Wykańczanie powierzchni > Środki sztuczne - bejce

Farba do mdf-u

(1/3) > >>

vlad:
Czy moglibyście polecić jakąś bejcę/farbę do laminowanego mdf-u, ale taką, która ładnie zabarwiłaby sam surowy mdf, ale zeszłaby łatwo i bez śladu z laminatu? Chodzi mi o coś takiego jak na obrazku w załączniku - żeby zabarwić miejsca frezowane, ale żeby laminat pozostał biały. Próbowałem to robić jakąś zwykłą bejcą za parę złotych z castoramy, ale ona pozostawia ślady na laminacie, które udało mi się usunąć jedynie papierem ściernym...

Jakub:
Czy dobrze zrozumiałem, że chcesz zabarwić ciemniej te miejsca gdzie są wyfrezowane dołki w surowym MDF'ie? Jak to robiłeś, jakiej bejcy użyłeś? Pewnie rozpuszczalnikowej skoro biały laminat odbarwiła. Próbowałeś zmyć rozpuszczalnikiem? Teraz jak zrysowałeś laminat papierem to już dupa blada i tym bardziej będzie się odbarwiał. Po mojemu to zrobiłbym to ta: wziąłbym byle jaką bejcę, ale aby nie była inwazyjna i nie odbarwiała to użyłbym wodnej z akrylem (np. Dukra). Pędzelkiem zakrapiałbym pojedynczo te otworki i natychmiast wycierałbym naddatki wilgotną szmatką. Nie ma szans aby odbarwiło. Jak byś chciał osiągnąć lepszy efekt to operację trzeba  by powtórzyć. Jedyna rzecz która może napawać niepokojem to ta woda z MDF'em. Trzeba zrobić próbę i będzie wszystko jasne. PS po co to barwić mocniej, Marylin już wygląda świetnie :D

vlad:
Tak, chciałbym zabarwić te wyfrezowane ciemniejsze miejsca. Używałem bejcy rustykalnej firmy Dragon, nie była opisana jaki to rodzaj, ale pewnie masz rację, że rozpuszczalnikowa, bo śmierdzi mocno i opisana jest jako "produkt wysoce łatwopalny". Przy myciu benzyną ekstrakcyjną robiły się zacieki z już pomalowanych otworków. Wodą nie dawało rady, jedynie papierem ściernym 1200 czyściło się dobrze i bez zarysowań, ale wydaje mi się, że z tym papierem to trochę nie tędy droga.
Przy następnym obrazku spróbuję tak jak radzisz z jakąś bejcą wodną.
A "Marylka" rzeczywiście świetnie wygląda, jednak wydaje mi się, że bardziej do niej pasują kolory czarny i biały niż sinobrązowy i biały, dlatego chciałem pokolorować  :D

Jakub:
Faktycznie pechowo z tą bejcą trafiłeś do tej czynnośi :-/ Rozpuszczalnikowa, szybko schnie ale daje wyrazistszy kolor. Zrób jak pisałem a będzie miód malina. Koniecznie wstaw zdjęcia gotowej Marylin  ;) PS nie myślałeś o czerwonym kolorze? Byłoby jak w grochy ...

tomekz:
Vlad tylko doświadczenia doprowadzą Cię do  doskonałości . Masz jeszcze bejce :
 spirytusową- szubko  schnie  ,  zmyjesz denaturatem  ;
 nitro -szybko  schnie , zmyjesz  rozp. nitro, acetonem  ;
albo
farba akrylowa i zaraz  zmyć wodą

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej