Maj 13, 2024, 01:50:13 am

Autor Wątek: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej  (Przeczytany 18300 razy)

Offline MebLeszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
    • Meble na wymiar Leszek Lech
Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« dnia: Luty 25, 2017, 15:04:51 pm »
Witam.
Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób montuje się uchwyty z załączonych plików.

Domyślam się, że trzeba wyfrezować rowek i przypuszczam, że najlepiej użyć frezu tarczowego np. jak na załączonym zdjęciu, ale jaki ten rowek? obstawiam że 3mm? mam jeszcze dylemat bo mam frez z głębokością 12mm a tu potrzebne 13. Wywalić łożysko i oprzeć na samej śrubce czy kupić inne o odpowiedniej głębokości - łożysko już zmieniłem na najmniejsze i niestety uzyskałem to 12mm. Oczywiście pamiętać by nie frezować na przestrzał przez cały front.

Ale co potem?
Używać jakiegoś kleju? czy może tylko nabić - tylko czy samo takie nabicie jest wystarczająco mocne?
Potrzebuje je połączyć z frontem akrylowym (czyli MDF)?

Mam jeszcze problem bo 1 uchwyt koliduje z mocowaniem frontu lodówki (model BEKO BCH 130000). Fronty montuje się bezpośrednio do drzwi lodówki. Niby fajne ale wkręty mocowania wypadają mniej więcej na granicy front-listwa... jakieś rady?

Offline SpecPiotr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5120
    • Zobacz profil
    • Stolarnia Speca
Odp: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2017, 15:14:11 pm »
Najczęściej robi się to lamelownicą i po prostu wkleja na jakiś klej montażowy czy nawet silikon.
Jak brakuje Ci 1mm to nie możesz po prostu szlifnąć nawet fleksem tego pióra ?
Co do lodówki. Dziwne bo nie powinno nachodzić na front. Ale skoro tak jest to przesuń po prostu ślizgi przykręcone do drzwi lodówki i do frontu.
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline MebLeszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
    • Meble na wymiar Leszek Lech
Odp: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2017, 15:38:15 pm »
Tu w lodówce jest ich patent. Nie ma ślizgów. Nie ma zawiasów osobnych do korpusu. Jest listwa montażowa u góry i 2 kątowniki u dołu. Nie mogę znaleźć w necie instrukcji ale coś podobne do lodówek Liebherr https://www.youtube.com/watch?v=-GJb5gelUTc tyle, że nie jest nasadzane od góry na "śrubki" tylko od przodu. No i ta metalowa listwa ma punkty mocowania akurat jakoś na styku płyta-aluminium.

Lamelownicy brak - pracuję na kołkach.

Szlifnąć można ale to jest około 30 uchwytów... trochę dużo metrów do jechania nie wiem czy manewr z usunięcie łożyska zadziała na dłuższą metę - może się będzie za mocno grzało?
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2017, 15:43:40 pm wysłana przez MebLeszek »

Offline SpecPiotr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5120
    • Zobacz profil
    • Stolarnia Speca
Odp: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2017, 15:46:41 pm »
Kumam. Rzadko ostatnio trafiam na te z listwą montażową a dużo szybciej niż na tych diabelskich ślizgach. A nie możesz po prostu dokupić ślizgi i na nich zrobić ? Ewentualnie doprofilować jakiś kawałek metalu by wyżej go zaczepić i dopiero połączyć z mocowaniami. Myślę, że nawet płaskownik by się nadał.
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline MebLeszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
    • Meble na wymiar Leszek Lech
Odp: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 25, 2017, 15:54:25 pm »
ślizgi nie mogą być bo lodówka jest szersza od standardowych i nie ma miejsca na zawiasy- wszystko działa na zawiasach nożycowych od lodówki. Zabudowa i fronty już są. Trochę to Beko mnie zaskoczyło z patentem. Ale dzięki za podpowiedź z płaskownikiem. Coś wymyślę.

przemek77

  • Gość
Odp: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 25, 2017, 16:12:50 pm »
Miałem ten sam problem jakiś czas temu . W moim przypadku wystarczyło odkręcić kątowniki od lodówki , odwrócić je do góry nogami i dopiero przykręcone do frontu przykręcić do lodówki . I też była to lodówka beko  .
CO do frezowania , to tak jak Specu radzi , robię frez lamelą i później wklejam na klej lub silicon - co jest pod reką

Offline MebLeszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
    • Meble na wymiar Leszek Lech
Odp: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 25, 2017, 16:32:16 pm »
frez 3mm  będzie ok?

