Maj 12, 2024, 13:57:23 pm

Autor Wątek: Zasady doboru tarczy do piły stołowej  (Przeczytany 10117 razy)

Offline Dalbor

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« dnia: Wrzesień 07, 2016, 15:39:38 pm »
W temacie Pilarka stołowa Metabo TS254
http://forum.domidrewno.pl/pily-28/pilarka-stolowa-metabo-ts254/60/

Nero napisał:
Mam te pilarkę  i używam jej bardzo intensywnie. Tnie wzdłuż i wszerz płytę wiórową, sklejkę, twarde i mokre drewno - kwestia doboru tarczy. Polecam Globusa 250 mm. Nie będę się rozpisywał na temat jej wydajnosci czy konstrukcji bo wiele zostało juz napisane.

I właśnie to skłoniło mnie do zadania pytania, aby ostatecznie rozwiać moje wątpliwości i dowiedzieć się jak prawidłowo dobrać rozmiar tarczy. Bo z tego co napisał Nero, używa mniejszej tarczy niż zalecana przez producenta.

Z racji że w przyszłości chcę kupić jakąś pilarkę stołową, czytałem o Metabo TS 254
https://www.metabo.com/pl/pl/maszyny/pilarki/stolowe-pilarki-tarczowe/ts-254-600668000-stolowa-pilarka-tarczowa.html

I właśnie średnica tarczy jest określona jako 254 x 30 mm

I teraz moje pytanie. Czy można używać mniejszych tarcz w tego typu pilarkach? Producent Metabo nie określił że maksymalna średnica piły to 254 mm
Z tego co zauważyłem producenci określają średnicę jako Maksymalna średnica tarczy i jako Średnica tarczy

Przykład dla określenia Maksymalna średnica tarczy:
http://www.hafen.pl/produkty/przecinarka-stolowa-krajzega-tk-pro,53,2,1730
Z określenia maksymalna wnioskuje, że producent przygotował tak urządzenie, że można stosować tarcze o mniejszej średnicy.
Przykład dla określenia średnicy tarczy:
https://www.metabo.com/pl/pl/maszyny/pilarki/stolowe-pilarki-tarczowe/ts-254-600668000-stolowa-pilarka-tarczowa.html

Z tego co wyczytałem w książkach i nawet ostatnio na blogu:
http://narzedziowyblogg.blogspot.it/2013/11/nie-daj-sie-naciac.html
Nie powinno się używać mniejszej tarczy ponieważ mniejsze tarcze wywołują w urządzeniu znacznie zwiększone drgania, dostają bicia i zwyczajnie niszczą sprzęt od środka. Są też inaczej wyważone.

I teraz moje pytanie jak to w końcu jest. Dodam, że osobiście na tym się nie znam, a zaczynając swoją przygodę z drewnem chciałbym podchodzić do tego profesjonalnie.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2016, 16:14:21 pm »
Nie powinno się używać mniejszej tarczy ponieważ mniejsze tarcze wywołują w urządzeniu znacznie zwiększone drgania, dostają bicia i zwyczajnie niszczą sprzęt od środka. Są też inaczej wyważone.

Nie  zgodzę się  z tym stwierdzeniem , chyba że mnie ktoś przekona .

Offline BlackJack15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 504
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 07, 2016, 16:27:12 pm »
Matabo TS254 jest też dostosowana do tarcz 250 - klin można do takiej tarczy odpowiednio ustawić, jest na nim taka podziałka. Nie wiem jak z innymi mniejszymi, nie bardzo wiem jednak jak mogą dostać bicia i jak mają być inaczej wyważone (to tylko moje amatorskie spostrzeżenia) - każda piła kręci się na wałku i raczej to w jakiej maszynie nie powinno mieć znaczenia. Kwestia wielkości to może ma znaczenia właśnie odległość do tego klina - choć przecież i bez tego klina można używać lub jakieś inne kwestie techniczne budowy maszyny.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 07, 2016, 16:36:40 pm »
Nie powinno się używać mniejszej tarczy ponieważ

