Marzec 29, 2024, 05:42:31 am

Autor Wątek: zakup szlifierki wolnoobrotowej  (Przeczytany 14116 razy)

Offline Chris300m

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
zakup szlifierki wolnoobrotowej
« dnia: Styczeń 11, 2016, 15:21:10 pm »
Planuję zakup szlifierki do ostrzenia dłut, noży strugów, noży zwykłych itp. Poczytałem sobie i pooglądałem trochę na temat Tormeka T4 i Feldera NS250. Ostatnio znalazłem taką szlifierkę - Triton TWS S10. Na forum nic nie znalazłem odnośnie tego urządzenia. W ogóle jest tylko recenzja jednego urządzenia tej firmy - frezarki górnowrzecionowej. Cena tej szlifierki oraz dodatkowych akcesoriów jest konkurencyjna w stosunku do Tormeka i Feldera. Czy ktokolwiek miał do czynienia z taką szlifierką? Czy dać sobie spokój i wybierać z pomiędzy Tormeka a Feldera?

mily68

  • Gość
Odp: zakup szlifierki wolnoobrotowej
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 11, 2016, 22:33:25 pm »
Mam Tormeka T4. Żeby cokolwiek ostrzyć trzeba dokupić przystawki. W komplecie jest tylko obciągacz kamienia i pasta do skóry. Nie ma regulacji obrotów. Przy ostrzeniu noży strugów woda z kamienia leci spod ostrza na lewo i prawo (tylko część ląduje w wanience).
Cena w Juli - chyba ok. 1200 zł.

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: zakup szlifierki wolnoobrotowej
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 11, 2016, 23:38:03 pm »
ja mam starszą wersje tormeka model 1200- ciężko dojść ładu z kamieniem żeby był równy, ale da się:) kupiłem uzywkę i były 2 przystawki i kamień w komplecie, faktycznie jak ostrzysz coś szerszego niż kamień chlapie na prawo i lewo

Offline Chris300m

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: zakup szlifierki wolnoobrotowej
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2016, 13:53:13 pm »
Wczoraj akurat skończyła się promocja na feldera. Mieli w ciekawej cenie 1482, od dziś ponad 1680 W zestawie oferują przystawkę do ostrzenia dłut, noży strugów, kamień oraz szablon do ustawiania kątów. W tej cenie wynegocjowałem tritona z 7 przystawkami i pokrowcem na ostrzałkę. Zdecydowałem się na jego zakup, zobaczymy w praniu co z niego za typ. :D

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: zakup szlifierki wolnoobrotowej
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2016, 18:41:13 pm »
daj jakąś recenzje/filmik-może zamienie tego tormeka bo mnie denerwuje

Offline Chris300m

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: zakup szlifierki wolnoobrotowej
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 13, 2016, 11:48:38 am »
Jak tylko przyjedzie to coś skrobnę.

Offline Wojbass

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: zakup szlifierki wolnoobrotowej
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 18, 2016, 10:06:09 am »
Mam pytanie w tym samym wątku do forumowiczów. Zajechałem swoją Westfalię i szukam czegoś poważniejszego na zastępstwo do ostrzenia. Rozważam poza Felderem i Tritonem jeszcze takie urządzenie: http://allegro.pl/ostrzarka-do-ostrzenia-na-mokro-jssg-10-jet-i5865369097.html.
Firma Jet, parametry wydają się podobne. Czy macie jakieś doświadczenia z tą firmą? Z góry dzięki za odzew.

Offline Chris300m

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: zakup szlifierki wolnoobrotowej
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2016, 16:19:13 pm »
Wczoraj dojechała do mnie szlifierka. Od zamówienia do dostawy minęło 6 dni, tak jak obiecał sprzedawca. Już sobie wyobrażałem jaką sążnistą recenzję napiszę  ;D, ale niestety rzeczywistość zaskrzeczała.
Sama maszyna jak to szlifierka. korpus, talerz z kamieniem, talerz ze skórzaną ściernicą. Bardzo solidnie zapakowane w lakierowany kartonik. Zamiast styropianu, wytłoczona pianka, osprzęt w wytłoczeniach, akcesoria w oddzielnych kartonikach, gratisowo dołożyli mi koszulkę polo. Za wrażenia artystyczne 10/10. Po prostu super.
Naostrzyłem parę noży kuchennych, 2 stare dłuta Topex i nóż od struga z wyszczerbieniem. O ile do ostrzenia noży kuchennych nie można mieć zastrzeżeń, bo wcześniej wiele przeszły (ostrza nie były idealnie równie) po ostrzeniu były jak brzytwa i wszystko tną jak masło. Niestety ostrzenie dłut i noża struga pokazało cała prawdę o tej maszynie. Bicie osiowe i promieniowe praktycznie uniemożliwia ostrzenie. Krawędź tnąca dłut i noża struga wyszła mi na półokrągło. Pomimo kilkukrotnych prób ustawiania kamienia wciąż to samo. Kamień w szlifierce tak pracuję, że raz jedna jego krawędź jest tak ze 2 mm wyżej, a raz druga w efekcie mamy idealnie naostrzony nóż do zdzieraka. Skórzana ściernica z kolei wywija eleganckie ósemki. Prawdopodobnie jest to wina źle wyważonego wału albo jego krzywe zamontowanie albo jedno i drugie. W każdym razie spotkało mnie rozczarowanie.
Dzisiaj monitowałem u sprzedawcy i otrzymałem odpowiedź albo wymiana na nową albo zwrot pieniędzy. Wymiana mnie nie interesuje. Kupie teraz albo feldera albo tormeka. Swoją drogą jestem ciekawy po ilu wymianach trafiła by się szlifierka bez wad.
Arek15 triton też chlapie, więc chyba te szlifierki tak mają. Wymyśliłem sobie żeby kupić taką dużą kuwetę i w nią wstawić szlifierkę, wtedy może sobie chlapać.
Podsumowując - za wrażenia artystyczne 10, ale do ostrzenia to się nie nadaje.
Wojbass - jeżeli triton w podobnych pieniądzach okazał się do bani to podejrzewałam, że Jet nie będzie się jakościowo od niego różnił
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2016, 16:24:56 pm wysłana przez Chris300m »

Offline sajo

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 911
    • Zobacz profil
Odp: zakup szlifierki wolnoobrotowej
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 21, 2016, 16:50:33 pm »
tył naprzód stoi, hehe

akwa-stolarz

  • Gość
Odp: zakup szlifierki wolnoobrotowej
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 21, 2016, 17:04:44 pm »
Trochę szkoda oddawać całkiem nowe polo :-P

wysłane przy użyciu tapatalk


Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: zakup szlifierki wolnoobrotowej
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 21, 2016, 17:14:42 pm »
wszystko trzeba wypraktykować, mi zeszło zanim ogarnąłem tego tormeka- jedno wiem , im wolniej poruszam się w poprzek kamienia tym lepiej- kamień miałem wyprofilowany i jak szybko poruszałem dłutem na boki to ostrze wychodxziło po skosie ze 3 mm, jak wolno ostrze proste- cuda na kiju- a kamień prosty i równoległy do prowadnicy- jak jeszcze nie oddałeś to wypróbuj:)
na tym filmiku kamień ma też bicie góra dół i gość jakoś ostrzy- nie łam - możesz kupić tormeka i może być tak samo- każdą maszynę trzeba wyczuć i ustawić

Offline Wojbass

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: zakup szlifierki wolnoobrotowej
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 22, 2016, 20:48:53 pm »
Trochę mnie podłamałeś Chris, ale radziłbym Ci wstrzymać się z oddawaniem sprzętu i popracować spokojnie nad techniką ostrzenia. Moje prawie 2 letnie doświadczenia z lichą Westfalią pokazały, że można nawet z ręki naostrzyć siekierę, bądź nóż. Przy ostrzeniu noży do strugów, należy tak jak kolega powyżej zauważył, bardzo powoli przesuwać ostrze w poprzek kamienia. W dużej mierze sukces zależy od doświadczenia, przysłowiowego obczajenia maszyny no i cierpliwości. Pozdrawiam i czekam na Twoje kolejne relacje.

