Maj 05, 2024, 19:20:33 pm

Autor Wątek: Frezarka Makita + szyna Bosch  (Przeczytany 6479 razy)

Offline Chokai

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Frezarka Makita + szyna Bosch
« dnia: Wrzesień 26, 2017, 14:00:18 pm »
Dzień dobry,
Czy orientujecie się czy da się jakoś jedno z drugim wykorzystać ? Zastanawiam się jaką frezarkę kupić, wybrałem Makitę RT0700CX2J , ale mam szynę Boscha i nie wiem czy są jakieś adaptery które pozwolą tej frezarki z szyną Boscha używać.
Znalazłem taki adapter: Makita 194579 ( https://www.ceneo.pl/14660688 )  , pasowałby ?
A może dokupić Boschowski adapter OFA , tylko czy z kolei ta frezarka będzie do niego pasować ?

pozdrawiam



fyme

  • Gość
Odp: Frezarka Makita + szyna Bosch
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 26, 2017, 15:37:15 pm »
Adapter makity nie będzie pasował do szyny boscha. Prędzej adapter do frezarek bosch dopasjesz do makity choć pewnie będzie trzeba coś zmodyfikować.

Offline Nol

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka Makita + szyna Bosch
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 26, 2017, 21:05:10 pm »
Fsn ofa ma w instrukcji listę frezarek kompatybilnych z tym adapterem, o ile dobrze pamiętam był tam też jakiś model Makity. Jeśli nawet ten konkretny egzemplarz nie jest tam podany, to łatwo dorobić 'przejściówkę' z cienkiej sklejki lub plexi aby dopasować rozstaw otworów pod swoją frezarkę. Ja tak zrobiłem ze swoim zielonym Boschem POF 1400, który normalnie nie jest kompatybilny.

Offline Jakacor

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 497
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka Makita + szyna Bosch
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 26, 2017, 21:25:44 pm »
Ja tak zrobiłem ze swoim zielonym Boschem POF 1400, który normalnie nie jest kompatybilny.
Daj jakies zdjecie pls. Moze da sie podpiac do szyny festoola.

Offline jawor

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 96
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka Makita + szyna Bosch
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 27, 2017, 06:34:12 am »
Znalazłem taki adapter: Makita 194579 ( https://www.ceneo.pl/14660688 )  , pasowałby ?

To zależy jaką szerokość ma ten klin (czy jak tam nazwać ten wzdłużny, wyprofilowany element) prowadzący w szynach makity i boscha, jak porównywalny to będzie ok. Ew jak nie zapomnę to Ci wieczorem zmierzę szerokość maksymalną w tym uchwycie, bo pamiętam, że jest tam trochę luzu

Offline jawor

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 96
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka Makita + szyna Bosch
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 27, 2017, 07:50:58 am »
Już nie mogę edytować niestety ale zobaczyłem na allegro na szynę boscha - nie ma szans, całkiem inna konstrukcja.

Offline Nol

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka Makita + szyna Bosch
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 27, 2017, 18:27:05 pm »
Ja tak zrobiłem ze swoim zielonym Boschem POF 1400, który normalnie nie jest kompatybilny.
Daj jakies zdjecie pls. Moze da sie podpiac do szyny festoola.
Eh... Pisałem Ci byś ściągnął sobie instrukcję. Stoi tam jak byk, że FSN OFA pracuje na szynach Boscha i Festoola oraz jakie frezarki pasują bez modyfikacji. Reszta na poniższych zdjęciach.

Offline Jakacor

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 497
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka Makita + szyna Bosch
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 27, 2017, 18:30:38 pm »
Dzieki Nol

Offline Strużyn

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka Makita + szyna Bosch
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 28, 2017, 14:45:47 pm »
Nol....jesteś zadowolony z tej szyny z przystawką do frezarki? Warto zainwestować ?

Offline Nol

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka Makita + szyna Bosch
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 28, 2017, 22:33:36 pm »
Przede wszystkim kupiłem zestaw FSN OFA KIT 800 z myślą o krótkiej szynie dla zagłębiarki oraz towarzyszącym jej 'szybkościskom'. Po prostu szyna 1600, która przyszła z zaglebiarka była dla mnie zbyt długa dla 99% wykonywanych cięć. Pod tym względem był to zakup idealny-szyna oraz sciski bardzo poprawiły ergonomię i precyzję cięcia.

Przystawka do frezarki była też dla mnie ważna, ale rzadko z niej mam potrzebę korzystać. Czasem po prostu nie chce mi się odkrecac plastikowej stopy frezarki i podmieniac sklejkowym adapterem, skoro mogę do krótkich odcinków prowadzić frezarkę normalnie wzdłuż jakiejś listwy, a niekoniecznie od razu po szynie. Tu pewnie zalety prowadzenia po szynie wychodzą przy długich odcinkach i możliwości zablokowania pozycji szyny ściskami ... Tak naprawdę dopiero za ok 2 tygodnie będę miał potrzebę frezowania odcinka o długości ponad metra i zobaczę jak to się porównuje do pracy tradycyjnej bez szyny.

Kolejne zalety wychodzą przy spojrzeniu z punktu widzenia szerszego systemu. Mam łącznik szyn FSN VEL, co pozwala mi precyzyjnie ciąć/frezować na odcinku o dlugosci 2,4m. Do tego dochodzi możliwa przystawka do wyrzynarki i opcja wiercenia otworów w systemie 32 mm. Daje mi to bardzo duży zakres prac, które mogę wykonać przy cenie systemu Boscha o wiele niższej niż analogiczne rozwiazania Festoola, zwłaszcza ze ich zaglebiarka niczym się nie wyróżnia... System Makity nie jest tak kompletny, jeśli dobrze pamiętam, ale niektóre dostępne produkty mogą być trochę tańsze (np. zaglebiarka). Dla mnie wybór był oczywisty, mimo że w teorii byłem w stanie znaleźć pieniądze na Festoola.

Wracając do samego adaptera, to wiem ze na YouTube są filmy przedstawiające problem z dokładnością/chwianiem przy prowadzeniu po szynie. Mój egzemplarz za bardzo tego problemu nie.przejawia, a nawet jeśli to tylko kwestia techniki ustawiania go, co demonstruje poniższy film.

//Edit: najpierw pidalem zły link. Teraz jest OK

Tak naprawdę to moim zdaniem o wiele większym problemem jest unieruchomienie szyny (nie wszędzie podejdziesz ściskami od dołu frezowanego materiału), niż potencjalna niedokladnosc adaptera, którą jak widać na filmie da się wyeliminować.

Kończąc, udało mi się cały zestaw kupić za lepsze pieniądze niż pojedyncze komponenty, więc to dodatkowy plus.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2017, 22:51:27 pm wysłana przez Nol »

Offline stolarz1995

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka Makita + szyna Bosch
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 11, 2021, 10:29:58 am »
Dzieki Nol
Witam czyli ten adapter jest kontabilny z szyną festool?

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka


Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1776
    • Zobacz profil
Odp: Frezarka Makita + szyna Bosch
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 11, 2021, 22:51:55 pm »
Dzieki Nol
Witam czyli ten adapter jest kontabilny z szyną festool?

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Długo kolega zaglada i czyta forum ?