Maj 01, 2024, 13:54:28 pm

Autor Wątek: zabawki z sosny  (Przeczytany 8674 razy)

Offline Salbertone

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 534
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 08, 2017, 09:57:18 am »
Grzegorz58 - na razie nie ma się czym specjalnie chwalić, większość to jeszcze projekty w toku, a nie wyroby gotowe, ale...
Jeśli naprawdę brak Ci pomysłów to polecam założenie darmowego konta na https://pl.pinterest.com/

Tam w wyszukiwarkę wpisz "wooden toys" i zapewniam, że pomysłów już nigdy Ci nie zabraknie :)
Never underestimate a dad with woodworking skills

Offline Grzegorz58

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 08, 2017, 11:07:31 am »
jestem na pintereście ale na naszym forum zawsze można jeszcze pogadać a ja niestety jestem starej daty i z angielskim u mnie słabiuuutko ale dziękuję za odpowiedź.

Offline Berbelek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 278
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 08, 2017, 11:35:42 am »
Wczoraj około 16 nałożyłem pierwszą warstwę oleju, po kilku minutach wsiąknęła cała. O godzinie 20 nałożyłem drugą i po około 30 minutach starłem nadmiar. Zdjęcia zrobiłem dziś na świeżym powietrzu na balkonie w pracy :). Mam nadzieję że coś pomogłem :)

Offline Salbertone

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 534
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 08, 2017, 12:25:04 pm »
Berbelek - Super. Bardzo dziękuję za próbę.
Podobno lniany z czasem jeszcze bardziej ściemnieje.
Never underestimate a dad with woodworking skills

Offline HMF24

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 05, 2018, 11:10:17 am »
Robię z sosny zabawki dla dziecka. Chciałbym je jakoś ładnie wykończyć, zabezpieczyć. Do tej pory malowałem lakierem akrylowym albo farbami akrylowymi. Teraz marzy mi się jakieś ładne wykończenie naturalne. Olejem albo jakimś szelakiem. Chciałbym, żeby to wykończenie miało dwie cechy - przyciemniało drewno i było bezpieczne dla dzieci.

Proponowałbym Ci te bejcowane już zaolejować olejem lnianym do drewna.
Natomiast te nowe co robisz to raczej np. produktem barwiącym Ekomass lub Ekolin.
http://hmf24.pl/produkty/ekolin-olej-podlog-tarasow-blatow-itp/
http://hmf24.pl/produkty/ekomass-barwienie-ochrona-konserwacja-drewna-we-wnetrzach/


Offline Salbertone

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 534
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 05, 2018, 11:20:51 am »
Jesteś pewny, że proponowane przez Ciebie oleje barwiące do podłóg i tarasów to bezpieczne rozwiązanie?
Zabezpieczanie tym zabawek dla niemowlaków to dobry pomysł?
Jako ekspert polecasz? Dajesz gwarancję?
Żadne dziecko nie ucierpi?
Never underestimate a dad with woodworking skills

Offline HMF24

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 06, 2018, 09:37:09 am »
Jesteś pewny, że proponowane przez Ciebie oleje barwiące do podłóg i tarasów to bezpieczne rozwiązanie?
Zabezpieczanie tym zabawek dla niemowlaków to dobry pomysł?
Jako ekspert polecasz? Dajesz gwarancję?
Żadne dziecko nie ucierpi?

Rozumiem Twoje obawy w stosunku do oleju, który służy do podłóg, blatów i wszelkiego drewna ponieważ w sprzedaży oleje do podłóg czy o silniejszym działaniu nie są przeznaczone do kontaktu ze spożywką czy do zabawek dla dzieci bo zawierają mocną chemię. Dzieję się tak ponieważ są produkowane na bazie różnych cieczy oleistych, które nie są w stanie się samoistnie spolimeryzować. Chemia w nich zawarta powoduje, że właściwie się żelują, a nie polimeryzują.  Olej o którym napisałem to olej lniany zawierający dodatki żywic - głównie kalafonię. Jest w nim też terpentyna. Po spolimeryzowaniu się oleju i odparowaniu terpentyny balsamicznej jest zupełnie bezpieczny. Jest to produkt naturalny. Tak więc zgodnie z deklaracją producenta można go stosować do w/w celów.

Można również zastosować produkt na bazie oleju lnianego Ekomass http://hmf24.pl/produkty/ekomass-barwienie-ochrona-konserwacja-drewna-we-wnetrzach/

PZH od zeszłego roku nie wydaje już atestów na spożywkę itp. Wszystko opiera się na normach i deklaracji producenta.

Offline ZdroweFarby

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 08, 2018, 19:12:06 pm »
Berbelek - Super. Bardzo dziękuję za próbę.
Podobno lniany z czasem jeszcze bardziej ściemnieje.

Olejowane deski podłogowe w mocno nasłonecznionym miejscu - różnica po roku od olejowania. Ja akurat ten efekt lubię, bo teraz można takie pociemniałe drewno potraktować kolorowymi olejobejcami albo woskiem i uzyskać ciekawe efekty.

Offline ZdroweFarby

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 08, 2018, 19:27:16 pm »
Robię z sosny zabawki dla dziecka. Chciałbym je jakoś ładnie wykończyć, zabezpieczyć.




Tu przykład zabawek potraktowanych olejobejcą Painteco, naturalnym olejem i kolorowym woskiem (nie wszystkim naraz oczywiście, tylko poszczególne elementy różnymi produktami). Bejca olejowa, olej i wosk przebadane na zgodność z normą  EN 71-3 Bezpieczeństwo zabawek. 

Offline agatak

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: zabawki z sosny
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 16, 2023, 11:35:02 am »
Robię z sosny zabawki dla dziecka.
... a pochwaliłbyś się jakąś już zrobioną zabawką, nie koniecznie zaolejowaną czy też polakierowaną? Mam dwoje wnuków (3l i 0,5 roku) i myślałem aby latem jak już się zacznie dla mnie sezon działkowy bo tylko tam majsterkuję, zrobić jakieś proste i bezpieczne zabawki z drewna ale brak mi pomysłów i dobrych wzorców. Mógłbyś ?

Grzegorz58 - inspiracji możesz poszukać po sklepach z zabawkami drewnianymi. Jest tego multum. Masz przykładowo sklep Leomark: https://leomark.pl/ w którym masz cały osobny dział z zabawkami drewnianymi. Jak chcesz zrobić coś prostego, to może np. puzzle drewniane, a jak coś bardziej skomplikowanego to domek dla lalek lub konika bujanego. Wnuki są młode to może chętnie będą bawić się w sklep/dom, więc przydałyby się im zabawki imitujące np. chleb, bułkę, banana, jabłko.