Kwiecień 28, 2024, 07:31:03 am

Autor Wątek: Kuchnia  (Przeczytany 2591 razy)

Offline hladun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Kuchnia
« dnia: Styczeń 18, 2021, 12:22:51 pm »
Cześć,

Przymierzam się do zrobienia kuchni.
Wymierzyłem już wszystkie ściany, wnęki i inne powierzchnie na których będą stały mebelki. Zrobiłem rozrysy i zaprojektowałem korpusy w e-services bluma. Mam wizję co i jak ma wyglądać, ale jedna myśl nie daje mi spokoju.

Zgodnie z załączonym obrazkiem moje meble będą miały opaski z płyty 38 mm. I tutaj mam pytania:

- czy tą opaskę robić idealnie pod sumę wysokości i szerokości korpusów, czy dać z jeden milimetr zapasu na belkach pionowych i belce poziomej?
- Czy jak dam na opasce idealnie tyle ile wynosi suma szerokości i wysokości korpusów to mimo wszystko gdzieś zabraknie powierzchni opaski?
- korpusy są we wnęce. Zamierzam dać opaskę nie więcej niż o szerokości 20 cm, która będzie przylegać do korpusów.
- z każdej strony opaski do ściany wnęki zostawiłem około 4 mm.

Prośba o informację jak to wygląda w praktyce.

Dodatkowo mam pytanie:

- robić na konfirmatach plus kołki
- czy mimośrody blum plus kołki.

Korpusy będę miał różnej wysokości, ale zastanawiam się poważnie nad mimośrodami i kołkami.

Pozdrawiam
Piotr

« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2021, 12:28:21 pm wysłana przez hladun »

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1772
    • Zobacz profil
Odp: Kuchnia
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 18, 2021, 22:50:06 pm »
Przy skrecaniu i ustawianiu korpusów może się okazać że są szersze jako całość niż zakladałeś i przeliczałes pojedyńcze szafki,wiec zapas jest ok. Nie wiem czym dysponujesz w swoim warsztacie, frezarką z frezem palcowym i dwoma ściskami możesz opaskę zawsze skrócić,wydłużyć juz sie nie da ;) Co do scian i odjeciu po 4mm na stronę,teoretycznie powinno być ok ale roznie to bywa.Z opaską masz wiekszą tolerancję bo ma 200 mm głębokości i nie dochodzi do konca scian gdzie moglo by byc różnie. Warto sprawdzić kąty we wnęce  ;) Ja osobicie w miejscach ktorych nie widaç dałbym kołki i konfirmaty. Tam gdzie boki zabudowy są widoczne,mimosrody i kołki.

Offline hladun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Kuchnia
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2021, 10:52:04 am »
Dziękuję za cenne rady.
Nie mam warsztatu. Po prostu sam zamierzam podjąć się zadania budowy i montażu zabudowy, plus innych mebli. Formatki i inne rzeczy docięte i oklejone  z jakiejś firmy na terenie Warszawy.

Resztę będę robił na miejscu. Wolę sam powiercić w gotowych formatkach. Wprawdzie można w e-rozrysie wskazać otwory, ale różnie to bywa. Wolę samemu.
Kąty właśnie sprawdziłem - gra :).

PS. Jak już pozamawiam itp opiszę jak poszło. Może ktoś kiedyś skorzysta :)

Jeszcze raz dziękuję.

Offline hladun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Kuchnia
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 20, 2021, 11:47:45 am »
Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą.
Jak montuję zmywarkę to do sąsiednich szafek przymocować po płycie 18 mm, czy skrócić fronty sąsiednich szafek, by front zachodził 7 mm na bok korpusu pod warunkiem, że przerwa między frontami szafek bocznych to 4mm. Normalnie dla płyty 18 mm front zachodzi mi na 16 mm.
Wówczas na korpusie szafki obok zmywarki spotykałyby się dwa fronty. Jeden korpusu a drugi zmywarki. Oba nachodziłyby na bok korpusu po 7 mm z zakładaną przerwą 4mm.

Którą opcję wybrać, by było ładniej i estetyczniej?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2021, 11:50:04 am wysłana przez hladun »

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1772
    • Zobacz profil
Odp: Kuchnia
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 20, 2021, 16:30:44 pm »
Nie bardzo wiem o czym piszesz.Pod zmywarkę zostawiasz wolne miejsce 450mm,600mm... w zależności  od wielkosci zmywarki a front zamawiasz 446mm,596mm i jest dobrze. Nie wiem czy dobrze rozumiem,jesli chcesz aby front zmywarki zachodził na korpusu szafek obok? Wtedy te boki bedą blokowały front i nie otworzysz zmywarki albo coś wyłamiesz. Ważne jest też wpuszczenie cokołu pod zmywarką,nie moze być za płytko.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2021, 16:36:25 pm wysłana przez mario78 »

Offline hladun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Kuchnia
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 20, 2021, 18:46:28 pm »
Nie bardzo wiem o czym piszesz.Pod zmywarkę zostawiasz wolne miejsce 450mm,600mm... w zależności  od wielkosci zmywarki a front zamawiasz 446mm,596mm i jest dobrze. Nie wiem czy dobrze rozumiem,jesli chcesz aby front zmywarki zachodził na korpusu szafek obok? Wtedy te boki bedą blokowały front i nie otworzysz zmywarki albo coś wyłamiesz. Ważne jest też wpuszczenie cokołu pod zmywarką,nie moze być za płytko.

OK, czyli front zmywaki wchodzi pomiędzy korpusy i nie zachodzi na sąsiednie korpusy.
W sumie racja bo drzwiczki by się nie otworzyły .... lol :) - nieźle się uśmiałem :)

Dzięki za rozjaśnienie. Chciałem, aby było ładnie :)



Offline hladun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Kuchnia
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2021, 11:26:10 am »
OK
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2021, 11:37:16 am wysłana przez hladun »

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1772
    • Zobacz profil
Odp: Kuchnia
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2021, 18:43:14 pm »
Nie wiem jakie bedziesz miał fronty,jesli z płyty to ladnie bedzie jak przypilnujesz ciągłosci słoja.

Offline hladun

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Kuchnia
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 03, 2022, 22:42:27 pm »
Dzięki wszystkim za pomoc.
Poniżej kilka zdjęć z realizacji.
Pierwszy raz robiłem takie cosik. Wiem, że to nie sztuka, którą uprawiacie w drewnie i dla wielu z Was nie jest to porywające :) ...

PS. Przepraszam za bałagan na blatach :)

Offline ministrant

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
Odp: Kuchnia
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 30, 2023, 17:40:58 pm »
Hladun piękna kuchnia, myślę, że może posłuży mi za inspirację, jeśli tylko pozwolisz. Czy zamierzasz kupić urządzenie Thermomix do tak nowoczesnego pomieszczenia? Ja właśnie się zastanawiam nad akcesoriami do Thermomixa z CucinaOra® https://cucinaora.com/, myślę także nad pozostałym sprzętem. Samodzielnie nie zabieramy się za kuchnię, wydaje mi się, że to zbyt duże wyzwanie.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1772
    • Zobacz profil
Odp: Kuchnia
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 30, 2023, 17:54:53 pm »
Mi podoba się ze przypilnowałeś ciągłości słoja we frontach dolnych. Fajnie wyszlo,jak na pierwszy raz gratuluję.
Pozdrawiam