Kwiecień 19, 2024, 07:43:23 am

Autor Wątek: Bangkirai - obróbka  (Przeczytany 5026 razy)

Offline color1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Bangkirai - obróbka
« dnia: Kwiecień 24, 2018, 19:48:50 pm »
Mam pytanko co mieli na warsztacie to drewno, czy ono jest bardzo ale to bardzo twarde ?
A do rzeczy, czy budżetowym sprzętem (tzn. tarcza 48z co kosztowała max 40 zł, frezy też budżetowe, brzeszczoty do wyrzynarki może z tych lepszych...) da radę zrobić jakieś małe prace ? Mam na myśli manufakturkę, ucięcie kawałka z deski tarasowej, obrobienie frezarką, dziury otwornicą z bimetalu, i takie tam... Ostatnio dłubałem przy bambusie prasowanym i mam tylko takie porównanie względem np. do sosny czy sklejki liściastej / i do piłowanej blachy aluminiowej 4 mm ;) ...

Offline color1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: Bangkirai - obróbka
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 24, 2018, 20:20:01 pm »
Aha i zasadniczo, czy da się to drewno  obrabiać frezarką zważywszy na to, że jest oleiste ?

gwd

  • Gość
Odp: Bangkirai - obróbka
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 24, 2018, 20:29:00 pm »
W doświadczenia własnoręcznej budowy tarasu i architektury ogrodowej: bez żadnego problemu da się ciąć i frezować nawet amatorskim sprzętem.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2018, 11:22:59 am wysłana przez JarekO »

Offline color1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
Odp: Bangkirai - obróbka
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 24, 2018, 22:18:53 pm »
Ha.. .dzięki za link ;)

No to jeszcze jedno pytanie, czy kleje typu wikolowego, poliuretan czy jakieś inne montażowe można stosować przy tym drewnie ? Które dobrze wiążą ( wspomniana oleistość, wilgotność...) ?

gwd

  • Gość
Odp: Bangkirai - obróbka
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 24, 2018, 22:42:54 pm »
Z klejeniem bangkirai nie mam doświadczeń ale jeśli ma byc na zewątrz to raczej kliejenia nie polecam, bo z moich obserwacji drewno bangkirai dość mocno pracuje. Nawet pomimo dość częstej i dokładnej impregancji olejem. Pracuje rozszerzając się w poprzek włókien. 

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5691
    • Zobacz profil
Odp: Bangkirai - obróbka
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 25, 2018, 08:10:11 am »
Kleić możesz klejami poliuretanowymi