Maj 20, 2024, 14:31:47 pm

Autor Wątek: Pantograph  (Przeczytany 2301 razy)

Offline Dreluks

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 332
    • Zobacz profil
Pantograph
« dnia: Grudzień 30, 2013, 21:06:24 pm »
Witam,

Chciałbym się Wam pochwalić nową maszynką jaka zagościła u Nas w warsztacie. Jest to tzw. PANTOGRAPH. Bardzo długi czas przeglądałem strony internetowe począwszy od znanej wielu forumowiczom strony woodgears.ca. Dużo rysowałem, kombinowałem, radziłem się wielu fachowców. I w niespełna tydzień czasu powstała maszynka przez zaprzyjaźnionego stolarza, który w tych tematach jest majstersztykiem ;) Konstrukcja dla wielu może wydawać się banalna ale przyglądając się tak na spokojnie jest troszkę zabawy.

Po kolei:

Blat roboczy jaki chciałem uzyskać ma wymiary następujące: szerokość 1,20cm, długość 1,50cm, wysokość jaką można uzyskać maksymalnie to 0,25cm. Cały mechanizm czyli oś x,y i z jest poruszana na łożyskach, które przed każdą pracą smaruję tawotem. Z prawej strony jak widać jest wodzik regulowany góra dół i jest on wymienny. Natomiast z lewej strony jednostką tnącą lub frezującą jest frezarka ręczna Bosch + frez CMT do napisów. Na blacie roboczym dorobiłem na szybkiego zaciski szybko mocujące, które o dziwo zdają egzamin :P :P
---------------------------------------

pozdrawiam,
Łukasz - Dreluks

Offline tomysz1

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 88
    • Zobacz profil
Odp: Pantograph
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 30, 2013, 21:16:19 pm »
Fajna maszynka o solidnej konstrukcji. Zastanawia mnie tylko czy masz tam zamontowaną jakąś przeciwwagę po przeciwnej stronie co wodzik i wrzeciono? Coś tam chyba wystaje ale nie ma akurat takiego zdjęcia?
Pozdrawiam
Tomek

Offline Dreluks

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 332
    • Zobacz profil
Odp: Pantograph
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 30, 2013, 22:14:31 pm »
Witam,

Tak jak najbardziej jest przeciw waga regulowana  ;)
---------------------------------------

pozdrawiam,
Łukasz - Dreluks

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Pantograph
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 30, 2013, 22:37:10 pm »
drugi, czy też trzeci amigorg nam tu rośnie :) bardzo fajna maszyna!
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Pantograph
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 01, 2014, 09:45:52 am »
Bardzo zgrabne i solidne urządzenie, tylko że to nie jest typowy pantograph a kopiarka 1:1. Pantograph, to połączone ze sobą przegubowo ramiona oparte na równoległoboku mogące służyć do kopiowania kształtów w skali ( w zależności od geometrii rozmieszczenia w stosunku do siebie wodzika i elementu wykonawczego). To masz ramiona sztywne na wspólnej osi przenoszące ruchy wodzika w osiach x,y,z na ruch frezarki.

Offline Dreluks

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 332
    • Zobacz profil
Odp: Pantograph
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2014, 16:16:25 pm »
Witam,

Amigorg masz rację z Pantographem. Źle to ująłem ;) ;)
---------------------------------------

pozdrawiam,
Łukasz - Dreluks