Maj 13, 2024, 04:12:25 am

Autor Wątek: Planowanie warsztatu.  (Przeczytany 8553 razy)

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Planowanie warsztatu.
« dnia: Wrzesień 01, 2013, 22:37:12 pm »
Ostatnio chodzi mi po głowie postawienie sobie warsztatu. Chociaż słowo warsztat to może tak trochę na wyrost. Obecnie urzęduję w starej chłodni o wymiarach chyba 4m x 2m  przerobionej ile się da do działania. Planuję coś o wymiarach około 5m x 4m z dachem dwuspadowym. Pierwsza myśl padła na blaszaka - praca jedynie przy ociepleniu i "wystrojeniu". Cena samej "puszki" o tych wymiarach to około 2,5k + koszta wykończenia wnętrza (ocieplenie itp.). Następnie wpadła mi myśl do głowy: dlaczego nie zrobić by samemu... O ile konstrukcję jestem w stanie sobie wyobrazić, to dalej już przystawia. Stojący szkielet obić płytą OSB? na to blacha, panele? Przypuszczam że koszta materiału na szkielet nie były by bardzo wysokie, lecz nie wiem jak z dalszymi etapami pracy. Gdyby ktoś mógł rzucić trochę światła na temat takiej pracy. Bo nie wiem czy zabierać się za projektowanie i planowanie budowy, czy też szukać lepszej oferty na "puszkę".

mily68

  • Gość
Odp: Planowanie warsztatu.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2013, 07:28:02 am »
Szczepan pomyśl o ogrzewaniu i wentylacji. Blaszak to moim zdaniem nie najlepszy pomysł. O ile kojarzę "budynek" gospodarczy o pow. do 25 m możesz postawić na zgłoszenie. Przy Twoim zapale i umiejętnościach celowałbym w konstrukcję drewnianą szkieletową. Koszt na pewno przekroczy 2,5k ale myślę że warto. Jakby co to Jarek ma przecież i dom i warsztat "wybudowany" w tej technologii więc masz informacje i na bieżąco i z pierwszej ręki.
Aha, i czego byś nie wybrał masz nam o tym powiedzieć (jak również zdać foto- i/lub videorelację z realizacji) - wiesz że Ci nie popuścimy w tym temacie prawda?

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Planowanie warsztatu.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 02, 2013, 08:26:27 am »
Jeden z użytkowników ma taki warsztat (link do jego strony)-http://www.meblesam.pl/meblesam/moje-majsterkowanie i ja bym ci odradził ten blaszak.Mily68 ma rację konstrukcja drewniana przy twoim zapale to lepszy i wygodniejszy pomysł.Ja u siebie nie miałem wełny na dachu (konstrukcja drewno, dach eternit) to w lato szło się przypiec a co dopiero w blaszaku.

Offline Adam

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 249
  • Projekt - połowa sukcesu
    • Zobacz profil
Odp: Planowanie warsztatu.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 02, 2013, 09:28:00 am »
Ja robię w garażu 3 na 5 m. Na dachu mam deski bez ocieplenia to w lato nie jest za gorąco ale w zimę tak zimno że robić się nie da. Za kilka dni będę ocieplał dach i kładł boazerie na ściany.   ;)

Offline Waldi

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 851
  • Praca człowieka uszlachetnia
    • Zobacz profil
Odp: Planowanie warsztatu.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 02, 2013, 09:47:48 am »
Szczepan ! ja właśnie zakupiłem blaszak 7/3,5 ale tylko dlatego , że za 2-3 lata planuję  przeorganizować podwórko(też planowałem postawić konstukcję + płyty osb+ styropian naciągnięty klejem)  możesz dać wełnę + szalówkę to kwestia gustu ew. jak pasuje do całości podwórka Pozdrawiam

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Planowanie warsztatu.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 02, 2013, 12:49:36 pm »
Adam proponuje ci jakiś piecyk na te mroźne dni :D.Ja jak były mrozy po -10 stopni to przy wejściu od razu rozpalałem i po 30-40minutach już fajniutko było.Ale dopiero jak ociepliłem dach zobaczyłem ile ciepła traciłem.Jak wcześniej nagrzałem max15-20 stopni to teraz na luzie wychodzi po 20-28 stopni.Choć najlepiej pracuje się przy 10-15.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Planowanie warsztatu.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 02, 2013, 16:54:44 pm »
Blaszak nie jest zły .
 Szybko postawisz  , koniecznie  blacha trapez , od  środka bezpieczny bo  blacha . Zewnątrz zaś ocieplić styropianem przyklejonym na klej poliuretanowy , zaś dach płyty styropianowe z gotową papą klejone też na klej , całość pokryta  papą termozgrzewalną . Dobrze jak  zrobi się okno  dachowe   otwierane ( światlo    /   powietrze)

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Planowanie warsztatu.
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 02, 2013, 19:24:08 pm »
Ja bym szedł w konstrukcję szkieletową, czyli tak jak robimy teraz obudowę zbiorników z wodą. Oczywiście przewidź możliwość rozbudowy ;)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

mily68

  • Gość
Odp: Planowanie warsztatu.
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 02, 2013, 19:47:52 pm »
Trzeba by przeliczyć koszta na szkielecie drewnianym i na blaszaku. Blaszak jak się ociepli i obrobi tak jak sugerujecie będzie budowlą prawie stałą. Podobnie "drewniak". Jestem mimo wszystko za swoim pomysłem.

