Kwiecień 18, 2024, 18:53:15 pm

Autor Wątek: Podniesiona grządka - co na pokost?  (Przeczytany 3934 razy)

Offline bartus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Podniesiona grządka - co na pokost?
« dnia: Marzec 05, 2020, 21:29:20 pm »
Temat złożony, nie do końca jestem pewny, czy w dobrym miejscu zakładam, a z drugiej strony lepszego nie znalazłem...

W zeszłym roku żona poprosiła o zbudowanie podniesionej grządki, żeby mogła tam sobie uprawiać jakieś warzywka i zioła. Deski sosnowe, oheblowane, grubości 3 cm przeszlifowałem i pomalowałem (zabezpieczyłem) pokostem lnianym. Mając na uwadze, że to co wyjdzie później z tej grządki będzie pałaszowane przez 3 małe istoty zależało mi aby środek był bezpieczny. Po przejrzeniu "internetów" wybór padł właśnie na pokost. Jak to mówią - mądry Polak po szkodzie, dzisiaj wiem, że raczej popełniłem 2 błędy:
1. od wewnątrz deski powinienem zabezpieczyć jakąś folią, np kubełkową
2. Pokost lniany raczej nie powinien być jedynym środkiem, zabrakło czegoś na niego, lub wybór był kompletnie nie trafny - deski po roku dość mocno poszarzały.

Czy macie jakieś sugestie co z tym powinienem teraz zrobić? Mój zamysł jest, żeby całość przeszlifować i pomalować lakierobejcą - np. Bondex Premium Wood Design (nie chodzi o reklamowanie konkretnego produktu, tylko zobrazowanie, w którą stronę planuję iść).
Jak już wspomniałem - skrzynka / grządka jest w dość trudnych warunkach jak na drewno (postawiona bezpośrednio na gruncie; zakładam, że w środku wyłożę ją folią) to jeszcze istotne, aby to co w środku wyrośnie nadawało się do zjedzenia...

Z góry dzięki za rady. w załączeniu jeszcze zdjęcia - rok temu i dziś...

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Podniesiona grządka - co na pokost?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 05, 2020, 21:58:39 pm »
Zostawił bym jak jest ,a za 5 lat zrobisz  nową.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7550
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Podniesiona grządka - co na pokost?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2020, 08:52:48 am »
Dokładnie.
Czymkolwiek nie pomalujesz to i tak będzie kłopot.
W takich warunkach stoi ta konstrukcja.

Offline bartus

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Podniesiona grządka - co na pokost?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 09, 2020, 10:40:07 am »
W sumie nie brałem takiej opcji pod uwagę (żeby tego w ogóle nie ruszać), ale jak widać warto się zastanowić. Pytanie, czy te 5 lat nie jest nad wyraz optymistycznie oszacowane? Pewno gdyby materiał był jakiś z odzysku, to nie miałbym wątpliwości, natomiast jako że deski były kupne jest mi ich normalnie szkoda (no i robocizna ;-) ).

A zaczynając zupełnie od nowa taką konstrukcję, to co? Analogicznie, nie zabezpieczać niczym i zaakceptować, że postoi kilka lat i się wymieni, czy w takim wypadku jednak czymś warto drewno zabezpieczyć? Jeśli tak to czym?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7550
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Podniesiona grządka - co na pokost?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2020, 11:40:11 am »
Zamiast desek użyj kantówek 50 x 100 impregnowanych ciśnieniowo. Od wewnątrz konstrukcji folia i gotowe.