Maj 21, 2024, 15:57:47 pm

Autor Wątek: Jak wzmocnić sklejkę ?  (Przeczytany 6055 razy)

Offline color1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Jak wzmocnić sklejkę ?
« dnia: Kwiecień 23, 2018, 02:43:17 am »
Moje pierwsze pytanie na forum jak w tytule, a mianowicie jak uniknąć deformacji płyty ze sklejki liściastej 15mm, poddanej obciążeniom ?
Jeśli jakąś chemią to nie może być toksyczna...
Czy ewentualnym rozwiązaniem byłoby np. sklejenie żywicą formatek 15mm + 3mm (nie chcę aby powstały materiał był zbyt gruby) ?
Z góry dzięki za wskazówki...

p/s aha dodam że chodzi o taką zwykłą sklejkę jaką można dostać w marketach budowlanych (łatwą w obróbce), nie żadną szkutniczą itp.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2018, 02:51:21 am wysłana przez color1 »

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Jak wzmocnić sklejkę ?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 23, 2018, 10:22:22 am »
Nie wiem co masz na myśli z tym obciążeniem . Tak jak piszesz to 3 mm nic nie dadzą i żywica też .Tylko  zdecydowane  zwiększenie  grubości . lub wstawienie  użebrowania z drewna  czy  metalu coś pomoże.
Do czego to ma służyć ?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7563
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Jak wzmocnić sklejkę ?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 23, 2018, 17:18:46 pm »
Pytanie podstawowe to jaki ma być rozmiar tej wzmocnionej sklejki?

Offline color1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: Jak wzmocnić sklejkę ?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 24, 2018, 02:25:10 am »
Już odpowiadam, to ma być półka do drapaka dla kota. Z formatki o wymiarach 50x40 [cm] lub ciut większej chcę wyciąć koło z językiem (coś jak na załączonym obrazku - to są elementy drapaka sprzedawane komercyjnie) - ten język ma otwór który mocuje się na słupku o średnicy 8-10 cm (i tak kilka takich półek/legowisk można na słupku zamontować). Jak można się domyślać powierzchnia mocowania/nośna jest bardzo mała a obciążeniowa stosunkowo duża więc chciałbym uniknąć sytuacji, że po miesiącu czy dwóch czy po pół roku sklejka się odkształci w dół albo złamie (miałem półki wykonane z płyty meblowej 18mm i niestety się z czasem połamały od ciągłego obciążenia/skoków). A może to powinna być sklejka z jakiegoś twardszego drewna bo 15 mm czy 18 mm chyba nie robi tu różnicy. Dodam, że mam bardzo ciężkie koty ;)
Pomyślałem że sklejenie żywicą epoksydową dwóch sklejek (15+4) spowoduje, że pojawi się pomiędzy, sztywniejsza warstwa zapobiegająca odkształceniom i naprężenia rozłożą się inaczej niż jakby to była sklejka 18 czy 19 mm.

Offline color1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: Jak wzmocnić sklejkę ?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 24, 2018, 02:28:40 am »
p/s A może moje obawy są nieuzasadnione ? Choć jak patrzę na formatkę którą akurat mam w domu to zbyt sztywna to ona nie jest, z resztą formatki od samego leżenia w składzie budowlanym/markecie się same odkształcają... No i dodam, że chciałbym w miarę po taniości tzn. nie pójdę w materiały szkutnicze itp. czy jakieś twarde materiały których nie obrobię na moim domowym sprzęcie...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2018, 02:31:23 am wysłana przez color1 »

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7563
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Jak wzmocnić sklejkę ?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 24, 2018, 02:44:00 am »
Domyślam się że jeszcze materialu nie masz.
Kup sklejkę 18mm i bedzie super.

Offline anrok

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
Odp: Jak wzmocnić sklejkę ?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 24, 2018, 08:06:59 am »
A może usztywnić od spodu prętem fi 6mm (np z nierdzewki) lub dać pomiędzy dwie sklejki.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Jak wzmocnić sklejkę ?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 24, 2018, 08:33:27 am »
ten język ma otwór który mocuje się na słupku o średnicy 8-10 cm

Robert dobrze radzi 18 mm będzie ok.
Co do słupka to proponuję :  wszystko nawlec  na pręt gwintowany fi 12 i skręcić ,a między półki dać klocki ( okrągłe ,czy obojętnie jakie  zrobisz ) o średnicy 10 cm i będzie  dobrze.

Offline color1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: Jak wzmocnić sklejkę ?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 24, 2018, 12:51:27 pm »
Racja, materiału jeszcze nie mam... zatem zrobię jak radzicie z 18 mm - na to tylko pójdzie warstwa lakieru jakiegoś akrylowego lub lakierobecja, nie będę niczym innym impregnował. Co do tych okrągłych klocków.. a czy są konieczne ? Słupki mam zamiar wykonać z litego drewna (jakieś słupki ogrodzeniowe czy szalunkowe - jak zwał tak zwał, w każdym razie nie tuba kartonowa) więc będzie bezpośrednia styczność (skręcenie pomiędzy dwoma słupkami) materiału. Co mi da dodatkowy krążek ze sklejki, jak rozumiem - góra i dół ?

orkan

  • Gość
Odp: Jak wzmocnić sklejkę ?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 24, 2018, 13:00:42 pm »
Przy sposobie Tomka sklejka może być nawet 10mm,chyba że kotek waży 20kg.

Offline color1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: Jak wzmocnić sklejkę ?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 24, 2018, 15:27:39 pm »
Hmm... nie bardzo rozumiem z tym nawlekaniem,  że niby gdzie ten pręt gwintowany ?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5697
    • Zobacz profil
Odp: Jak wzmocnić sklejkę ?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 24, 2018, 16:00:08 pm »
W osi języków

Offline color1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: Jak wzmocnić sklejkę ?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 24, 2018, 22:14:53 pm »
To oczywiste,  choć ja chcę zastosować dwugwint, wpuszczony w to wkręt M10 zamiast wkręcać się bezpośrednio w drewno.
Ale sądzę że sklejka 10 długo by się utrzymała niezwichrowana, niezależnie od sposobu mocowania.

Offline color1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: Jak wzmocnić sklejkę ?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 25, 2018, 19:42:10 pm »
To jeszcze jedno pytanie - sklejka liściasta czy iglasta do takich jak powyżej zastosowań ? Jeden drapak man zamiar zlokalizować na balkonie (nie będzie wyeksponowany na opady ale bywa wilgotno, jak to na powietrzu (zima - wiadomo)..., drugi w mieszkaniu.