Offline Chris300m

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: zakup szlifierki wolnoobrotowej
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 25, 2016, 13:03:36 pm »
Postanowiłem, że przez weekend popracuję nad szlifierką, więc na razie nie będę oddawał sprzętu. Pomyślałem, że może się okazać że szlifierka jest dobra ale operator do dupy. W ślad za waszymi radami pooglądałem sobie na youtubie filmy o tych maszynach. Nie tylko o tritonie (bo jest aż jeden) ale głównie o tormekach, tego jest najwięcej. Najbardziej dał mi do myślenia ten -
. Co prawda mój kamień nie był tak zniszczony ;D, ale ruch kamienia w górę i w dół jak najbardziej przypominał ten u mnie. Zdjąłem kamień i ściernicę, i poziomicą sprawdziłem poziomość wału. Oczywiście wcześniej sprawdziłem czy stół mam poziomo, czy sama szlifierka jest poziomo na stole. Wszystko było poziomo i stół i szlifierka i wał. Zdjąłem obudowę i w środku też do niczego się nie można przyczepić. Po obejrzeniu powyższego filmiku, postanowiłem pomierzyć kamień. I tu był pies pogrzebany. Generalnie średnica kamienia 246 mm, ale w jednym miejscu na odcinku może 3 cm średnica z jednej strony 249 a z drugiej 250. I stąd brało się odczucie ruchu kamienia w górę i w dół. Nawet nie odczucie, bo ostrząc nóż od struga co jakiś czas czułem podnoszenie a potem opadanie noża. No to do roboty zaprzągłem przyrząd do renowacji kamienia. Trochę z tym zabawy, szczególnie gdy się to robi pierwszy raz, ale jakoś poszło. Zmierzyłem średnicę i wszędzie równiutko 244 mm. Po założeniu kamienia wszystko obraca się równo. Ostrzenie noży strugów okazało się perfekcyjne. Noże są ostre, a po wypolerowaniu świecą się jak psu...
Natomiast tarcza ze ściernicą skórzaną jak robiła ósemki tak dalej robi, ale nie przeszkadza to w polerowaniu ostrzy. Na filmiku Jarka o jego maszynie NS250 też widzę, że ta tarcza tak lata. Nawiasem mówiąc ten felder (w zasadzie to nie jest felder tylko Nr 1®NS 250 Maschinen Markt) jest łudząco podobny to mojego tritona, nawet dodatkowy osprzęt jest identyczny. Odkręciłem tą ściernicę i okazało się, że jest to zwykłe koło z tworzywa ABS z nałożonym na wierzchu pasem skóry. W środku koła jest otwór służący do założenia na wał, z zewnątrz dokręcany jest metalowy kołpak a całość mocowana jest pokrętłem z metalowym gwintem wewnętrznym. Otwór w plastiku jest nierówny i dlatego cała tarcza robi ósemki. Z pewnością dużo lepiej byłoby, gdyby w tym otworze była metalowa tulejka wówczas nie byłoby takiego luzu na tym kole. A tak otwór w plastiku będzie się coraz bardziej wyrabiał.
Koniec końców uporałem się z problemem. Nie sądziłem, że przyczyną może być nierówny kamień. Nie znam technologii wyrobu kamieni szlifierskich, ale chyba są one robione w jakichś formach, a te z kolei nie są zbyt dokładne - wystarczy mały naddatek rzędu 2-3 mm i pojawia się problem.
W każdym razie można wreszcie pracować. Ostrzy ładnie na całej powierzchni. Ostrzenie narzędzia z ukształtowanym już kątem trwa krótko. Sprawdziłem przy okazji sugestie Arka i Wojbassa dokładniejsze ostrzenie jest przy bardzo wolnym przesuwaniu ostrza w poprzek kamienia. Natomiast ostrzenie z nadaniem nowego kąta, mimo że kamień szlifierski ma granulację 220, trwa dość długo. Z pewnością byłoby szybciej gdyby maszyna miała regulację obrotów. Szlifierka jest bardzo cicha. Myślę, że się zaprzyjaźnimy z tritonem i popracujemy parę lat.
Jeszcze na koniec parę uwag - wykonanie szlifierki porządne, cena przystępna, szeroki wybór akcesoriów dodatkowych także w przystępnych cenach. Jak wspomniałem wyżej jest identyczna z maszyną sprzedawaną przez feldera i sądzę, że akcesoria dodatkowe też są identyczne. Zresztą będę mógł to potwierdzić bo zamówiłem sobie u feldera oprzyrządowanie do ostrzenia siekier (tego triton nie oferuje).

Parę fotek z efektami ostrzenia noży strugów. Nóż do zdzieraka - fabrycznie nowy, nigdy nie był ostrzony. Miał tylko wstępnie wyprowadzony kąt.

Offline Chris300m

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: zakup szlifierki wolnoobrotowej
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 25, 2016, 13:26:06 pm »
Jeszcze jedna uwaga mi się nasunęła. Przy ostrzeniu długich narzędzi woda leci po ostrzu na prawo i lewo. Kupiłem na allegro za całych 14 zł plastikową formę do wyrobu płyty chodnikowej o wymiarach 40x40. Teraz woda może sobie chlapać i nie będzie to przeszkadzało w pracy.

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: zakup szlifierki wolnoobrotowej
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 25, 2016, 17:22:49 pm »
gratulacje - cierpliwość została wynagrodzona, rady na forum bezcenne:)