kątowniki u dołu górnego frontu to nie problem...
problem to listwa u góry dolnego frontu... otwory są centralne czyli odwrócenie nic nie daje a do tego listwa dosyć wąska i jak dowiercę sobie otwory to i tak będzie bardzo blisko krawędzi no i pewnie trafię w pióro od uchwytu? a może nawiercić płytę i pióro i wkręcić blacho wkręta?
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2017, 16:36:09 pm wysłana przez MebLeszek »

przemek77

  • Gość
Odp: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 25, 2017, 16:56:46 pm »
Frez 3mm będzie za mały . Grubość trzpienia uchwytu wynosi 3,3mm. Niby nie dużo , ale wystarczy ,żeby mdf się rozszczepił ;)

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7556
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 25, 2017, 17:14:43 pm »
Frez palcowy 3mm i bedzie dobrze.
Uchwyto powinien wejsc na ścisk i dlatego jest  0.3mm mm różnicy.  Po wciśnięciu uchwytu już się go nie powinno wyjmowac.  Klinuje się.
Przemek77. Nie wziąłeś poprawki na ugiecie materiału w miejscu styku ząbków aluminiowych z mdfem.
Nic się nie roszczepi.

przemek77

  • Gość
Odp: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 25, 2017, 17:22:08 pm »
Nic się nie roszczepi


Robercie , przy mdf nie byłbym taki pewien . Dlatego frezuje lamelą , bo pare razy mi się rozwarstwiła płyta .
Najlepiej przeprowadź próbę na jakimś odpadzie i będziesz miał odpowiedź .
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2017, 17:23:53 pm wysłana przez przemek77 »

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7556
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 25, 2017, 17:39:05 pm »
0.3mm nic nie roszczepi MDF-u.

Offline MebLeszek

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
    • Meble na wymiar Leszek Lech
Odp: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 25, 2017, 19:13:36 pm »
Lirorobert a jak mam frezem palcowym jechać po brzegu płyty? Mam tylko frezarkę górno-wrzecionową - z ręki raczej nie da rady stąd myślałem o frezie tarczowym z łożyskiem.

Z tym rozszczepieniem to też miałem dylemat, że niby tylko 0,3 większe to piórko ale właśnie... to piórko to choinka a nie klin czy płaskownik. Przez tą choinkę to nawet myślałem czy trzeba dawać jakiś klej, ale wolę zrobić za mocno trzymające się niż za słabo. z drugiej strony jak dam klej lub silikon to czy ta choinka nie zepchnie go na dno rowka i w zasadzie i tak nic nie da ten klej?

Próby na odpadzie... no wiadomo, że najlepiej tylko, że czasami 1 czy 5 prób nie zagwarantuje, że za 6tym razem się też uda. Dlatego liczę na poradę bardziej doświadczonych.

Przemek77 to jeśli nie 3,0 to ile? Nie mam lamelownicy więc nie wiem jakie są tarcze. 3,5?

przemek77

  • Gość
Odp: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 25, 2017, 19:27:25 pm »
Nie wiem , czy są takie frezy . Tak jak napisałem ,  używam lamelownicy . Tarcza parokrotnie ostrzona i idealnie pasuje .Dodatkowo ,  jak poradził  Robert można nafrezować palcowym , tylko element musisz zamocować w pionie . frezarke prowadzisz za pomocą przykładnicy .
Ta "choinka" nie zepchnie Ci kleju na sam dół , bo ma nacięcia w których klej pozostanie . Zamontowałem setki takich uchwytów i nie miałem na nie zadnej reklamacji .

Offline SpecPiotr

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5120
    • Zobacz profil
    • Stolarnia Speca
Odp: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 25, 2017, 19:29:56 pm »
Z tym rozepchaniem to niestety muszę się zgodzić z Przemkiem. Mdf to paskudny materiał i nie wiem czy bym ryzykował wbijaniem na siłe.
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

przemek77

  • Gość
Odp: Montaż listwy uchwytowej aluminiowej
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 25, 2017, 19:32:33 pm »
Mam jeszcze jeden pomysł . Jeśli w twoim wypadku robisz to pierwszy raz , to nafrezuj pod uchwyty przed malowanie . W razie uszkodzenia elementu nie będzie zbyt dużej straty , a i ewentualnie będzie możliwość sklejenia uszkodzonego elementu , co przy lakierze jest po prostu niewykonalne ze względu na widoczną ciemną rysę .