Kwiecień 18, 2024, 10:38:12 am

Autor Wątek: Jigi w 3D  (Przeczytany 20413 razy)

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Jigi w 3D
« dnia: Styczeń 26, 2019, 08:43:35 am »
Podejmuję kolejną próbę wysłania posta ze zdjęciem. To jig do wykonywania wpustów wg pomysłu zaczerpniętego w youtube. Pliki do wydruku uzyskałem z forum drukarzy reprapy.pl. Już chyba skapowałem o co chodzi. Forum ma ograniczenia dotyczące wielkości plików.

To tutaj tylko video.


Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2019, 08:52:27 am »
 :-\ Forum ma ograniczenie dot. wielkości pliku załączonego do posta 50048 kb. Do kitu. Jakie urządzenia teraz takie zdjęcia robią? To więcej czasu zajmie zmniejszanie zrobionego zdjęcia, niż to warte.

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2019, 09:05:39 am »
Ewentualnie zainteresowanych problematyką techniki druku 3D w stolarstwie zapraszam tu:
https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=9&t=3690&view=unread#unread
Można ściągnąć tam sobie pliki do wydrukowania samodzielnie lub - przy braku takiej możliwości - skorzystania z pomocy przy wydruku w przypadku zainteresowania konkretnym urządzeniem. WSZYSTKO JEST DARMOWE.

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2019, 14:29:54 pm »
niż to warte.

Musisz się więc bardziej postarać ;)

50048 kb => 50.048 mb

Nadal uważasz że nasze forum ma jakieś ograniczenia? :) 50mb na 1 post kolego. Pokaż mi inne takie miejsce w sieci.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2019, 14:32:37 pm wysłana przez JarekO »
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2019, 05:21:44 am »
Ok, poćwiczę. Ale miałbym prośbę: czy możliwa byłaby zmiana tytułu tego tematu na: Drukarka 3D w warsztacie hobbysty? Bardziej odpowiadałby temu, co chciałbym tu pisać.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7550
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 14, 2019, 08:34:44 am »
Zibiemu chodzi zapewne o wielkość pojedynczego zdjęcia.

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 14, 2019, 15:30:11 pm »
Trochę zaśmiecam ten wątek, ale spróbuję jeszcze raz załączyć foto do wiadomości. To ten jig, który sobie wydrukowałem, chociaż w tym przypadku to była trochę sztuka dla sztuki, bo jego zrobienie w wersji tradycyjnej będzie dużo szybsze. To drukowanie jednak trochę trwa.

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2019, 15:43:11 pm »
Zibiemu chodzi zapewne o wielkość pojedynczego zdjęcia.

Dokładnie właśnie o to mi chodziło, bo nie mogłem załączyć i przesłać zdjęcia. Tym razem jednak wszystko poszło bez problemu

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 14, 2019, 16:02:21 pm »
Prowadnice do rowków w pilarce Bosch GTS 10 xc. W moim Boschu wchodzą i pracują ( przesuwają się ) idealnie w rowku po prawej stronie piły. W rowek po lewej - nie wchodzą. Wymagałyby modyfikacji. Nie wiem, czy to przypadłość tylko mojego Boscha, czy one tak mają. Na necie znalazłem też takie prowadnice do Boscha PTS 10 i makity mlt, bodaj 120.
Daję link, jakby ktoś chciał skorzystać.
http://www.youmagine.com/designs/12738


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 17, 2019, 07:22:43 am »
Dociski ( ściski? ) do sklejania ramek. Na pierwszym zdjęciu - do klejenia ramek sześciokątnych. Wydrukowałem sobie ich 6, ale - gdybyśmy chcieli kleić też rzeczy "pudełkowate" - powinno być ich w warsztacie 12. Mimo że plastik wygląda na to, że powinny wytrzymać docisk wymagany do sklejenia. Na drugim zdjęciu podstawa do docisku dla ramek prostokątnych. Akurat rozpocząłem ich wydruk w liczbie 4 egzemplarzy. Potem - odpowiednio do tego, co napisałem wyżej - dodrukuję tak, aby mieć ich 8.

P.s
Linków do plików wykonawczych nie daję, no ich znalezienie to trochę dla mnie problem, ale gdyby ktoś wyraził zainteresowanie konkretnym projektem, to proszę o info - tu na forum - i wtedy poszukam i wkleję. I taką metodę będę stosował.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2019, 07:31:43 am wysłana przez zibi01 »

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 17, 2019, 09:06:35 am »
Szablon do wykonywania wpustów ( z angielska: kerfmaker ). Bardzo pomysłowe urządzenie wykorzystujące zasadę, na której oparty jest ten pierwszy opisany przeze mnie jig, ale upraszczające ustawienie rzazu piły. Na zdjęciu wydrukowane już elementy do złożenia ( nie mam śrub i czasu, żeby pójść do sklepu i je kupić ). Na video zasada działania.




« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2019, 09:18:06 am wysłana przez zibi01 »

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 20, 2019, 16:34:50 pm »
Waeiacji na temat kerfmakerów ciąg dalszy. Dzisiaj taki w wersji mini. Daje się bardzo szybko wydrukować. Przy skręconej niebieskiej śrubie i elemencie niebieskim dosuniętym do miętowego ustawiamy rzaz, jako różnicę między elementem czarnym i miętowym, skręcamy czarną śrubę i ustalamy grubość elementu, który ma być wpasowany we wpust. Dokręcamy obie śruby

« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2019, 16:37:31 pm wysłana przez zibi01 »

Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 22, 2019, 06:31:14 am »
Ostatni kerfmaker, bo mógłbym tak jeszcze długo. Wszystkie one mają takie same użytkowo części i tę samą zasadę działania. Ten, który pokazuję obecnie ma swój profesjonalny odpowiednik w postaci urządzenia firmy KM 1. Udało mi się znaleźć video, na którym instrukcji jego użytkowania, pokazującej przydatność, prezentuje Gospodarz forum - JarekO. No to proszę. Fotka kerfa już wydrukowanego i filmik.




Offline zibi01

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 59
    • Zobacz profil
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 23, 2019, 10:57:34 am »
W końcowej części filmu JarekO podał, że jiga można wykorzystać nie tylko do cięcia wpustów "w poprzek" , ale i wzdłuż, tylko trzeba wymyślić sposób. Pomyślałem, że taki sposób już widziałem gdzieś na youtube. Z wykorzystaniem magnesu. Kiedyś w sklepie biurowym kupiłem zestaw kolorowych przydatków, m.in. spinacze, klamerki i takie pchełki z magnesem do przylepiania wiadomości na metalowych tablicach. Pomierzyłem, narysowałem i wydrukowałem. Dopiero, kiedy wydruk już się zaczął pomyślałem, że mój Bosch ma blat aluminiowy i tu magnes nie złapie. ;D ;D Trzeba będzie zatem przyłapać do blatu ściskami pasek cienkiej blachy albo …… wymyślić inny sposób. Takie urządzenie umożliwia stworzenie stałego punktu odniesienia dla jiga "z drugiej strony" culagi i jej ustawianie według jego wskazań. W ten sposób można wycinać wpusty wzdłuż.

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Jigi w 3D
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 23, 2019, 11:05:20 am »
I brawo za kreatywność :) drukarka w domu/warsztacie otwiera drzwi do własnych pomocników :) Podpowiem... drukuj je z PET-G, zostają wtedy na długi czas. Można jeszcze z nylonu, ale to już drogi filament. PetG jest chyba najlepszy cenowo jeśli chodzi o max wytrzymałość.

ps. czekam na kolejne wpisy! :)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek