Marzec 29, 2024, 07:07:36 am

Autor Wątek: Początkującego pytań kilka  (Przeczytany 3172 razy)

Offline Kubix

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Początkującego pytań kilka
« dnia: Wrzesień 12, 2020, 23:16:43 pm »
Chciałbym poprosić was o pomoc w rozwianiu kilku moich wątpliwości z którymi borykam się jako początkujący stolarz.

Pierwsza sprawa tyczy się wykańczania. Tu mam najwięcej niewiadomych. Najlepiej jeśli ktoś jest w stanie polecić dobrą książke na temat malowania/ szlifowania ogólnie wykańczania. Jakie produkty do czego się nadają oraz jak je ze sobą łączyć. Przeglądam mnóstwo materiałów w internecie, Lidka robi w tej kwestii świetną robotę. Jednakże internet ma to do siebie, że wiedza jest porozrzucana a odnaleźć na szybko odpowiedni film na YT, a w nim coś co konkretnie jest potrzebne, jest o wiele ciężej. Może by tak na forum w działach podopinać tematy z krótkimi definicjami, cechy szczególne, czym nakładać, jak łączyć innymi itp. Z pewnością byłoby bardzo pomocne dla ludzi początkujących takich jak ja

Tak z grubsza kilka pytań jakby na już:
Czym najlepiej wykonywać szlifowanie międzywarstwowe? kostka + papier? Bo i przy tym zestawie widzę, że łatwo mi zjechać farbe do gołego, także szlifierki nawet nie ruszam, a może to mój brak wyczucia. Czy najlepiej szlifować międzywarstwowo zakrzywione i trudnodostępne powierzchnie? Gąbka ścierna?
Jest to pomalowania formatka o wymiarze X x X.  Zdąrzyłem popełnić błąd, a potem sie o tym dowiedzieć, iż należy malować obie strony naraz by uniknąc wykrzywiania formatki. ile odczekiwać do obrócenia formatki, by nie przykleiła się pomalowaną stroną do podłoża po odwróceniu i jak uniknąc teog przeyklejnia odkładając już na suszarke? 

Druga sprawa do której nie wiem jak podejść by nie wydać niepotrzebnie pieniędzy to przygotowanie drewna. Mam na myśli struganie.
Wiem, iż najlepiej byłoby kupić strugarke i grubościówke do tego celu, jedna wiadome są też ich koszty.
Rozważam zakup planera DeWalt DCP580N gdyż i tak mam już baterie z innych sprzętów i wyszłoby to najtaniej jako inwestycja, biorąc pod uwagę iż wiem, że Dewalt jak to Dewalt będzie robił swoją robotę. z drugiej strony, zdaje sobię sprawę, że przy jego pomocy wyrównam jedynie powierzchnie, ale nie "wyprostuje" deski. No i dobrą opcją jest załamywanie krawędzi, gdzie noże nie będą zuzywaly się tak szybko jak frezy. No i pytanie czy jak sie już dorobie właściwej strugarki i grubościówki, czy taki planer nie poleci raczej w kąt, bo już nie będzie używany? Na rynku UK jest dostępna strugarko grubościówka Titan TTB579PLN za nieduże pieniądze, która ma wiele bardzo pozytywnych opinii. Aczkolwiek nadal pozostaje moja niepewność iż mogę wydać nieduże pienądze, ale finanlnie pójdą w błoto bo narzędzie nie będzie jakościowo dobre. Ktoś może używa tego urządzenia?
Jak radziliście sobie nie mając odpowiednich sprzętów by doprowadzać deski do równej grubości?

Frezy.
Pojedyńczy frez potrafi kosztować od 10 funtów w góre, gdzie zestaw frezów tej samej firmy 12sztuk mozna kupić za 30funtów. Jak to jest, pojedyńcze jest droższe bo jest pojedyńcze, czy będą to wtedy bardziej dedykowane frezy i poprostu lepiej wykonane, trwalsze? Kupujecie raczej konkretne frezy pod konkretną robote, czy jednak warto zakupić zestaw dobrej firmy i też długo posłuży. Przetestowałem pare tanich frezów o wartości około funta i stwierdzam, że jest to niebezpieczne, słabo cieły i sie łamały po 1 metrze (potrzebowałem nafrezować rowek 4mm). Kupiłem pojedyńczy frez Trend w cenie 12f i poleciał jak w masło około 10m rowka.