Offline Szczepan

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 583
  • ARS LONGA VITA BREVIS
    • Zobacz profil
    • Snycerstwo
Odp: Planowanie warsztatu.
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 02, 2013, 21:37:27 pm »
Rozbudowy raczej nie mam co przewidywać - ograniczenia powierzchniowe. Wychodzi na to że chyba lepiej iść w drewno. Czy konstrukcja nośna taka jaką w projekcie zrobiłem była by wystarczająca? Oczywiście w ściany jeszcze poprzeczki i piony dla usztywnienia całości. Następnie na to idzie OSB, a co na to osb się daje? Estetyka na drugi plan niech zejdzie.

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2280
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Planowanie warsztatu.
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 02, 2013, 23:53:43 pm »
Belka kalenicy ma 5m długości, sama w sobie będzie się uginać. Na moje oko jętki tu by załatwiły sprawę. Możesz wtedy zostawić je na widoku tak jak u mnie w warsztacie albo sufit pod nimi zrobić. Praktycznie jeśli dasz jętki, to belka w kalenicy jest zbędna (osb zwiąże przęsła). Same krokwie - co 600 lub 625mm rozstaw, żeby wełnę na pół rozciąć przy wkładaniu i gotowe. Na osb na dachu - najprościej papa. Ona i oddycha i nie przepuszcza wody i o to chodzi. Krokwie - 150mm wysokie i nie oszczędzaj na ociepleniu dachu, to podstawa. Dodał bym też zastrzały w ścianach, bez nich każda konstrukcja się buja na boki ;)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline DamianO

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 40
    • Zobacz profil
Odp: Planowanie warsztatu.
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 03, 2013, 21:33:09 pm »
Domki, warsztaty bądź szopki drewniane mają swoją niepowtarzalną duszę, mogę zaproponować tzn widziałem u paru ludzi garaże postawione z słupów i płyt betonowych tak jak są ogrodzenia betonowe tylko ze nie wiem jakie są tego koszta a na to wszystko usadowić konstrukcję dachową. 

mily68

  • Gość
Odp: Planowanie warsztatu.
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 03, 2013, 21:59:05 pm »
Ale to i tak trzeba ocieplać! Co innego garaż a co innego warsztat stolarski. Jak ktoś potrzebuje "składu" na bambetle i żeby raz na x czasu sobie coś sklecić to proszę bardzo ale nie widzi mi się w czymś takim spędzać czas (pracować) regularnie.

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Planowanie warsztatu.
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 03, 2013, 22:32:30 pm »
Nie zgodzę się. Te betonowe konstrukcje nie są złe.Dla przykładu 8x4m dość wysokie z robocizną (tych panów nie twoją) ok 2300zł.Blaszak też trzeba ocieplić a beton lepszy moim zdaniem niż blacha.Okna zrobić to takie same koszty jak gdzie indziej.Jak się umie to sam koszt okna można policzyć.Wbrew pozorom łatwo wstawić takie okno.No i oczywiście dach np drewniany +papa.Niby to się źle kojarzy bo beton bo zimne ale ja znam osoby które mają gigant konstrukcje z tych płyt (coś 3/4 warsztaty Jarka na oko i robią z tego domy.Oczywiście wtedy w środek wchodzi stelaż wełna i karton gips.Szybko się nagrzewa i po adaptacji ładnie wygląda.Wiem że to tak brzmi jakbym uważał to za najlepszy materiał na świcie, mnie samego trzęsło jak o tym myślałem ale przekonałem się że to naprawdę dobry patent na dużą konstrukcję i nie tylko.Żeby nie było nie mam warsztatu z tej płyty tylko drewno ;), więc moja opinia w miarę obiektywna. A i ważne robocizna to taniocha a robotnicy klną i ich skręca bo liczą od przęsła a nie wysokości czy czegoś tam. A i jak się ociepli to nie ma szans żeby skapnąć się z czego to jest płyta/pustak/cegła czy coś :).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2013, 22:36:39 pm wysłana przez Morświn »

mily68

  • Gość
Odp: Planowanie warsztatu.
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 03, 2013, 22:50:04 pm »
Jak Szczepan ma dostęp do drewna to zapewne jak Go już poznaliśmy zrobi z drewna a pokazał na przykładzie altany że poradzi sobie z tematem. Kwota ok. 2300 zł to tylko początek wydatków. Zostaje jeszcze podłoga, dach, okna itd. Jak słusznie zauważyłeś ten etap jest wspólny dla wszystkich konstrukcji. Pytanie co tańsze - beton, blacha czy drewno i jaką technologię wybierze inwestor? Jeden zostawi na zewnątrz blachę czy beton a inny to "ostyropianuje"i otynkuje czyli ociepli. Tylko czy to już nie lekka przesada, w końcu to nie budynek mieszkalny a koszta rosną...
Czekamy na odzew Szczepana jako autora wątku.