Pewno jest tu błąd i chodzi o większe tarcze

Offline wojo72

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 07, 2016, 16:42:30 pm »
Generalnie im większej średnicy narzędzie tym większa skłonność do drgania przy słabym wyważeniu bądź niewyważeniu i większe obciążenie dla łożyskowania pilarki a nie odwrotnie dlatego mniejsza od nominalnej średnica tarczy nie powinna powodować szybszego zużycia (wyjątkiem mogą być maszyny spalinowe gdzie wał powinien być odpowiednio obciążony podczas pracy na pełnych obrotach i tam należy stosować narzędzie o średnicy do jakiej zostało zaprojektowane).
Z drugiej strony obroty maszyn dostosowane są zwykle do nominalnej średnicy tarczy i  mniejszą trzeba dobierać umiejętnie bo przy niewłaściwej ilości uzębienia może to powodować złe parametry cięcia (dla każdego materiału i narzędzia istnieje coś takiego jak optymalne warunki skrawania). Generalnie temat doboru tarcz pilarskich jest szeroki  i trzeba trochę poczytać i popróbować w granicach rozsądku  zanim się nabierze doświadczenia (ja też jestem amatorem i cały czas się uczę więc są na pewno bardziej kompetentni na forum)

sgt_raffie

  • Gość
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 07, 2016, 18:50:15 pm »
250 a 254 to zadna roznica. Maszyna dostosowana jest do obu rozmiarow. Roznica wynika z rynku na ktorym maszyna jest sprzedawana. U nas podaje sie 254mm a za woda okragle 10". U nas jest system metryczny wiec rozmiar 250 jest dla nas "naturalny". Mam teraz ukosnice ktora fabrycznie miala 254, zalozylem 250 i nie widze zadnych zlych objawow (i zadnych sie tez nie spodziewalem).

Offline Dalbor

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2016, 19:12:46 pm »
Właśnie przeglądałem specyfikację jednej z pilarek Bernardo:
http://www.hafen.pl/produkty/przecinarka-stolowa-krajzega-tk-pro,53,8,1730

I mam pytanie bo w specyfikacji jest napisane:
Max. średnica brzeszczotu piły 250 x 30 mm

A w zakresie dostawy pisze:
Tarcza 254 x 3,0 x 30 mm / 36Z

To ja tutaj nie rozumiem i proszę o wyjaśnienie, czy średnica tarczy i średnica brzeszczotu piły to są dwie różne rzeczy i mierzy się je jakoś inaczej, że producent podaje tutaj inne wartości. Czy to niedokładność ze strony producenta?

Przepraszam za głupie pytanie ale lubię precyzję i chciałbym się tego dowiedzieć. Bo nie mogę uwierzyć, że producent podaje nieprecyzyjne wartości.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2016, 19:38:44 pm »
Myślę, że ważną sprawą przy wzdłużnym rozcinaniu desek jest właściwe umieszczenie klina rozdzielającego ( rys). W większości konstrukcji jest tylko jedna pozycja jego mocowania i założenie mniejszej tarczy zwiększa  odległość zębów tarczy od klina, jeżeli odległość jest w granicach tolerancji, to wszystko jest w porządku.  Pewnie założenie tarczy 250 mm zamiast 254 mm zmieści się w tolerancji.

Ja do precyzyjnych cięć głównie poprzecznych z użyciem sanek używam nawet tarcz 200 mm - ewentualne boczne drgania tarczy są wtedy mniejsze.

Tu więcej o bezpiecznym używaniu pilarek:  http://archiwum.ciop.pl/5907.html

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 07, 2016, 20:25:01 pm »
czy średnica tarczy i średnica brzeszczotu piły to są dwie różne rzeczy

To jest to samo  ( średnice ) nazwane  przez uczonych  z  za  biurka  .W praktyce tarcz się kręci ,  brzeszczot zaś nie ( np brzeszczot wyrzynarki , piły płatnicy itd )

Offline wojo72

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 07, 2016, 21:59:04 pm »
Ja napiszę coś w poprzek forum apropo postu amigorg, ale wg mnie temat klina jest trochę demonizowany, nie chcę przy tym  kogoś namawiać do cięcia bez klina mimo że  za oceanem jest mało popularny, bo względy bezpieczeństwa przemawiają za stosowaniem ale trochę nie przekonuje mnie argumentacja stosowana na forum. Podstawowym podawanym powodem stosowania jest to że przy cięciu drewna litego jest ryzyko zakleszczenia tarczy ze względu na wewnętrzne naprężenia materiału. Ja trochę uczyłem się od starszej daty stolarza i kiedyś jak coś podobnego powiedziałem stwierdził że "tarcza przy cięciu  bierze również dupą"  tzn. na wyjściu  z blatu jeżeli napotka opór to również skrawa i tym niweluje ryzyko odrzutu a klin zabezpiecza tak naprawdę przed gwałtownym zakleszczeniem materiału spowodowanym nierównoległym prowadzeniem przy cięciu wzdłużnym a tym bardziej przy poprzecznym.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 07, 2016, 22:27:40 pm »
Obejrzyj na YT specjalnie robione próby cięcia deski bez klina i lekkie jej skręcenie - zęby wychodzące spod blatu zabierają i wyrzucają materiał w kierunku stolarza, klin temu zapobiega.

sgt_raffie

  • Gość
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 07, 2016, 22:29:49 pm »
...nie chcę przy tym  kogoś namawiać do cięcia bez klina mimo że  za oceanem jest mało popularny...
Sory, ale jeśli mówisz o Stanach Zjednoczonych to zupełnie się z Tobą nie zgodzę. Na 99% filmików na YT klin jest. W większości książek o stolarstwie, np z Taunton Press, klin jest opisywany i pokazywana jako podstawowe wyposażenie piły. I, z tego co mi ktoś kiedyś mówił, wszystkie nowe piły sprzedawane w USofA muszą mieć fabryczny klin.
Co do reszty nie będę polemizował bo nie mam wystarczająco doświadczenia.

Offline wojo72

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 07, 2016, 22:36:43 pm »
Amigorg zgadzam się z tym,  że  skrawanie w przypadku zębów piły wychodzących z blatu zwiększa ryzyko odrzutu (kierunek skrawania jest ku górze a nie ku dołowi jak z przodu tarczy), ale dopóki nie przekroczymy  bezpiecznej prędkości  skrawania odrzut nie powinien wystąpić, najczęstszym błędem jest tu zbyt szybki posuw lub docinamy zbyt małe elementy.

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 07, 2016, 22:40:37 pm »
Ku refleksji - przepisy i procedury lotnicze i przemysłowe w tym stolarskie są pisane krwią.

Offline Dalbor

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil
Odp: Zasady doboru tarczy do piły stołowej
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 07, 2016, 23:10:52 pm »
I, z tego co mi ktoś kiedyś mówił, wszystkie nowe piły sprzedawane w USofA muszą mieć fabryczny klin.


Tak masz rację od 2008 r. obowiązuje przepis w USA, że piły mają być wyposażone w tzw. "riving knife". Co ciekawe bardzo dawno temu wszystkie produkowane w USA piły stołowe były wyposażone w "riving knife" potem był okres, że od tego odstąpiono. Jednak po ustaleniach "Standards Technical Panel at Underwriters Laboratory" i ich późniejszych zaleceniach powrócono do stosowania "riving knife" w piłach stołowych.

Dla ciekawostki dodam, że jeśli chodzi o "riving knife" i "splitter" to z tego co wyczytałem (choć mogę się mylić) różnica jest taka, że "riving knife" gdy podnosimy lub obniżamy tarcze piły, to tak samo automatycznie podnosimy lub obniżamy "riving knife" i dlatego możemy poprawnie dopasować wysokość i odległość klina od tarczy. Z kolei w przypadku "splitter'a" nie mamy takiej możliwości ponieważ montujemy go na stałe, tzn. gdy obniżymy lub podwyższymy tarcze nie mamy możliwości regulowania wysokości "splitter'a". Z tego też względu w USA powrócono do stosowania klina rozdzielającego w postaci "riving knife".

A co do bezpieczeństwa i argumentów dlaczego należy stosować klin rozdzielający oraz dlaczego dobierać odpowiednią wielkość tarczy to tutaj jest dobry filmik poglądowy. Narrator mówi po francusku ale zawsze można włączyć napisy i ustawić tłumaczenie.

https://www.youtube.com/watch?v=oTPB4V-symw
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2016, 23:18:28 pm wysłana przez Dalbor »