Dziekuję za wszelkie porady
Pozdrawiam serdecznie




Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Początkującego pytań kilka
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 13, 2020, 05:10:59 am »
Dużo pytani i na wszystkie trudno cokolwiek podpowiedzieć,dlatego odpowiem na te na ktore potrafię. Jednak pamiętaj że ja tego używam,sprawdzilem. Do szlifowania miedzy warstwami używam gąbki ściernej,jesli chodzi o lakier bezbarwny czy farbę nic sie nie dzieje jeśli przetrzesz za dużo,problem jest z elementem ktory był bejcowany i lakierujesz. Zdarza sie że muszę polakieriwać element po obu stronach wtedy lakieruję pierwszą na płask i  jak tylko trochę podeschnie odwracam i opieram element o przygotowany stojak na stojąco. Nie wiem czym lakierujesz,malujesz bo mi dosc szybko wysycha lakier i w ten sposób moge odwrocic juz po 10 -20 minutach. Trzeba uważać przy lakierowaniu drugiej strony na proporcje materiału,lakier,rozcienczalnik bo mozna narobić zacieków. Na pewno sprawdzonym przeze mnie sposobem jest opisanie pracy w dziale "krok po kroku" . Często pytam jak czegoś nie wiem,nie jestem pewien i unikam wielu błędów. Co do frezów. Oczywiście ze lepiej jest mieć frezy dobrych firm jak i wszystkie narzędzia ale wiąże sie to z kosztami. Moj pierwszy zakup frezów to był zestaw YATO,około 30 frezów. Zresztą mam go do dziś. Część nigdy nie używana,reszta zużyta. Dlaczego taki zestaw,ja w ten sposób sprawdzalem frezy,profile jakich używam i kupiłem lepszych firm te przydatne do mojej pracy ;)
Maszyny i elektronarzędzia są bardzo ważne. Wiadomo,czym lepsze,przyjemniejsza i łatwiejsza praca ale tu koszty są spore. Na początku miałem wszystko budżetowe,jak sie szybko okazało próbowałem robić duże rzeczy,trudniejsze projekty. Nie wiem jakie masz plany,co chcesz robić i jak bardzo jesteś zakręcony na punkcie drewna ;)
Pozdrawiam

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Początkującego pytań kilka
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 14, 2020, 08:50:10 am »
Co do książek to polecam wydawnictwo Arkady i takie pozycje jak:
Prace w Drewnie - https://www.arkady.info/prace-w-drewnie.html
STOLARSTWO. Kompendium - https://www.arkady.info/stolarstwo-kompendium.html
Stolarstwo lepiej mi się czyta, ale w Prace w Drewnie jest więcej informacji, choć w każdej znajdzie się zawsze jakaś informacja której nie ma w drugiej książce.
Jeszcze jedną mam książkę, ale jeszcze jej nie przeczytałem i nie pamiętam tytułu.

Co do wszystkich narzędzi, jak kupisz dobrej firmy to będziesz mieć radość z pracy, jak kupisz marketowe to będziesz pracować, ale nie tak wydajnie i przyjemnie. Najlepiej mieć ostre narzędzia, więc warto zaopatrzyć się w ostrzałkę, ewentualnie mieć kogoś w okolicy kto naostrzy.
Ja kupiłem sobie ostrzałkę Tormek t-8 i jestem zadowolony, narzędzia po dziadku poostrzyłem i wchodzą w drewno jak w masło - tylko szybko się tępią, ale do drobnych prac wystarczają dzięki temu i nie muszę teraz wydawać dużo pieniędzy na nowe. A mój wujek jak zobaczył Tormeka to kupisz tańszy Scheppach i wydał mniej, ale nawet nie używa bo beznadziejnie się na nim ostrzy.
 
Zastanów się co potrzebujesz, najlepiej rozpisz sobie co chcesz zrobić i jakich narzędzi będziesz potrzebować. Ja staram się kupować 2 maszyny rocznie i tak powoli zbiera mi się cały park maszynowy. Mam też listę co chcę kupić (Piła taśmowa, frezarka dolnowrzecionowa, Myjka, odkurzacz, sprężarka), przeglądam ceny patrzę ile mniej więcej dana maszyna kosztuje i czy nie ma jakiś promocji, jaka mi się przyda. Bardzo wygonie później się kupuje, jak brałem tormeka t8 to rozpisałem koszt zakupu ostrzałki z akcesoriami, dodatkowo do porównania rozpisałem ile wyniesie mnie ręczne ostrzenie, porównałem i od razu wiedziałem, że tormek będzie najtańszym rozwiązaniem i nie myliłem się bardzo zadowolony jestem z tej ostrzałki. Jak szukałem już gdzie ją najtaniej kupić to okazało się, że u mnie w mieście mają najtaniej w Polsce :), a jak jeszcze napisałem, maila że chcę kupić zestaw z akcesoriami to jeszcze dostałem upust na prawie 200zł.

