Maj 03, 2024, 09:35:23 am

Autor Wątek: Pilarka stołowa z wózkiem  (Przeczytany 47675 razy)

Offline RobRob

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 915
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 04, 2015, 18:58:49 pm »
sebacmielowTen wałek za 100 to bał bym się założyć do krajzegi i jeszcze miałbym ryzykować życie i pewnie ma chińskie łożyska jeszcze założone
P

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 04, 2015, 18:59:26 pm »
Rozebrana pilarka nie mogła posłużyć do zbudowania tej z pierwszego filmu
To nieporozumienie.  Ja wskazuję koledze Pacyfic_77, że pilarka, na której chce się wzorować została przez Hejsza rozebrana i że wyremontował i rozbudował pilarkę innej konstrukcji ( zresztą jak sam pisze przejściowo, gdyż myśli o jeszcze innej). Sugeruję, że może nie warto wzorować się na pilarce, która już nie istnieje. Nigdzie nie twierdzę, że rozebrana pilarka posłużyła do budowy innej.

Offline sebacmielow

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 329
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 04, 2015, 19:14:39 pm »
RobRob a ty sądzisz że silnik zrobiony jest z lepszych materiałów? Nie mniej jednak sądzę że zakup wałka czy nawet jego wytoczenie wyjdzie znacznie taniej niż zakup nowego silnika.Po za tym to był tylko przykład (niestety cytuję sam siebie)
dokupić wałek np. taki
http://allegro.pl/walek-do-krajzegi-300x22-dodatek-i5045140405.html
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2015, 19:16:51 pm wysłana przez sebacmielow »

Offline pacyfic_77

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 105
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 04, 2015, 20:26:04 pm »
Jeszcze zanim zajrzałem na forum, podyskutowałem z moim tatą co robimy z tym fantem. Fakt, że piła wystawałaby tylko 60 mm to stanowczo za mało. Wszystko idzie w kierunku konstrukcji tak jak zrobił kolega sebacmielow. Mam kolegę który wytoczy mi taki wałek. Mam pytanie jakie oprawy łożysk są godne polecenia i jaką średnice walka polecacie ?
sebacmielowTen wałek za 100 to bał bym się założyć do krajzegi i jeszcze miałbym ryzykować życie i pewnie ma chińskie łożyska jeszcze założone P
Trochę mnie to przeraża. Jakie zastosować łożyska, może : http://allegro.pl/ucp-205-lozysko-samonastawne-w-oprawie-promocja-i4946266814.html czy tez może http://allegro.pl/ucp206-lozysko-samonastawne-w-oprawie-ucp-206-i4968624323.html. Zakładam że jako napęd zastosuję silnik który już posiadam a piłę którą będę używać będzie mieć średnicę max 300 mm :) Poniżej mały szkic z dwoma oprawami, którą wybrać  ???
Pozdrawiam Piotrek :)
-----------------------------------------------------
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić".... Mark Twain

Offline fireffox

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 04, 2015, 20:31:51 pm »
To nieporozumienie.  Ja wskazuję koledze Pacyfic_77, że pilarka, na której chce się wzorować została przez Hejsza rozebrana i że wyremontował i rozbudował pilarkę innej konstrukcji ( zresztą jak sam pisze przejściowo, gdyż myśli o jeszcze innej). Sugeruję, że może nie warto wzorować się na pilarce, która już nie istnieje. Nigdzie nie twierdzę, że rozebrana pilarka posłużyła do budowy innej.

Faktycznie, przepraszam. Źle zrozumiałem w pierwszej chwili.


Jakie zastosować łożyska, może : http://allegro.pl/ucp-205-lozysko-samonastawne-w-oprawie-promocja-i4946266814.html czy tez może http://allegro.pl/ucp206-lozysko-samonastawne-w-oprawie-ucp-206-i4968624323.html.

Na Allegro są kompletne, żeliwne obudowy. Coś takiego: http://allegro.pl/wal-walek-walki-pily-pila-wrzeciono-krazjegi-i5051451438.html Wyglądają solidnie.

