Kwiecień 20, 2024, 01:05:10 am

Autor Wątek: Wkład filtrowy na odciąg  (Przeczytany 8059 razy)

Offline potek74

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Wkład filtrowy na odciąg
« dnia: Maj 23, 2016, 21:45:19 pm »
Mam pytanie do Osób korzystających z odciągów mobilnych.
Planuję zakup odciągu, standardowo jest on wyposażony w wkład filtracyjny "workowy-materiałowy"(klasa zapylenia L).
Wiem z doświadczenia,że ten worek nie jest za dobry przepuszcza mniejsze pyły te najbardziej szkodliwe dla człowieka.
Chciał bym dokupić filtr z włókna poliestrowego (klasa zapylenia M), fotografia poniżej:
Czy ktoś z forumowiczów korzysta z takiego filtra?
Interesuje mnie czy ten rodzaj filtrów powoduje spadek mocy odciągu !!!, i samo użytkowanie tego rodzaju filtrów.
Dziękuję.

Offline majzny

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
Odp: Wkład filtrowy na odciąg
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2016, 20:52:12 pm »
Cześć , kupiłeś może ten filtr bo sam stoję przed podobnym dylematem.

Offline potek74

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Wkład filtrowy na odciąg
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2017, 22:37:31 pm »
Osobiście jeszcze nie kupiłem ale w Firmie w której pracuję , wyciąg af-14 felder z tym filtrem już działa.
Ważne przy kupnie tego filtra to dokupić od razu taki dyszel , który montuje się wewnątrz a służy do otrzepywania tego filtra.
Po montażu tego filtra nie wiem jak to wytłumaczyć , ale wyciąg tak jakby zaczął lepiej wciągać pyły.
Może standardowy worek który był założony był już tak zapchany , że "dusił" ten wyciąg-nie wiem.
Podsumowując.
Kupując w najbliższym czasie wyciąg dla siebie , na pewno jeżeli starczy kasy kupię też taki filtr dział perfekt ,
nie rozpyla pyłu , jak to jest przy standardowym worku. Zastanawiam się jedynie nad mocniejszym odciągiem af 16 lub af22.
Pytanie do kolegów czy ktoś używa tego typu odciągów , i czy jest w stanie napisać jak te wyciągi wypadają w porównaniu z af14.
Dokładnie chodzi mi o siłę ssania parametr Pa.
Poniżej fotka jakość nie najlepsza bo z komórki odciągu z firmy której pracuję.
Pozdrawiam.

Offline majzny

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
Odp: Wkład filtrowy na odciąg
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2017, 20:17:56 pm »
Dzięki za odpisanie a konkretnie orientujesz się co to za filtr ?
Orginalny  FELDERA czy jakiś zamiennik ?


Ok znalazłem na stronie Feldera .
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2017, 20:24:31 pm wysłana przez majzny »

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Wkład filtrowy na odciąg
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2017, 17:16:53 pm »
Oł drogie to to 😁

Offline Krzysiake

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Wkład filtrowy na odciąg
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 09, 2018, 19:45:36 pm »
Odgrzewam kotleta.
Jestem w trakcie budowy odciągu z cyklonem. Zastanawiam się nad takim filtrem jak koledzy powyżej pisali. Znalazłem taki filtr do kabin malarskich:
AM 484
Kosztuje 330 zł, a ten feldera ponad tysiąc.
Co o tym sądzicie?

Offline majzny

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
Odp: Wkład filtrowy na odciąg
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 11, 2018, 21:03:53 pm »
Wcale nie ogrzewany kotlet kolego, jestem na takim samym etapie jak Ty.
Podzwoniłem po sprzedawcach filtrów. Generalnie tkanina filtracyjna przynajmniej w filtrach poliestrowych zatrzymuje zanieczyszczenia o średnicy 2 mikrony , tak deklarują producenci filtrów.
Poszedłem dalej i poprosiłem producenta wysłanie deklaracji zgodności na tkaninę filtracyjna jest jasno zadeklarowe  że średnica porów to 1,2mikrona.

Jeżeli chodzi o ten filtr o którym piszesz ważna jest jeszcze powierzchnia filtracji ten ma jeżeli dobrze pamiętam 7m2, miałem ofertę na filtr o tych samych wymiarach w bardzo podobnej cenie ale powierzchnia filtracji wynosiła 14m2, Feldera ma chlubą 21m2.

Generalnie wydaje mi się że spokojnie się nadadzą te filtry.
W porównaniu do worków filtracyjnych które zatrzymują pył o średnicy 30 mikronów to i tak lepiej.

Nie wiem jak wygląda sprawa  z filtrami celulozy więc tu się nie wypowiadam, ja szukałem poliestrowy bo dłuższa żywotność.

Podobne filtry stosują koledzy w USA firmy Wyyn, tamte maja klasę filtracji zazwyczaj MERV 14 nie wiem jaki to odpowiednik w EU ale chyba jakiś z klasy HEPA.

Tak na podsumowanie to takie moje ustalenia, może ktoś zabładzi od strony producenta filtrów tego typu i coś doda od siebie.

Offline Mariany

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 64
    • Zobacz profil
Odp: Wkład filtrowy na odciąg
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 11, 2018, 22:25:29 pm »
Mam Bernardo DC 350 cf  od około 2-ch lat  z filtrem harmonijkowym z tkaniny poliestrowej.  Typowy worek ma około 1,75 m2 powierzchni a filtr harmonijkowy  około 4m2. dla tego typu odciągu. Stopień filtracji 2 mikrony jak pamiętam.  Niema żadnego spadku mocy ciągu.  Z tego co się orientowałem to  moc ciągu jest większa bo powierzchnia filtru większa.  By  utrzymać duża moc ciągu to muszę  regularnie co jakiś czas zakręcić korbą do strzepywania trocin z powierzchni filtru.  Nie jest to uciążliwe robię to 2-3 razy nim zapełni się worek. Ja zainwestowałem i potwierdzam że było warto. O wiele czyściej w warsztacie i płucach.  ;)

Offline Krzysiake

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
Odp: Wkład filtrowy na odciąg
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 18, 2018, 10:59:25 am »
Dzwoniłem do firmy Filtron która produkuje te filtry AM 484 i facet powiedział, że taki filtr ma przepływ na poziomie 2800 m^3/h. Więc dla mnie jak znalazł.

Offline qcheese

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Wkład filtrowy na odciąg
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 19, 2021, 16:57:38 pm »
Uwaga, wyciągam kotleta z powrotem :)
Cześć.

Czy wykombinowaliście coś w temacie montażu tego Filtrona do odciągu?

Od niedawna mam formatówkę w powstającym warsztacie i szukam nowego odciągu. Minimum 1800 m.sześc/h, 25-30 m/s - tak jest w instrukcji piły. Nie Cormak, być może Bernardo, ale typy idą bardziej w stronę polskich producentów.
Miałem do czynienia ze standardowym odciągiem z workiem u góry, ale to nie to, co filtr z otrząsaczem. Na pile będziemy robić głownie docinki, nutowanie i cięcie HDF na plecy szafek, więc może i nie będzie dużo bałaganu, ale i tak lepiej dopłacić niż wdychać. Oczywiście lepiej dopłacić 350 niż 1000, tylko skąd i jak zamontować do takiego Filtrona to ramię do otrząsania?