Zgadza się. Jest nawet opisane czyszczenie struga z rdzy
http://www.wkfinetools.com/tRestore/planes/planeCleaning101/planeCleaning101-1.asp
a ja te ryflowane stopy czyściłem Cifem, środkiem do czyszczenia kibli czy zlewów ("kamień i rdza") oraz szczotką  z twardym, plastikowym włosiem (niby że do rąk czy paznokci ale zaryzykowałem tylko raz mycie nią łapsk i została do odrdzewiania).

Offline Armagedon

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 576
  • Malym wiorkiem, malym wiorkiem
    • Zobacz profil
Odp: Strug z allegro
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 05, 2013, 22:04:34 pm »
mily68 zrobiles tak jak nalezy. Co do powierzchni plaskich to albo grube szklo albo kawalek marmuru. W UK mozna dostac cos co sie nazywa lapping plate - idealnie plaska sztaba metalu z rowkami do odprowadzania nadmiaru materialu slzifujacego jako ze do tego uzywa sie roznej gradacji past. Nie mam tego jeszcze w swoim arsenale ale na liscie jest ;)

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Strug z allegro
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 06, 2013, 10:50:18 am »
Ehhhh te nasze "listy"... dziwnym trafem one nie maja końca ;)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek