Kwiecień 16, 2024, 13:22:15 pm

Autor Wątek: Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft  (Przeczytany 33096 razy)

Offline lemonmint

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft
« dnia: Styczeń 05, 2014, 12:07:18 pm »
Musiałem wykonać parę połączeń kołkowych. Postanowiłem pomóc sobie takim przyrządem zakupionym w Castoramie za ok. 70 zł.
Kilka uwag o tym pomocniku przy kołkowaniu, choć pewnie większość z Was zna go.
Faktycznie jest prosty w użytkowaniu i połączenia wychodzą dobrze, ale ma kilka wad.
1. Otwory/prowadnice wiertła są na stałe, przez co otwory są centralnie (gdy wiercimy w czole deski) tylko w przypadku gdy:
deska ma 13 mm gr. dla wiertła 6 mm, deska gr. 16 mm dla wiertła 8 mm i chyba 22 mm dla wiertła 10 mm. Przy innych grubościach
łączonych desek otwory wychodzą mimośrodowo. Ale da się łączyć bez problemu.
2. Największą wadą jest to, że aby w miarę sprawnie pracować, trzeba kupić dwa takie przyrządy. Przestawienie do każdego otworu
tej części z prowadnicami wiertła jest czasochłonne i stwarza niebezpieczeństwo wzajemnego przesunięcia łączonych desek.
3. Jest jedno wiertło z ogranicznikiem. Więc znowu przydałyby się 2, jedno ustawione do wiercenia w czole deski a drugie w boku.
Przestawianie ogranicznika przy każdym otworze to nieporozumienie (najlepiej mieć dwie wiertarki/wkrętarki z dwoma różnie ustawionymi ogranicznikami na wiertłach).
4. Reasumując, jeśli kupimy dwa takie urządzenia to możemy szybko i w miarę precyzyjne wykonać połączenia na kołki.

mily68

  • Gość
Odp: Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2014, 12:26:54 pm »
Mam prostszą, plastikową wersję tego przyrządu. W moim otwory (6, 8 lub 10 mm) wychodzą zawsze centralnie. Wiertła na daną średnicę faktycznie trzeba mieć dwa żeby nie przestawiać ograniczników. Ja używam jednego z kłami na końcu do wiercenia "na płask" i drugiego z końcówką "stożkową" do wiercenia w czole deski. Mnie się sprawdza. Inną metodą jest zaznaczenie sobie najpierw wszystkich miejsc pod wiercenia i zrobienie najpierw otworów pod jedną głębokość a następnie przestawienie ogranicznika i wykonanie pozostałych otworów. Oczywiście dwa wiertła i dwie wiertarki (bądź wymienne głowiczki jak w Festool'u ułatwiają sprawę)... Minusem mojego jest to, że w miękkim drewnie bolce dzięki którym "łapiemy" środek odciskają wgłębienia w materiale więc trzeba "z czuciem" ew. na odpadzie metodą kilku prób ustawić ogranicznik odległości (wtedy nie ma żadnych problemów) :)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2014, 13:58:59 pm »
Mam taki sam przyrząd jak Miłosz. Dodatkowo wykorzystuję go jako znacznik środka krawędzi deski (wkładam zaostrzony ołówek w otwór).

Offline Waldi

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 851
  • Praca człowieka uszlachetnia
    • Zobacz profil
Odp: Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 05, 2014, 14:29:56 pm »
Witam!
Mam taki jak lemonmint i też zastanawiam się nad kupnem drugiego

Sylwek

  • Gość
Odp: Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2014, 12:37:10 pm »
Witam,

a miał ktoś z Was może do czynienia z przyrządem Wolfcraft z zestawu 4645000? Z tego co widać na zdjęciach, jest on podobny do tego, który posiada Miły68 (nr 4640000), z tą różnicą, że ten jest w zestawie (wiertła, ogrniczniku, kołki, klej etc.). Pytam, ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć porównania tych dwóch przyrządów, a fajnie by było kupić zestaw żeby osobno nie dokupować tych dodatków.