Offline pacyfic_77

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 105
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 04, 2015, 20:54:42 pm »
To co proponujesz to dla piły max średnicy 150 mm. U tego samego sprzedawcy znalazłem coś takiego http://allegro.pl/wal-walek-pily-pila-wrzeciono-krajzegi-l-300-i5051451419.html Chyba jednak dam wałek do zrobienia (cena). Ponawiam pytanie którą obudowę wybrać ???
Pozdrawiam Piotrek :)
-----------------------------------------------------
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić".... Mark Twain

Offline fireffox

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 04, 2015, 21:40:01 pm »
Ja wrzuciłem dla przykładu. Często można trafić jakieś używane obudowy żeliwne w granicach 150 zł.
Na pewno masz już w głowie wózek do pilarki  :) możesz zdradzić szczegóły? Będzie tak, jak na Twoich rysunkach, czyli wózek na rolkach równoległych?
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2015, 21:41:38 pm wysłana przez fireffox »

Offline pacyfic_77

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 105
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 04, 2015, 23:46:37 pm »
W mojej głowie wymyśliłem sobie takie oto rozwiązanie. Wózek na łożyskach liniowych podparty w czterech miejscach na wałkach średnicy fi 25 mm. Przy tym rozwiązaniu ruch wózka to 720 mm nie wiem czy to dużo czy mało ale mi na pewno wystarcza ;) Konstrukcja mieszana jeśli chodzi o materiał: stal plus drewno :)
Pozdrawiam Piotrek :)
-----------------------------------------------------
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić".... Mark Twain

Offline pacyfic_77

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 105
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 05, 2015, 22:26:07 pm »
Dzisiaj w przerwie między zajęciami odwiedziłem sklep żelazny  ;) Widzę, że maszyna raczej będzie powstawać dosłownie krok po kroku. Materiał na wałek wraz z oprawami zakupiony, od mojego taty dostałem tarcze dociskowe piły - do lekkiego dopasowania. Nakrętkę mam M24 ale zmienię na M22x1,5. Wałek średnicy fi 30 mm, oprawy z otworami pod wałek fi 25 mm ??? Teraz przyszedł czas na mały rysunek wałka ale stawiałem dziś nowe akwa 126 litrów po tym jak mi się 112 rozszczelniła  :'( i czasu jakby mniej.
Pozdrawiam Piotrek :)
-----------------------------------------------------
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić".... Mark Twain

Offline RobRob

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 915
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 05, 2015, 23:14:38 pm »
pacyfic_77 zastanawiam się ci ty będziesz ciął z tym wózkiem oprócz ramek do ula.
Czy on jest ci wogule potrzebny,czy nie wystarczył by ci po prostu sled

Offline pacyfic_77

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 105
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 05, 2015, 23:48:35 pm »
Jak widać na moich rysunkach wózek jest jakby oddzielną częścią piły, być może te sanki wystarczą ??? Nic na siłę, ale zawsze chciałem mieć coś takiego ;) Poniżej pierwsze przymiarki silnika i wałka. Zaproponowałem dwa sledy z jednej i drugiej strony tarczy wstępne rozmieszczenie i wymiary, czy są do przyjęcia ???
Pozdrawiam Piotrek :)
-----------------------------------------------------
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić".... Mark Twain

Offline pacyfic_77

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 105
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 06, 2015, 00:18:17 am »
Przedstawiam mały projekcik wałka do mojej piły. Dobrze to narysowałem ???
Pozdrawiam Piotrek :)
-----------------------------------------------------
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić".... Mark Twain

Offline fireffox

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 06, 2015, 09:34:03 am »
Pytanie poza programem. W czym robisz swoje rysunki?
Projekt nabiera kształtu. Ja cały czas głowię się nad pochylaniem piły. Jak to zrobić, żeby tarcza przy pochylaniu odchylała się jak najmniej, albo wcale...

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 06, 2015, 09:56:21 am »
żeby tarcza przy pochylaniu odchylała się jak najmniej, albo wcale
Jak to rozumieć?

Offline woodek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Imię: Łukasz
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka stołowa z wózkiem
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 06, 2015, 10:08:30 am »
Fajny temat. też chciałbym kiedyś móc zrealizować taki projekt ;-)

Ja bym zrobił mniejszy blat po lewej stronie tarczy, myślę że 10cm by wystarczyło. A właśnie ruchomy wózek bym tam umieścił.