Co do frezów to tak jak mario78 mówi dobrze jest kupić tani zestaw by pobawić się i sprawdzić co można danym frezem zrobić, ale jak chce się coś robić na dłuższą metę to niestety trzeba iść w firmowe frezy i liczyć się z wydatkiem ok 200 zł za jeden frez.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Początkującego pytań kilka
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 14, 2020, 11:54:16 am »
Dla mnie najważniejsze maszyny to wyrowniarka i piła. Te maszyny muszą być w miarę dobre,grubosciowka mogła by być nizszej półki. Strugiem klejonki nie zrobisz a w stolarstwie jest tak że jesli sie to lubi ciągle chce sie rozszerzać swoje prace i możliwości,bynajmniej ja tak mam ;) Wszystko zależy od tego co chcesz robić i jak bardzo to lubisz.

Offline Kubix

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Początkującego pytań kilka
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 26, 2020, 23:47:37 pm »
Lakieru szczerzerze mówiąc to jeszcze nie używałem. Teraz chcę wykonać ławkę na ogródek taką prostą, ale"high end" - czyli pewnie wyjdzie dramat end  ;D ;D
Zakupiłem pod to takowy lakier:
https://www.screwfix.com/p/ronseal-exterior-varnish-satin-clear-750ml/
Popularna, sprawdzona, polecana firma na rynku UK.
Zobaczymy co wyjdzie, mam nadzieję, że będę miał odwagę się pochwalić :D

Co do sprzętu. Dojrzałem już jakiś czas temu iż w każdej przestrzeni warto kupować produkty doobrej jakości ( choć nie zawsze jest to konieczne, mały stolik stolarski kupiłem najtańszy i działa, musze go sobie tylko czymś dociążyć bo to jego jedyna wada). Zakupiłem wspomniany planer dewalte. Robi robote. Aczkolwiek robiąc sobie suszarko-półke oraz konstrukcje pod ciecie formatek przy pomocy zagłebiarki nadal pozostał problem iż nie wyrównam tym desek. PRzez co konstrukcja nie jest idealne, a mnie to frustruje, bo staram się jak mogę, a efekt mocno średni/słaby.
Na kanale Zabawa w budowie, pod filmem o grubościówce DW733, ktoś zadał pytanie o strugarke. Autor odpowiedział, iż nie ma i mieć nie zamierza, wyrównanie załatwie na pile stołowej docinając krótszy bok. A co z wyrównanie zerszego boku?
Tak szukam, szukam i szukam rozwiązania, bo dopóki nie będę w stanie prawidłowo wyprowadzić deski to zawsze konstrukcja nie będzie się dobrze składać.
Rozważam zakup tej grubościówki, ale nadal pozostaje kwestia braku stołowej szerokiej strugarki, która robiła by dobrą robotę.

Może ktoś podpowie jak ugryźć temat już najtańszą ( z tych, które mają realny sens) drogą doprowadzić do możliwości prostowania desek. 
Posiadam:
Zagłębiarke
Ukośnice
Szlifierke
Wyrzynarkę
Strug elektryczny
Frezarkę (małą Makita RT0700CX4/2)

Zagłebiarką po szynie mogę dociąc deski o amx wymiarze 2"x2", ale czy jest jakiś sposób na deske 6"x 1"?

Tak mnóstwo pytań, pewnie dla niektórych dziwnych, ale jak to mawia John z Ameryki, wszystko jest proste jak już się wie.

Książki zapewne zamówie sobie przy najbliższej możliwości (paczka zbiorcza z PL)

Sprzęt który chciałbym mieć, to całą lista z excelu jest, ale numer jeden teraz to rozwiązanie problemu powyżej.

Jak bardzo to lubie? Jak wcześniej wspomniałem, robiłem już pare rzeczy użytku garażowo/ ogródkowego. Odkąd załapałem by spróbować sił na poważnie, często nie mogę zasnąć dopóki czegoś tam sobie nie doczytam w kwestii która akurat siedzi mi w głowie.

Mario jakiej wyrówniarki używasz?


Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Początkującego pytań kilka
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 27, 2020, 00:34:28 am »
Mam starą włoską maszynę SCM F4L. Grubosciówkę też leciwą tej samej firmy. Piłę też SCM,mniejszą z tych większych ;) Mnie bardzo wciągneła praca w drewnia.Nie jednokrotnie miałem problemy żeby ogarnąć którąś z maszyn wtedy na pomoc przychodzili koledzy tu na forum ;)
Czasem nie jest łatwo ale moim zdaniem warto.Maszyny jedne a robić można bardzo dużo ;)  Od małych dodatków po skomplikowane i duże projekty. Prawdziwa kopalnia wiedzy jest tu,jednak nie tylko warto zaglądać na forum żeby się czegoś dowiedzieć,dobrze jest pisać o swoich doświadczeniach.

Offline Norberto

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 134
    • Zobacz profil
Odp: Początkującego pytań kilka
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 27, 2020, 10:03:45 am »
Cytuj
Na kanale Zabawa w budowie, pod filmem o grubościówce DW733, ktoś zadał pytanie o strugarke. Autor odpowiedział, iż nie ma i mieć nie zamierza, wyrównanie załatwie na pile stołowej docinając krótszy bok.
Tak odpowiedział, bo jeszcze nikt mu nie podesłał wyrówniarki na testy, ale jakby dostał to by było och i ach i jak ja mogłem pracować bez tej maszyny. Pomijam już to, że kanał stoczył się na dno przez parcie na szkło i reklamy/sponsoring (choćby wychwalanie "marki" biedronka).

Ps wyrówniarka jak najbardziej potrzebna, im większa/szersza tym lepsza. Ja zawsze chorowałem na dużą i ciężką, starej daty maszynę, ale z braku czasu i nawału pracy zawodowej zostałem ze swoją samoróbką wykonaną 20 lat temu, ma swoje wady ale lepsza taka niż żadna.

Offline Kubix

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Początkującego pytań kilka
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 29, 2020, 02:08:02 am »
Mario to Ty posiadasz już "gruby" sprzęt. Dla uściślenia, moje pracownia obecnie to podwójny garaż, ze czego 1/3 przestrzeni i tak jest zagospodarowana na rzeczy domowe typu rowery, grill, zapas papieru toaletowego na wypadek drugiej fali Covid :D itp.
Więc taka maszyna u mnie odpada po pierwsze z racji na miejsce, a z drugiej strony na finanse. Odkładałem sobie na start własnego biznesu, ale nie dysponuje kwotami, które pozwoliłyby kupić tak duże maszyny. Plany był inne, ale covid troche namieszał i z perspektywy czasu uważam, że wręcz mi to pomogło wybrać właściwszą drogę, mimo że na starcie będzie dłuższa, bo przede mną wiele do nauczenia jeszcze. Natomiast martwi mnie, że z tego uzbieranego budżetu już spora część została wydana( na narzędzia z których jestem zadowolony), a nadal nie pozwala to uzyskanie prostej deski, co za tym idzie konstrukcji.
Także, jeżeli ktoś jest w stanie polecić mi przede wszystkim niedużą wyrówniarke to byłoby to bardzo pomocne.

Rynek UK (gdzie mieszkam) przekopałem chyba pod każdym względem i nie znalazłem wyrówniaka "pewniaka" w zakupie jak np grubościówka DW733, którą finansowo mógłbym sobie pozwolić i byłbym w stanie wydać takie same pieniądze na wyrówniarkę. Ale chciałbym wiedzieć, że kupie sprzęt który zrobi robotę. Nie mając wyrówniarki, zgadzam się z Norberto w 100%, grzebie grzebie, ale na koniec jakąkolwiek konstrukcję i tak muszę lekko naciągać by pasowało :(


Offline Norberto

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 134
    • Zobacz profil
Odp: Początkującego pytań kilka
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 29, 2020, 13:17:28 pm »
Może nie jest to panaceum na wszystko ale miałem okazję popracować na Metabo HC 260 i byłem bardzo zadowolony z efektów, może w przyszłości się skuszę, jak znów czas pozwoli więcej grzebać w drewnie

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Początkującego pytań kilka
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 30, 2020, 10:24:37 am »
zakupie jak np grubościówka DW733, którą finansowo mógłbym sobie pozwolić i byłbym w stanie wydać takie same pieniądze na wyrówniarkę

Za pomocą grubościówki też możesz wyrównać materiał, tylko trzeba zrobić uchwyt na którym będzie można prostować sobie materiał.