http://swiatnarzedzi.pl/pl/p/Zestaw-do-polaczen-stolarskich-Wolfcraft-4645000/3067

pozdrawiam
Sylwek

mily68

  • Gość
Odp: Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2014, 12:50:41 pm »
Sylwek - ten z Twojego linku jest taki sam jak mój i Ryszarda + dodatki. Zastanawiałeś się na jak długo wystarczy Ci tego kleju i kołków?
Klej kupujesz osobno w butli  większej lub mniejszej w zależności ile go będziesz zużywał; kołki w prętach (po 1 m) i tniesz sam na żądaną długość. Wiertła - ja mam po dwa z każdego rozmiaru, na każdym mam ustawiony ogranicznik na inną głębokość. Używam dwóch wkrętarek wtedy nie muszę przezbrajać maszyny. Jedno wiertło z ogranicznikiem do wiercenia  na np. 12 mm głębokości a drugie na np. 22 mm. Wiertła też czasem stosuję różne - raz z pilotem a raz bez (jak do metalu). U mnie to się bardzo dobrze sprawdza :)
Dodam jeszcze że zazwyczaj wiertła fi 6, 8 i 10 każdy ma po kilka sztuk (to bardzo popularne rozmiary i z czasem się ich trochę uzbiera). Ograniczniki też są proste do zrobienia samemu (przycięte z długości tulejki np. z jakichś zawiasów z nagwintowanym otworem na śrubę blokującą).
Z drugiej strony cena za ten Twój zestaw nie jest wysoka a przyrząd na pewno się sprawdzi i zagości w warsztacie na stałe więc jak Ci się nie chce kombinować to kupuj. Ja za swój dałem coś ok. chyba 50 zł.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2014, 12:59:35 pm wysłana przez mily68 »

Sylwek

  • Gość
Odp: Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 15, 2014, 14:05:10 pm »
To nie jest kwestia kleju czy kołków. Pytam, bo podoba mi się ten zestaw i zastanawiam się nad jego zakupem- mam wszystko w jednym. Bardziej mi zależało na odpowiedzi czy ktoś z Was ma porównanie obu tych przyrządów- czy czymś się różnią, czy ten z zestawu jest słabszy/lepszy itd.

pozdrawiam

Offline MetQ

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 216
  • Wiara czyni cuda
    • Zobacz profil
Odp: Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 15, 2014, 14:29:13 pm »
To chyba to samo tylko w tym zestawie masz kołki i cały osprzęt.
Ad meliora tempora

Sylwek

  • Gość
Odp: Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 15, 2014, 14:42:13 pm »
Dzięki za pomoc. Widziałem, że są podobne, ale byłem ciekaw opinii czy oby jakość i funkcjonalność ta sama. Faktycznie ten zestaw (4645000) jest niewiele droższy niż sam przyrząd (4640000), więc wybór padnie na niego.

Jeszcze raz dzięki.

Pozdrawiam
Sylwek

Offline MetQ

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 216
  • Wiara czyni cuda
    • Zobacz profil
Odp: Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 15, 2014, 14:56:39 pm »
Funkcjonalność to nie wiem bo nie posiadam.
Niech ktoś kto posiada się wypowie ale nie wiem czym mogło by się to różnić, działa raczej na tej samej zasadzie.
Ad meliora tempora

Offline pasterz

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 64
    • Zobacz profil
Odp: Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 09, 2017, 22:19:14 pm »
Witam serdecznie,
Temat odkopany, mam nadzieję, że jest tu jeszcze ktoś, kto będzie mógł mi pomóc z tym narzędziem.
A mianowicie jak wywiercić otwory w 18 mm płycie bez przesunięcia?
Pozdrawiam,
Szymon

Offline krzyś48

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4576
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2017, 22:50:05 pm wysłana przez krzyś48 »

Offline pasterz

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 64
    • Zobacz profil
Odp: Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 09, 2017, 23:47:13 pm »
Na całe nieszczęście z tych filmów nic nie wynika. Są to filmy instruktażowe, w których nie ma nic na temat przesunięcia, które pojawia sie przy płytach które są bodajże inne niż 13, 16 i 22 mm. W moim przypadku chodzi o płytę 18 mm.
Kolega lemonmint w pierwszym poście w tym wątku stwierdził, że da się obejść ten problem, a ja naprawdę muszę wiedzieć jak, bo bez rozwiązania tego problemu mój cały projekt utknie w martwym punkcie, a czym mogę jak najbardziej wspomnieć podczas gdy się przedstawię na forum.
Pozdrawiam,
Szymon

Sent from my HTC One using Tapatalk


mily68

  • Gość
Odp: Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 09, 2017, 23:52:40 pm »

Offline pasterz

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 64
    • Zobacz profil
Odp: Prosty przyrząd do połączeń kołkowych Wolfcraft
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 10, 2017, 10:26:11 am »
Jak mus to mus Tu http://forum.domidrewno.pl/index.php?topic=8070.0 kilka słów o mnie, a wracając do tematu kolkownicy, to potrzebna mi ona do wykonania szafki / stolika do której chce schować głośnik basowy z kina domowego, a przy okazji ze względu na ustawienie stanie się stolikiem przy rogowce, problem w tym ze przy plytach 18 mm powstaje przesunięcie przy łączeniu płyt jak już wcześniej wspomniałem, które ponoć da się obejsc, tylko jak?