Maj 05, 2024, 09:37:37 am

Autor Wątek: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej  (Przeczytany 11525 razy)

fyme

  • Gość
Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« dnia: Kwiecień 30, 2017, 18:18:25 pm »
Witam, nie mając zagłębiarki z listwą tylko zwykłą pilarkę ręczną dorobiłem sobie kiedyś z panela podłogowego prowadnicę do piły. Jako że pilarka miała prowadzenie tylko z jednej strony istniało ryzyko "zejścia" pilarki z zadanego toru cięcia. I tu nadszedł czas na prowadnicę w wersji 2.0 :)
Prowadnicę wykonałem z pozostałości sklejki grubości 15 mm, trochę ograniczyłem sobie głębokość cięcia ale zazwyczaj tnę sklejkę lub płytę wiórową więc nie potrzebuje całego zakresu tarczy.
Sklejkę dociąłem na szerokość z nadmiarem by to pilarka podczas pierwszego cięcia przycięła prowadnicę na styk oraz wyfrezowałem wpust o szerokości 20 mm i głębokości 10 mm tak by zmieścił się w nim ceownik aluminiowy (odpad z poprzedniego projektu który nawiasem mówiąc kiedyś skończę ;) ) Sfrezowałem również krawędź od strony silnika piły by ściski których używam do mocowania prowadnicy nie zawadzały o silnik pilarki. Od spodu wyfrezowałem trzy rowki na głębokość 1 mm w które wkleiłem gumę (odpady z pracy :) ) by prowadnica nie przesuwała się po materiale. Ostatnim krokiem było przykręcenie ceownika do stopy pilarki co zrobiłem za pomocą czterech śrub 5 mm. Całość wygląda całkiem ok i rewelacyjnie spełnia swoje zadanie, tylko odkręcanie i ponowny montaż ceownika jest trochę upierdliwy ale mogę z tym żyć :D
A teraz kilka zdjęć:

meridox

  • Gość
Odp: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 30, 2017, 19:51:20 pm »
grunt że działa przecież nie będziesz 5 razy dziennie przykręcał ceownika :)

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2017, 08:32:33 am »
Właśnie kurde - może jakaś zbiorowa petycja do Chińczyków żeby robili "rowek" w stopach pilarek tak jak mają firmowe zgłębiarki? Ewentualnie zrobić rewers tego systemu co kolega - dołożyć np 2 paski HPL z przerwą np 10 mm na pilarce - wtedy faktycznie mamy pilarkę pod prowadnicę i bez. Bo teraz to tylko pod prowadnicę.

fyme

  • Gość
Odp: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 04, 2017, 10:09:17 am »
Myślałem o rewersie tego co zrobiłem ale tą samą pilarkę dokręcam do stolika a dodatkowa podstawa to mniejsza wysokość cięcia którą i tak ograniczam blatem stołu. Tarczę mam 165 mm więc wiele nie zostaje ale jak zmienię tarczę na większą (mieści się nawet 190 mm) to  czemu nie :)

fyme

  • Gość
Odp: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 03, 2017, 11:33:31 am »
Po sugestii kolegi przemoprzem jeszcze raz przemyślałem problem użycia tej samej pilarki do prowadnicy i do piły. Główne założenie to jak największa prostota przezbrajania piły by nie komplikowała pracy. Przemyślenia przyspieszył fakt nabycia prowadnicy prostej do frezarki Makita która dostosowana jest do szyny Makity. No więc zakupiłem ceownik aluminiowy 16x13 mm w casto (rowek w prowadnicy dla frezarki Makity ma właśnie 16 mm)  i postanowiłem zrobić nową szynę z takim właśnie ceownikiem na niej. Na tą chwilę dorabiam podstawę do pilarki by również pasowała do nowej prowadnicy. Założenie jest takie by pilarkę wsuwać w dorobioną prowadnicę by maksymalnie zminimalizować potrzebny do tego czas.

fyme

  • Gość
Odp: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 10, 2017, 10:58:26 am »
cd...

fyme

  • Gość
Odp: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 10, 2017, 10:59:20 am »
cd...

daka

  • Gość
Odp: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 10, 2017, 13:18:09 pm »
pięknie a gdzie masz pokazaną listwę prowadzącą?

fyme

  • Gość
Odp: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 10, 2017, 16:12:29 pm »
Prowadnica jeszcze się klei. Widać ją z lewej strony na 3 zdjęciu dwa posty wyżej  ;D

Offline przemoprzem

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 809
    • Zobacz profil
Odp: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 16, 2017, 21:12:31 pm »
hello. Pochwal się co wyszło. Bo na gwałt potrzebuję albo kupić zgłębiarkę z prowadnicą, albo dorobić właśnie jak Ty do obecnej pilarki.

Offline draax

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 482
  • Jesli wyglada na proste, to jest proste!
    • Zobacz profil
Odp: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 16, 2017, 21:18:06 pm »
fajnie to wyglada, meec z tarcza festool :)

fyme

  • Gość
Odp: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 16, 2017, 21:57:36 pm »
 
hello. Pochwal się co wyszło. Bo na gwałt potrzebuję albo kupić zgłębiarkę z prowadnicą, albo dorobić właśnie jak Ty do obecnej pilarki.
Wyszła prowadnica :)
Spisuje się nieźle, nie ma problemu z posuwem bo sklejka ma biały śliski "film" tylko ja odstawiłem ostatnio numer i oparłem na balkonie prowadnicę o ścianę i tak sobie stała kilka mokrych dni i trochę się wygięła w banan. Teraz muszę łapać ją ściskami aby dolegała do materiału  :P
Jutro cyknę jakąś fotkę całości.

fajnie to wyglada, meec z tarcza festool :)

Mam taką tarczę do oddania po dobrych pieniądzach, jeszcze nie ostrzona od nowości :)
Więcej w dziale sprzedam  ;)

Offline draax

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 482
  • Jesli wyglada na proste, to jest proste!
    • Zobacz profil
Odp: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 16, 2017, 22:13:38 pm »
widzialem, mam takiego meeca. na to, jakie mam dla niego zastosowania tarcze hard head z juli sa idealne 😀

fyme

  • Gość
Odp: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 16, 2017, 22:33:38 pm »
Nie testowałem tarcz z juli ale wiem że tarcza festoola daje + 10 do zajebistosci :D

meridox

  • Gość
Odp: Prowadnica do ręcznej piły tarczowej
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 23, 2017, 00:25:24 am »
fajnie to wyglada, meec z tarcza festool :)


to już nie jest meec :) teraz to jest meectool ;D