Offline Arek15

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
Odp: Początkującego pytań kilka
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 02, 2020, 15:23:09 pm »
https://www.yumpu.com/xx/document/read/10200425/przewodnik-dla-stolarzy
Na szybko znalazłem. Może pomoże troszke
Bardzo bardzo stara ksiazka
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2020, 15:25:19 pm wysłana przez Arek15 »

Offline Kubix

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Początkującego pytań kilka
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 02, 2020, 18:30:41 pm »
Arek15 jesteś wielki. Na pewno skorzystam.

tayjkt - widziałem ten patent, ale to taki troche półsrodek. Mocowanie każdej deski do uchwytu, obawiam się, że zabawy będzie mnóstwo, w stosunku do efektów.

Rozmyślając jeszcze ostatnio na temat prostowania tych nieszczęsnych desek wymyśliłem jedną rzecz.

Czy nie lepiej zainwestować w stosunkowo dobrej jakości piłe stołową, którą jak widziałem ludzie prostują dechy (wymiar będzie ograniczał, wiem). Piła napewno sie przyda, już wiele razy dumałem, że w danej sytuacji była potrzebna. Nie musze też wtedy dokupować odciągu większego. Mój odkurzacz powienien wystarczyć, końćówka w przypadku DeWalt by pasowała. Rozważam tutaj pomiędzy DW 745 lub DWE 7492. Ten drugi ma mocniejszy silnik i chyba to jest główna różnica. Jest jeszcze Makita 2704, za podobne pieniądze z większym zakresem cięcia i większą możliwością rozkładania stołu. Aczkolwiek na temat makity widuję komentarze, że czasem mało precyzyjna, natomiast Dewalt tylko na plus.

Tak więc co myślicie o pomyśle zakupu piły stołowej na której deske do 75mm spokojne zetne po długości i wyciągne kąty, a po wykombinowaniu dostawki powinno wyjść do 120mm na obracanie. A temat strugarki, grubościówki, plus odciąg zostawić kiedy przyjdzie czas, pora i możliwości na zakup właściwego sprzętu a nie dumanie nad półśrodkami?

Podbramkowo złapałem kontakt ze stolarzem, którego mógłbym porposić jakby trafiło się coś do wyprostowania na grubszy kaliber.

Offline eror1968

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
Odp: Początkującego pytań kilka
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 02, 2020, 20:11:37 pm »
Ale co w takim razie rozumiesz przez "wyrównam deskę"?
Zrobisz równą krawędź? Też nie bardzo bo jak deska nie będzie płaska to będzie się bujała na stole pilarki.
Brzegowanie to zagłębiarką sobie zrobisz.
Strugarka to słowo (maszyna) klucz do dokładnego przygotowania materiału a bez tego nie można przystąpić do kolejnych etapów pracy.

Offline Kubix

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: Początkującego pytań kilka
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 03, 2020, 04:35:11 am »
Dlaczego bedzie się bujać? Wg zasady jak do strugarki, poloze na blacie strona stabilną( banan wygięty w gore), zetne po jej boku i wtedy mam pierwsza równą krawędź, którą znowu kładę na stół i tak dookoła. Czy jednak bardzo grubo sie myle?

Myślę o czymś takim:

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Początkującego pytań kilka
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 03, 2020, 07:03:57 am »
Koledze nie chodzi o banany ale "śmigło". Kiedy ja zaczynałem moją przygodę z drewnem bardzo,bardzo długo miałem tylko wiertarkę,szlifierkę taśmową,piłę marketową. Byłem tak zakręcony hobby ze byłem w stanie  próbować i nawet siekierką deskę wyrównać. Jednak nie o to chodzi,dopiero jakiś komfort pracy daje prawdziwą przyjemność. Zdarzało mi sie nawet robić klejonkę na mojej pozniejszej "wypasionej" pilarce Makicie MLT 100.Robić coś na wzór elementów toczonych wiertarką. Maszyny zajmują bardzo dużo miejsca,to prawda,są kosztowne. Wszystko w zależności od budżetu i można cos tam dobrać na wlasne potrzeby. Improwizacja na maszynach jest tez niebezpieczna.Ja u siebie miejsca mam malutko i auta przez wiekszosc roku stoją na dworze na rzecz maszyn,jak nie korzystam  z wyrownarki to maszynę ważącą ponad 600 kg przesuwam pod ścianę zeby wjechać autem ;) Tą pracę robiłem Makitą MLT 100,szlifierką taśmową ,wiertarką,frezarką Perles i pożyczonymi sciskami. Dłubałem kilka dobrych dni i wydłubałem. Wyrówniarka jest potrzebna nawet w warsztacie amatora,coś o tym wiem ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2020, 07:09:42 am wysłana przez mario78 »