Kwiecień 28, 2024, 06:26:37 am

Autor Wątek: Pilarka taśmowa - dryft (?), ale tylko na początku zagłębiania się w materiał  (Przeczytany 2903 razy)

Offline FeyDreamers

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Witam serdecznie,

jestem od niedawna właścicielem pilarki taśmowej metabo BAS 261.
Przeprowadziłem próbę z 18mm płytą wiórową na podstawowej taśmie.

Początkowo pilarka cały czas schodziła w jedną stronę (od prowadnicy, "w prawo" patrząc na zdjęcia).
Z analizy forum rozumiem, że jest to chyba "dryft brzeszczotu".

Po wypoziomowaniu stołu, pilarka na dłuższym odcinku tnie już chyba równo, pozostaje jednak problem ze startem.
W momencie gdy taśma wchodzi w materiał, na początku odbija "w prawo" i po osiągnięciu ok 1mm odchyłu dalej leci już prosto.

Co zauważyłem, to że taśmę da się odchylić na parę mm w prawo i lewo (to raczej normalne, więc chyba naciąg jest ok?), jednak w prawo chodzi ona bardzo łatwo od muśnięcia palcem, a w lewo odchyla się ale stawia opór. Da się do jakoś skorygować? Zauważyłem też że przy pracy (nawet bez materiału), porusza się zwykle tylko kółko na lewo od taśmy (trze o nie taśma), a to prawo stoi nieruchomo.

Myślałem o skorygowaniu jakoś kół, ale... nie jestem pewien jak to zrobić na tym modelu.




Na filmiku załączyłem prezentację jak to wygląda (na wyłączonej pilarce, wodząc po śladzie nacięcia, żeby lepiej było widać o co mi chodzi).

« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2022, 18:35:11 pm wysłana przez FeyDreamers »

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Ja tutaj widzę kilka możliwości:
1. Szrank po stronie od kół został zmniejszony
2. Zęby od strony kół są bardziej stępione
3. Prawe łożysko jest za daleko oddalone od piły (ale to nie jest pierwotną przyczyną uskoku piły.

Czy bez używania prowadnicy piła też jest tak odchylana na pierwszych milimetrach?

Offline FeyDreamers

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Dziękuję za zainteresowanie :)

Trochę korygując poprzednie spostrzeżenia - piła na starcie mocno skręca w prawo w pierwszych milimetrach, a potem idzie "prawie" prosto tj nadal skręca ale znacznie wolniej, ok 1mm na 15cm długości (dość równomiernie). Możliwe że to dwa niepowiązane problemy i drugi wynika np. z prowadnicy.

@Ra
Czy bez używania prowadnicy piła też jest tak odchylana na pierwszych milimetrach?

Z paru eksperymentów wnioskuję że tak, też odchyla.

1. Kurczę, nie do końca wiem co znaczy, niestety dopiero zaczynam przygodę z tą piłą.
2. Piła jest nowa, raptem pare testów - mogły się stępić? Czy może sugerujesz że taśma od nowości była stępiona z jednej strony?
3. Właśnie w tym modelu nie mogę znaleźć opcji korekcji pozycji tego łożyska (tylke znalazłem, te boczne mogę w całości odkręcić, ew. przesunąć jeśli dam śrubę luźno ale chyba nie powinienem - nie widzę zaś opcji zmniejszenia przestrzeni między lewym a prawym lub ruszania nimi niezależnie).

Offline FeyDreamers

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Update: Rozmontowałem elementy stołu, prowadnicę, łożyska (górne i dolne). Skręciłem od początku na każdym etapie poziomując co się da (do granic moich umiejętności), próbując zachować kąty i symetrię i... nadal to samo. Na starcie piła wyraźnie schodzi w prawo, potem znacznie wolniej ale nadal minimalnie. Trochę się załamałem, bo to nowy nabytek i nie wiem czy wogóle uda mi się na nim cokolwiek zrobić.

Raz gorzej a raz tak źle jak na początku - czasem po zmontowaniu i wypoziomowaniu (tak mi się wydaje), piła jedzie parę cm a potem skręca już tak mocno w prawo że się zatrzymuje (taśma o konstrukcję).

I może to już moje halucynacje, ale chyba ostrze jest przekrzywione właśnie w prawo w dwóch płaszczyznach (załącznik) - patrząc na nie z przodu ale też z góry (obrócone lekko w prawo na dole, wokół własnej osi).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2022, 16:03:53 pm wysłana przez FeyDreamers »

Offline FeyDreamers

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Przepraszam za post pod rząd, ale po jakimś czasie znika opcja edycji, a to w sumie nowy trop.
Zastanawia mnie czy ta część jest odpowiednio nachylona?
Wydaje mi się że gdyby była mocniej skręcona w lewo, wyrównałaby ostrze (żeby można nią było ruszać, odkręciłem na chwile regulację wysokości górnych rolek):
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2022, 16:50:24 pm wysłana przez FeyDreamers »

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
może nową taśmę założyć i wtedy będzie wiadomo czy maszyna  czy felerna taśma .

Sprawdź  czy przypadkiem taśma jest szrankowana ( rozwarcie  zębów na boki )  tylko na jedna stronę .

łożyska boczne powinny lekko dotykać piły z obu stron , pod stołem to samo

Offline FeyDreamers

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Dzięki  tomekz.

Taśma jest szrankowana w obie strony, ząbki na zmianę.

Chyba z 5 razy powtórzyłem kroki z

Gdy ustawiłem łożyska dolne i górne tak by tarły lekko o taśmę, piła robi się sporo głośniejsza, nadal ją odgina w prawo. Jak ustawiam je jeszcze bliżej (mniej luzu dla taśmy) to po paru cm się zacina w płycie wiórowej a nadaj ma tendencję chociaż o 1mm schodzić ciągle w tę samą stronę jak uparta.

Mam ochotę oddać ten sprzęt.

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
No to odsuń prowadnicę, odsuń łożyska od taśmy (górne i dolne) i od ręki postaraj się piłować po narysowanej, prostej linii (płyta nie grubsza niż 15mm).  Jak już zagłębisz się na około 10cm to zatrzymaj się, nie ruszając niczego wyłącz piłę i sprawdź, czy narysowana kreska biegnie równolegle do prowadnicy? Jeżeli nie, a taśma jest ostra i nie spieprzona, to musisz jakoś poprawić prowadnicę, albo stół.

Offline jano6161

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka taśmowa - dryft (?), ale tylko na początku zagłębiania się w materiał
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 11, 2022, 11:04:07 am »
Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum. Wiem jest powitalnia i nie omieszkam tam się odezwać. Ale mam pytanie co do tej pilarki Metabo bas 261. Niedawno ją nabyłem i wszystko jest ok. ale wydaje mi się , że ta moja jest bardzo słaba. Zatrzymuje się w trakcie pracy i nie wiem o co chodzi. Drewno nie jest grube 2 - 3 cm. Co jest nie tak i czy coś przegapiłem? Pozdrawiam. Janusz

Offline Rafalski

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 320
    • Zobacz profil
Odp: Pilarka taśmowa - dryft (?), ale tylko na początku zagłębiania się w materiał
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 11, 2022, 23:43:46 pm »
Prowadzisz materiał tylko od ręki, czy opierasz o prowadnicę?