Wykańczanie powierzchni > Środki sztuczne - bejce
Czy można położyć bejcę na impregnat?
MartinB:
Czy można położyć bejcę na impregnat? To moje początki i w ramach nauki robię na prezent pod choinkę sporą donicę z drewna sosnowego jakie posiadam. Drewno trochę leżało na dworze i pomyślałem, że impregnat zrobi tu dobrą robotę bio bójczą. Donica będzie stała na dworze. Nie jestem pewny czy będzie pod dachem, czy bezpośrednio pod chmurką.
Wymyśliłem sobie, żeby "przyszłościowo" kupić więcej bezbarwnego impregnatu i bezbarwny olej do drewna, a kolor zmieniać w zależności od potrzeby za pomocą bejcy. Tylko, czy to się uda, czy też impregnat zbytnio pozatyka pory pod bejcę?
MartinB:
Tak teraz myślę, że może zmienię kolejność i najpierw na drewno oszlifowane papierem 120 położę bejcę wodną, na nią impregnat bezbarwny Altax Penetrin i na końcu "bezbarwny" olej. Czy taka kanapka ma sens? Będę wdzięczny jak ktoś napisze chociaż jakie ma przeczucie jeśli nie jest pewny.
Co do oleju to pomyślałem o tungowym i mam nadzieję, że trafię na taki co ma dużo oleju tungowego w oleju tungowym :). Waham się między olejem Atax do pary do impregnatu, olejem tungowym "czeskim" od Dixiestore, HartzLack i Borma Wachs. Czytałem trochę o olejach i tylko mi to namieszało w głowie. Wygląda to jak jedna wielka marketingowa otoczka i loteria typu "swoje trzeba wydać żeby się przekonać". Skłaniałbym się ku Borma Wachs, bo w tej całej loterii tańszych środków ten jest na rynek międzynarodowy. Przy okazji pytanie, czy szlifować między warstwami oleju, i jeśli tak to jaką gradacją?
tomekz:
Poczytałeś i teraz dałeś dobrą kolejność nakładania warstw . Lekki szlif nie zaszkodzi
MartinB:
Tomekz, producenci mają inne zdanie na ten temat. Mam trochę informacji i może komuś się przyda ten mały research. Fajnie jakby się jeszcze ktoś dołączył do dyskusji.
Kontaktowałem się z Koopmans, Vidaron i Altax. Koopmans (impregnat techniczny) i Altax (impregnat gruntujący) odpisali, żeby impregnat dawać jako pierwszy. Koopmans napisał, że ich impregnat wręcz otwiera pory drewna. Vidaron odpisał żeby dawać na bejcę lakier i nie łączyć tych dwóch warstw z niczym innym. Napisał też żeby nie łączyć ich impregnatu (który z tego co sprawdzałem ma skład baardzo podobny do tego z Altaxa) z olejem. Altax radzi aby nie olejować po bejcowaniu bo bejce mają w składzie żywice i tworzą warstwę zamykającą pory. Znalazłem czyjąś wypowiedź, że po bejcy Vidaronu drewno prawie wcale nie przyjmowało oleju. W przeciwieństwie do Vidaronu, Altax odpisał, że na impregnat można kłaść olej (ale bez bejcy). Ogólnie, po googlowaniu widzę też, że bejca + olej to "śliski" temat.
Na początku "kariery" szukam solidnej i w miarę uniwersalnej kanapki - jednej na wykończenie olejowe a drugiej powłokowej, która po weryfikacji, że wszystko jest ok służyłyby później jako uniwersalna, solidna i sprawdzona "baza" z możliwością zmiany koloru pod większość prac, żeby już później nie tracić czasu na poszukiwanie chemii, a nie lubię się uczyć na błędach :) Widzę, że jest to ryzykowna zabawa dla początkujących i na początek zapewne łatwiej kupić jakiegoś gotowca typu wszystko w jednym, bo pomimo zapewne dużo gorszego efektu, to jest mniejsze ryzyko zepsucia.
Na ten moment skłaniam się ku dwóm opcjom.
1. Olej Tungowy Borma Wachs, a pod to impregnat koloryzujący. Dowiedziałem się, że w przeciwieństwie do bejcy - z impregnatem olej mógłby się zaprzyjaźnić. Tylko, że Altax, Vidaron i Koopmans mają tylko impregnaty bezbarwne, więc musiałbym się znowu pobawić w szukanie odpowiedniego impregnatu kolorowego. Mam też obawę, że taki impregnat zostawi taką samą warstwę jak bejca. Dowiedziałem się też, że bejce są na bazie pigmentu, przez co gorzej się przyjaźnią z olejem, a impregnaty na jakichś domieszkach metali, tylko czy w przypadku impregnatów nie tyczy się to tylko tych zielonych a pozostałe są na bazie pigmentów?
2. Lazura bezbarwna Borma Wachs Holzwachs Lasur i do tego osobno odlany brązowy pigment, tworzony indywidualnie przez jakieś laboratorium do tej lazury na potrzeby realizacji drewnianych firmy, która to sprzedaje. Tutaj chyba mógłbym pod spód zastosować impregnat Altax, a do tego wygląda na to, że również swobodnie korzystać z bejcy, tam, gdzie chciałbym inny kolor niż ten pigment. Także, jeśli się gdzieś nie pomyliłem to ta kanapka jest już gotowa.
Jestem bardzo ciekaw olejowania i oleju tungowego, pomimo, że ta druga opcja wydaje się łatwiejsza. Docelowo do kolejnych prac chciałbym mieć oba rozwiązania, ale teraz muszę wybrać jedno i wolałbym właśnie olej.
Będę wdzięczny jak ktoś coś sprostuje lub dopowie do tego mojego researchu. W szczególności brakuje mi informacji jaki produkt koloryzujący dać pod olej.
tomekz:
Mogę się dużo nie mylić ,ale przepracowałem w stolarstwie tyle lat ,co Ty żyjesz na świecie ( tu nie mam zamiaru Cię obrazić ) :)
a więc
to co niżej napisałem ,to jest zgodne ze sztuką i nie będę więcej rozpisywał ,bo w Twoich wypowiedziach jest dużo zawiłości i mylonych pojęć ,a wiedza oparta na wypowiedziach kogoś z działu producenta.
Życzę powodzenia w pracach . :)
Nawigacja
[#] Następna strona
Idź do wersji pełnej