Maj 13, 2024, 21:05:58 pm

Autor Wątek: Jaka grubość sklejki aby się nie odkształałciła?  (Przeczytany 2894 razy)

Dentarg

  • Gość
Jaka grubość sklejki aby się nie odkształałciła?
« dnia: Luty 07, 2016, 22:06:27 pm »
Chcę zrobić blat z całego arkusza sklejki (1250x2500), który będzie kładziony na istniejący stół. Blat ten będzie miał pod spodem listwy (tak żeby założyć go na blat istniejącego stołu i żeby się nie przesuwał) oraz na wierzchu jakieś 15cm od każdej krawędzi listwę 50(lub60) x 20 mm, puszczoną pionowo. Dodatkowo przy krawędzi będą jeszcze jakieś listwy( i wysuwane półeczki), które raczej nie usztywnią blatu, ale obciążą go lekko na brzegach (a tam podparcia od oryginalnego blatu stolika nie będzie miał). Istniejący blat ma 195x76 cm.

Pytanie jakiej grubości sklejki trzeba użyć, aby blat się nie odkształcił pod wpływem własnego ciężaru?

Offline Pragmatyczny Przemek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1260
    • Zobacz profil
    • Pragmatyczny
Odp: Jaka grubość sklejki aby się nie odkształałciła?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 07, 2016, 23:00:49 pm »
Jak nie dasz jakiejś kratownicy to się ugnie. Nie ważne czy weźmiesz 12mm czy 20 mm to się ugina pod ciężarem własnym.
Jak niesiesz to widać, że się ugina.

Offline Robsonik

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 345
    • Zobacz profil
Odp: Jaka grubość sklejki aby się nie odkształałciła?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 07, 2016, 23:18:20 pm »
Przemek, z tym uginaniem to trochę przesadzasz. Jak to będzie położone na istniejącym blacie to spokojnie wystarczy sklejka 18-20 mm.
Taka sklejka się ugnie jak ją podeprzesz na końcach a nie jak będzie podparta na istniejącym blacie.  ;)

Offline Pragmatyczny Przemek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1260
    • Zobacz profil
    • Pragmatyczny
Odp: Jaka grubość sklejki aby się nie odkształałciła?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2016, 23:39:03 pm »
Fakt przeczytałem i nie przyswoiłem tego faktu.